• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

15 Sep 2026

”Nu ökar trycket på C”

Nu ökar trycket på Centerpartiet, kommer partiet att gå med på skattehöjningar och slår partiledare Elisabeth Ringqvist rekord i samtal från företagare inför regeringsbildningen? Paulo Silva, grundande partner på New Republic Public Affairs ger här en ögonblicksbild från förhandlingsläget.

Tidöledarna samlades igår för att analysera läget. Jimmie (Åkesson, partiledare. SD) smet ut bakvägen utan att möta medierna.

Ett möjligt regeringsalternativ med gamla alliansen: M, KD, C och L med stöd av SD lanseras för att öka trycket på C.

Centerpartiet går aktivt ut för att klargöra att C nu siktar på att föra samtal med S om en ny regering, för att på så sätt minska trycket från dem som vill att partiet ska orientera sig högerut.

C försöker låtsats om att V inte existerar när deras mandat behövs lika mycket som C:s för att bilda en regering

Antalet ”missade samtal” från företagsledare i ETRs-telefon slår med all säkerhet alla rekord (ETR = Elisabeth Thand Ringqvist, partiledare, C).

Från MP: knäpptyst (vilket det blir när det är riktigt allvar).

SD försöker ta in att de backade och är valets stora förlorare. Men sannolikt tar de inte in att partiets utfall mot utrikes födda och muslimer kan ha bidragit till minskat stöd och göra V till en av valets stora vinnare.

På den rödgröna sidan har de interna förberedelserna inför regeringsförhandlingar varit långa – även om bilden i media ger intryck av något annat. Partierna har värderat vilka förslag som är verkligt prioriterade, vilka förslag från andra partier som kan accepteras, möjliga eftergifter, samt värderat prioriterade politikområden att göra avtryck inom med resurser, myndighetsuppdrag etc. Principiella skillnader om samarbetsformer och reella förhandlingar kvarstår, men just scenariot S, MP, C och V har länge varit huvudscenariot.

En lösning framåt för att lösa rödgröna knutar kan möjligen vara att V får höjda pensioner, tandvårdsreform, höjda bostadsbidrag m.m. och att C får riktade skattesänkningar för livsmedelsproducenter, olika stöd till de gröna näringarna, samt kan gå segrande ur en förhandling som partiet som ”stoppade skattehöjningar”. Miljöpartiet kan lyckas med att återupprätta miljö- och klimatdepartementet och få till ett klimat-kabinett som ska leda klimatomställningen med ökade resurser.

En risk är att Tidöregeringens arv från mandatperioden, en ofinansierad utbyggnad av försvaret och rättssystemet kombinerat med tillfälliga stöd i tid och otid, förlängs och ökar underskotten och upplåningen. Detta trots (S ekonomisk-politiska talesperson) Mikael Dambergs försäkran om stabila och starka statliga finanser. Kanske kan C köpa en utredning om en beredskapsskatt trots allt? Och kanske lyckas MP även få med klimatanpassning av Sveriges infrastruktur i en sådan utredning och S få med mer pengar till vårdens civila beredskap? Politik övertrumfar ekonomi, trots allt. På torsdag får vi veta vilken riktning Sverige kan komma att ta.

Paulo Silva, grundande partner, New Republic Public Affairs

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politikSpaning

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-09-12, 11:24

Gasrebell-mamman tar strid mot Carl Oskar Bohlin

I går kom beslut från Arbetsdomstolen om att den inte kommer att pröva fallet med kvinnan som tvingades sluta som Energimyndighetens gasexpert för att hon aktiverade sig i klimatfrågan, bland annat inom Rebellmammorna. Hon anser att myndigheten har varit utsatt för ministerstyre från civilförsvarminister Carl-Oskar Bohlin (m) och att domen är ett hot mot rätten att engagera sig och ytterst mot demokratin.

energipolitik
2026-09-09, 05:51

MP slår medlemsrekord

Med knapp marginal har Miljöpartiet slagit ett över tio år gammalt medlemsrekord.

Affärerpolitik
2026-09-03, 07:16

Moderater vill förstatliga energibolag

Moderaterna i Region Skåne och Kävlinge vill förstatliga kärnkraftsbolag.

energipolitik
2026-08-26, 16:54

Macron till Sverige – signerar ifrågasatt fregattaffär

UPPDATERAD. Statsrådsberedningen bekräftar nu att statsminister Ulf Kristersson (m) tar emot Frankrikes president Emmanuel Macron på måndag. Sannolikt ska de två ledarna signera Sveriges inköp av franska fregatter, en affär som ifrågasätts av expertis som Dagens Opinion har varit i kontakt med.

politik
2026-08-19, 05:45

Så många såg Bonniers partiledardebatt

Bonniertidningarna Dagens Industri och Expressens partiledardebatt under ledning av Ylva Johansson och Viktor Barth-Kron i måndags drog över 700 000 tittare.

medierpolitik
2026-08-17, 06:35

Halverad vinst för Randello (c)

Inför valåret halverades vinsten i Centerpartiets investmentbolag Randello.

Affärerpolitik
2026-08-11, 12:50

Centerpartiet tar Loveable till riksdagen

UPPDATERAD. Torsdagen den 13 augusti 2026 tar Centerpartiet den svenska ai-uppstickaren Loveable till Riksdagen. Tanken är att Loveable ska lära ledamöterna att utveckla ai-tjänster.

artificiell intelligenspolitik
2026-08-04, 15:11

Över hälften tackade nej till statministerns kulturmingel

Fler än hälften tackade nej till statsminister (m) Ulf Kristerssons mingel den 1 augusti 2026 för personer i de kreativa och kulturella branscherna, i samband med Pride-veckan.

kulturpolitik
2026-07-21, 02:51

Lars Lerin och pr-konsulter – Ulf Kristersson bjuder 115 kreativa till Sagerska

Den 1 augusti håller statsminister Ulf Kristersson (m) en mottagning i Sagerska palatset för att ”uppmärksamma kulturella och kreativ branscher” i samband med att Prideveckan körgång. Flera pr-konsulter, politiker och influerare, men även konstnärer och författare, finns med bland de 115 inbjudna. Här är hela listan.

kulturpolitik
2026-07-17, 06:03

Politiker pratar på Way out West

Två politiker är klara när musikfestivalen Way out West återinför samtal i programmet. Programledare är Messiah Hallberg, som vanligtvis leder Svenska Nyheter i SVT.

politik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-09-14, 10:29

Valet 2026 – så presterade väljarbarometrarna och storpartierna

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • INFOSTAT: Blockskillnaden inom felmarginalen
  • Norrsken vill öka valdeltagandet med kebab
  • Efter Weber Shandwick: Går in tungt i Paritee
  • V vill starta kommunal pr-byrå i Stockholm
  • MP valfiskar med hård reklampolicy för Stockholm

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram