I Sverige tycker 69 procent att det bästa med julen är att spendera tid med familj och vänner. I Danmark och Norge är den siffran 78 respektive 83 procent.
På andra plats hamnar julmiddagen – i alla fall för våra skandinaviska grannar. Svenskar finner barnens glädje och förväntningar bättre.
Undersökningen, som genomfördes inom ramen för det nordiska samarbetet Nordic Research Alliance och består av svenska Novus, danska Aanalyse Danmark och norska Respons Analyse, visar också vad skandinavier anser är det sämsta.
Alla tre länder är överens om att det kommersiella fokuset är det värsta med julen. För svenskar följer det av för hög alkoholkonsumtion. Men danskar och norrmän anser att städningen är det näst värsta.
Även känslan av ensamhet hamnar högt på listan över det värsta med julen. Enligt undersökningen tycker 21 procent av svenskar det. För norrmän och danskar är det inte lika farligt.
Undersökningen består av cirka 1 000 intervjuer och genomfördes under perioden 8-13 december 2011.
Top 3 bästa med julen i Skandinavien:
Sverige:
• Tillbringa tid med familj/vänner (69%)
• Barnens glädje och förväntningar (30%)
• Att ge julklappar (27%)
Danmark:
• Tillbringa tid med familj/vänner (78%)
• Julmiddag (38%)
• Barnens glädje och förväntningar (37%)
Norge:
• Tillbringa tid med familj/vänner (83%)
• Julmiddag (41%)
• Ta tillvara gamla traditioner (40%)
Top 3 värsta med julen i Skandinavien:
Sverige:
• Det kommersiella fokuset (64%)
• För hög alkoholkonsumtion (30%)
• Att behöva städa (25%)
Danmark:
• Det kommersiella fokuset (63%)
• Att behöva städa, vinterväder (27%) delad andraplats.
Norge:
• Det kommersiella fokuset (70%)
• Att behöva städa (29%)
• För hög alkoholkonsumtion (20%)
Ardalan Samimi
Utvalda kategorier


Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.