Det finns två konkurrerande omvärldsbevakningsföretag som delar på den svenska marknaden rörande heltäckande mediebevakning i form av pressklipp i pdf-form. Och de ligger rejält i luven på varandra.
Som Veckans Brief tidigare (nr 24, 14 augusti 2014) berättat drog TT-ägda Retriever konkurrenten inför förvaltningsrätten efter att Opoint vunnit en upphandling från Västra Götalandsregionen i slutet av juni. Retriever hävdar att Opoint omöjligen kan leva upp till skallkravet, att leverera pdf-klipp från titlar i Stampen-koncernen, då Retriever agerar återförsäljare och Opoint avstått från att teckna ett avtal om rättigheter.
Nu är rollerna ombytta. Opoint anmäler Retriever till Konkurrensverket eftersom de anser att konkurrenten missbrukar sin dominerande ställning för att stänga ute Opoint från den svenska marknaden.
– Retriever sitter med exklusiva avtal med de fyra stora mediehusen i Sverige och det är omöjligt för oss att ingå förnuftiga avtal, säger Opoints vd Terje Andersen som jämför med Opoints tidigare avtal som motsvarade mångdubbelt lägre ersättningsnivåer till medieföretagen.
Terje Andersen hänvisar också till källor som anger att Retriever tar omkring 40 procent i provision på vidareförsäljningen, vilket enligt Opoint kullkastar konkurrenssituationen.
– Vårt enda motiv till att anmäla Retriever är att vi vill konkurrera på samma villkor.
Vad händer med den svenska omvärldsbevakningsmarknaden om ni förlorar?
– Vi vill bara ta bort möjligheterna till exklusivitetsavtal. Monopol är varken bra för branschen eller medieföretagen och det verkar som att Konkurrensverket har förstått det nu.
Robert Söderling, vd på Retriever, har ännu inte tagit del av anmälan och vill därför vara försiktig med att kommentera.
– Men generellt tycker jag att det är bra att Konkurrensverket tittar på fall där någon, i det här fallet Opoint, inte tycker att konkurrensen fungerar.
Oscar Örum
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
