Efter ett flertal större omarbetningar presenterade i dag Riksrevisionen sin rapport På väg ut i världen – statens främjandeinsatser för export. I den kritiseras exportfrämjandet för att vara dåligt samordnat och utvärderat. I centrum för kritiken hamnar Business Sweden (Exportrådet) .
‑ Jag håller med om att vi kan bli bättre, självklart, men jag tycker att Riksrevisionen drar allt för långtgående slutsatser från sin undersökning, säger Ulf Berg, vd för Business Sweden.
Han berättar att det har varit svårt att förklara Business Swedens verksamhet för Riksrevisionen under granskningens gång. Framförallt vänder sig dock Business Sweden mot en webbenkät som skickades till uppåt 800 företag och som gav 320 svar. Webbenkäten ska ha genomförts av företaget Jostat & Mr Sample AB.
‑ De ställde frågorna för fyra olika företagsstorlekar, upp till 250 anställda. Men vi jobbar inte med företag med över 50 anställda inom det statliga uppdraget.
Det skulle innebära att Riksrevisionen med ett begränsat statistsikt underlag har utvärderat Business Swedens insatser, anser Ulf Berg.
‑ De har dragit kvalitativa slutsatser på en bas på färre än 50 företag. Det underlaget är alldeles för litet.
Ulf Berg fortsätter:
‑ Riksrevisionen skriver också att de kommer fram till samma svar som vi gör i våra kundundersökningar. Det stämmer inte. Vi ligger på ett betydligt högre nöjd-kund-index. Vi har 3 000 kunder varje år, men med sin bristfälliga undersökning underkänner Riksrevisionen hela vår affärsmodell. De drar för långtgående slutsatser.
Ulf Berg känner igen sig i den kritik som har framförts mot Riksrevisionen nyligen, bland annat från forskaren Louise Bringselius.
‑ Vi känner att Riksrevisionen letar efter det halvtomma glaset. Hittar de något som inte är hundra ska det trummas ut i medierna, som om ingen annan lyssnar på dem.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
