Kravet är viktigt, inte minst vid offentliga upphandlingar. Samtidigt anser Torbjörn Sjöström att kravet är "urholkat".
‑ Jag känner inte att Smif driver kvalitetskraven eller ser till att kraven som medlemmarna har åtagit sig efterlevs.
Torbjörn Sjöström tycker också att Smif håller en för låg profil i den externa debatten, när till exempel undersökningsbranschens trovärdighet ifrågasätts. Det beror på att branschen inte vill ha en diskussion om trovärdighet, anser Torbjörn Sjöström.
‑ Man anser inte att det ska få finnas en diskussion om trovärdighet i branschen. Men det är ju tvärtom. Vi kan inte sitta på kammaren och tycka saker. Vi måste våga diskutera och även koppla in universiteten.
Varför agerar inte Smif?
‑ Det har nog vuxit fram en konsensusattityd där medlemmarna tycker det är bra att det finns en branschorganisation men ingen kommer ihåg varför. Det har nog sakta och sakta säkert holkats ur.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
