• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

12 Jun 2026

Lisa Röstlund slår tillbaka mot Göran Thorstenson och Dagens Opinion

Aftonbladets reporter Lisa Röstlund slår tillbaka mot Göran Thorstenson, pr-konsult på Nordic PA, som anser att hennes artiklar om Fållöknastiftelsen är en del av valrörelsen. Hon är även kritisk till Dagens Opinions publicering av artikeln där Göran Thorstenson uttalar sig.

Bakgrunden är att Göran Thorstenson tillsammans med Birgitta Ed, fru till statsminister Ulf Kristersson (m) driver Fållöknastiftelsen, som har granskats i en serie artiklar av Lisa Röstlund i Aftonbladet.  I samband med det ställde Dagens Opinions Rolf van den Brink några frågor till Göran Thorstenson.

Det är också Rolf van den Brink som genomför denna intervju med Lisa Röstlund, efter hennes önskemål sker den via mejl.

Göran Thorstenson anser att artiklarna i Aftonbladet om Fållöknastiftelsen är en del av valrörelsen. Hur ser du på det?
”
Det har ju blivit en del av valrörelsen eftersom många, även inifrån Moderaterna, ser det som framkommer som en stor belastning för regeringen och partiet”, berättar Lisa Röstlund, via mejl.

Eftersom Göran Thorstenson sa att artiklarna om Fållöknastiftelsen ’är en del av valrörelsen’, så frågade jag honom om han trodde att Socialdemokraterna hade ’spelat in detta i valrörelsen?’. Då svarade han: ’Hon har kopplingar till den sfären så det är väl inte omöjligt’. Hur bemöter du det?
”
Förutom att det är en allvarlig anklagelse som insinueras av dig i den frågan, att jag skulle vara korrupt och ’köpt’ av ett enskilt parti, så tar detta påstående credden från mig som yrkesperson. Grunden i den här granskningen har jag tagit fram helt utan tips, jag följde trådarna från Marita Bildt och stiftelsen Teach for Sweden och kom till Fållökna. Jag har begärt ut alla tänkbara allmänna handlingar som finns om stiftelsen och utöver det så är grundstoffet taget från Birgitta Eds privata Facebooksida. Det har varit en verklig guldgruva. Så den som ska creddas, när det gäller att mata denna granskning med stoff, är inte Socialdemokraterna utan snarare Birgitta Ed, berättar Lisa Röstlund och utvecklar:

”Sedan, efter att vi publicerat, så har tips strömmat in från alla håll och kanter, från flera partier, näringsliv, forskare och allmänheten.

Lisa Röstlund är kritisk mot Dagens Opinions publicering.

”Enligt publicitetsreglerna ska någon som anklagas för något få bemöta uppgifterna samtidigt som publicering, normalt så söker man alltså den personen innan publicering. Du söker mig nu tre dagar efter en publicering av en artikel där du ställt insinuerande, ogrundade frågor om att jag skulle vara korrumperad av ett enskilt politiskt parti. Det är en allvarlig anklagelse”.

Generellt, om ett parti ’spelar in’ en fråga i en valrörelse, vilket inte är ovanligt, anser inte jag att det per automatik ’korrumperar’ journalisterna som sedan hanterar frågan och jobbar fram nyheten. Hur tänker du där?
”Det är klart att tips kan komma från alla partier, organisationer, från näringsliv och privatpersoner. Alla har sin agenda som tipsar, givetvis. Det betyder såklart inte att en journalist korrumperas. Men som det låter i den här artikeln, så insinueras att det är S som ligger bakom den här granskningen, och att jag är ett verktyg i deras valstrategi. Det är något annat”.

Lisa Röstlund fortsätter genom att ifrågasätta Dagens Opinions oberoende:

”När jag intervjuade dig med anledning av att du nämndes i ett styrelseprotokoll från Fållökastiftelsen, där det framstod som att Göran Torstensson var i dialog med dig för att du skulle hjälpa stiftelsen, framhöll du att det absolut inte stämde att du var rekryterad för att hjälpa stiftelsen utan att du arbetar som vanlig journalist, precis som jag. Men det här får mig att tvivla på det”.

Tror du verkligen att jag som har bevakat opinionsbildarbranschen sedan 1997, skulle ha överlevt om jag hade gått till säng för peng för att agera nyttig idiot för Moderaterna med omnejd?
”När du har agerat på det sätt som du gjort nu så får det mig att fundera över det, såklart. Det måste du själv svara på”.

Göran Thorstenson säger att jag hamnade i deras protokoll av misstag. Nu framstår det som att du själv misstänkliggör en journalist? Hur tänker du kring det?
”Det här är ju din egen publikation, så du får väl skriva en kommentar och svara på detta själv?”

Generellt, hur tror du att politikers misstänkliggörande av journalister och medier ska kunna minska?
”Genom att vi som journalistkår gör vårt jobb och ställer ekonomiska och politiska makthavare till svars, oavsett vilka partier de tillhör och särskilt den styrande makten. Det ska vi göra med vår integritet i behåll, och ifrågasätta påståenden som de kommer med som verkar ogrundade, och alltid ställa kritiska frågor”.

 

foto Magnus Wennman/Aftonbladet

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

medier

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-06-10, 05:34

Simona Mohamsson (l) syns mer i media än  Magdalena Andersson (s)

Om Liberalerna inte når framgångar i valet beror det i alla fall inte på att partiet och dess ledare Simona Mohamsson har hamnat i medieskugga. Det visar en körning hos Retriever på andel omnämnanden i medierna.

medierval 2026
2026-06-09, 08:46

Ljud och video ökar när medierådgivarna investerar

Under maj backade mediebyråernas investeringar i reklamutrymme. Ljud-medier och online video tog marknadsandelar. Det visar statistik från Sveriges Mediebyråer.

Affärermedier
2026-06-08, 10:00

Pr-entreprenör kliver in i hetluften på Bauer

Medieföretaget Bauer, som just nu tar strid om Göteborgs av JCDecaux som reklampartner för sina busskurer, tar in en tidigare pr-entreprenör som kommunikationschef.

arbetarrörelsermedierpr
2026-06-05, 08:46

Teamet bakom Hint Media

Fyra personer driver Hint Media, som bland annat ger ut lokaltidningen för Stockholm, 08.

arbetarrörelsermedier
2026-06-03, 07:15

Kommunikationsdirektören lämnar SVT

Det är inte bara en rad tv-personligheter som lämnar bantande SVT. Nu går även kommunikationsdirektören.

arbetarrörelsermedier
2026-06-01, 18:20

Fokus byter ordförande och tar in brittisk tidningsman

FPG Media som driver tidningen Fokus byter styrelseordförande och tar in en brittisk tidningsman i styrelsen.

Affärermedier
2026-05-25, 11:59

Ledarna tar in ny ledning – journalisterna stängs ut

När fackförbundet ledare ska utse en ny förbundsordförande får inga journalister närvara. För den avgående ordföranden, som har en mångårig bakgrund som journalist på Sveriges Radio väntar en mångmiljon-fallskärm.

arbetsmarknadmedier
2026-05-25, 08:19

Saab nämndes 36 000 gånger på tolv marknader

Under 2025 nämndes försvarskoncernen Saab närmare 36 000 gånger på sina tolv nyckelmarknader. Och nästan allt som skrevs var positivt. Men Saabs presschef Mattias Rådström tycker inte att det handlar om ett självspelande piano, och nu dyker tusentals filmer om Saabs produkter upp, producerade av ai med okända syften.

Casemedier
2026-05-25, 08:02

Aftonbladet värvar SVT-profil

En av SVTs med profilerade programledare går över till Aftonbladet.

arbetarrörelsermedier
2026-05-23, 08:00

Komchefen som längtade efter media

Trafikverkets tillträdande presschef längtade från sin roll som kommunikationschef tillbaka till mediesidan.

arbetarrörelsermedier
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Göran Thorstenson (fållökna): Aftonbladets reporter…
  • Stockholm stad in i Järvaveckan – Turbulens på Timbro
  • Svenska Kraftnät hittar komdirektör i Linköping
  • Redgert växer till 60 med ny kvintett
  • INFOSTAT: De byter block till oppositionen

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram