Novus har tagit fram ett balansmått där andelen positiva dra från andelen negativa, skalan blir -100 till 100 procent. -100 säger att alla är missnöjda, 100 säger att all är nöjda.
Undersökningen visar att en övervägande del av svenskarna (33 procent) är nöjda med sin egen situation. Vad gäller situationen i samhället är 2 procent nöjda. Novus undersökning tyder på att svenskarna tycker att samhället inte fungerar för andra, men väl för dem själva.
Förtroendet för sjukvården ligger på 44, medan den personliga upplevelsen ligger på 51. Även skolan infriar förväntningarna. Svenskarna är till 28 procent nöjda med sin upplevelse av skola. Bara 8 procent har dock förtroende för skolan. Lägst förtroende har äldrevården där fler anser att den är dålig -30 än bra. Den personliga erfarenheten ligger på -8 procent. Förtroendet för polisen är däremot bättre än svenskarnas personliga upplevelser.
Nöjdast med situationen i samhället är sympatisörer till Moderaterna och Folkpartiet (55 procent) följda av Centerpartiet (53) och Kristdemokraterna (42). Minst nöjda är Sverigedemokraterna och Vänsterpartiet (17).
Folkpartister har de bästa erfarenheterna av sjukvården (46). Sverigedemokraterna den sämsta (6). Kristdemokraterna har den bästa erfarenheten av polisen (29). Sverigedemokraterna den lägsta (-3). För en av valets kanske viktigare frågor, skolan är det mer jämt mellan partierna. Centerpartister är nöjdas (24). Åter är Sverigedemokrater minst nöjda (-10). Äldrevården, som är avreglerad med valmöjligheter för brukarna, visar större skillnader där Allianspartiernas sympatisörer är övervägande nöjda medan de rödgröna är övervägande missnöjda och det yngsta partiet Sverigedemokraterna är mest missnöjt med vården av de gamla.
Sedan publiceringen har uppgifterna om hur stor andel som totalt är nöjda och har förtroende korrigerats efter felaktiga uppgifter i källmaterialet.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
