När regeringen genomförde det första jobbskatteavdraget 2007 hoppades man på att göra det mer lönsamt att jobba och få fler i arbete. Den sänkta a-kassan skulle i sin tur göra det mindre lönsamt att vara arbetslös.
En ny rapport från IFAU, där forskarna tittat på hur reformerna påverkat lönerna mellan åren 2007 och 2009, visar nu att reformerna samtidigt bidragit till en återhållsamhet i lönebildningen.
Om löntagaren behåller 1 procent mer av sin lön efter skatt, eller om a-kassan sänks med 1 procent, sänks lönen med mellan 0,1 och 0,2 procent, konstaterar rapportförfattarna. Med andra ord innebär det att ju mer lönsamt det är att arbeta, desto mindre blir löneökningen.
– Det är vad vi förväntat oss utifrån ekonomisk teori. Jobbskatteavdraget gör att löntagarna får mer pengar i plånboken även utan löneökningar och den minskade a-kassan leder till att arbetslöshet är mer kostsam för den enskilde individen. Båda faktorerna bör göra löntagarna mer benägna att acceptera lägre löner än vad som annars skulle ha varit fallet, säger Lars Calmfors som är en av författarna till rapporten, i ett pressmeddelande.
Samtidigt tillägger han att ”en återhållsam lönebildning bidrar till ökad sysselsättning”.
Läs hela rapporten här.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
