Kommunstyrelsens förra ordförande i Täby (2006-2018) slåss för en riksdagsplats för Moderaterna. Men konkurrensen om platserna ser ut att bli hård.
Det är Leif Gripestam som ger sig in i kampen för en riksdagsplats. Innan jobbet som kommunstyrelsens ordförande i Täby var han borgarrådssekreterare i Stockholms stadshus. Idag jobbar han som första vice ordförande i tillväxt- och regionplanenämnden i Region Stockholm. Han sitter även i länsplane- och samhällsplaneringsutskottet.
– Allt som har med infrastruktur ägnar jag mig åt. Och även flygfrågor, säger Leif Gripestam.
Vilka frågor ska ägna dig åt om du kommer in i riksdagen?
– För mig har det alltid varit viktigt att flytta makt från politiken till individen. Så har det varit sedan jag började med politik då sossarna skulle bestämma över alla. Sedan dess har jag ägnat mig åt att sänka skatter och utöka valfriheten, säger Leif Gripestam och lägger till:
– Täby är den kommun som har gett innevånarna mest möjligheter att bestämma själva och det är en fråga även för rikspolitiken. Det gäller också att motverka attacker från starka krafter som vill begränsa valfriheten.
De flesta Moderata riksdagsledamöterna från Stockholms stad och län kommer att återkandidera för att behålla sina riksdagsplatser. Och flera tungviktare vill komma in, som kommunstyrelsens ordförande i Tyresö Fredrik Saweståhl, Johanna Hornberger, gruppledare för Moderaterna i Danderyd, och kommunstyrelsens ordförande i Ekerö, Adam Reuterskiöld.
Hur ska då Leif Gripestam göra för att klara konkurrensen och ta en plats i riksdagen?
– Det är provval om en månad. Jag tror att jag är ganska känd inom Moderaterna och har ett förflutet som presschef på riksdagen, så jag vet hur det funkar där. Jag har jobbat med politik i många år i Stockholm så jag känner många och så jobbar jag mycket med Facebook för att hålla olika frågor vid liv.
Leif Gripestam utvecklar om Facebook:
– Det är som en slags ventil för oss som har många åsikter. Ser man något på tv kan man omedelbart kommentera. Det är väldigt bra.
Leif Gripestam berättar att han också skriver artiklar om flyget som frihetssymbol och att det därmed är en öppning för politiker som vill ”styra vanliga människors möjligheter”:
– När flyget växte fram på 90-talet öppnade det för att vanliga Svensson kunde resa. Nu vill vänstern strypa den möjligheten. Man ska inte stänga in människor genom politiska beslut, som man gör nu igen. Rika människor klarar sig alltid. Nu är det Svensson som drabbas.
Vet du mer?
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Vill du vara med och påverka förutsättningarna för Sveriges tjänsteföretag? Har du erfarenhet av public affairs, politik eller strategisk kommunikation och drivs av att få genomslag för viktiga samhällsfrågor? Då kan du vara den vi söker. Almega Tjänsteförbunden samlar flera av Sveriges ledande tjänstebranscher och arbetar för att stärka medlemsföretagens konkurrenskraft och utveckling. Nu söker vi en näringspolitisk expert som vill bidra till att utveckla och synliggöra förbundets närings- och arbetsgivarpolitiska arbete. Om tjänsten Bevaka politiska initiativ, utredningar och beslut som påverkar våra medlemsföretag. Ta fram näringspolitiska förslag och underlag inom förbundets prioriterade frågor. Skriva debattartiklar, nyhetsvinklar, rapporter och annat innehåll för opinionsbildning. Bygga upp och utveckla Almega Tjänsteförbundens närvaro på LinkedIn och andra sociala medier. Ta fram och anpassa innehåll för olika målgrupper och kommunikationskanaler. Driva opinionsbildande aktiviteter för att öka genomslaget för förbundets närings- och arbetsgivarpolitiska budskap. Uppdatera webbplats, producera nyhetsbrev och genomföra medlemsutskick. Bidra praktiskt vid seminarier, event och andra aktiviteter kopplade till förbundets branschfrågor. Vi söker dig som har Relevant högskoleutbildning, gärna inom statsvetenskap, ekonomi, juridik eller kommunikation. Cirka 3–5 års erfarenhet av politiskt arbete, påverkansarbete, public affairs eller strategisk kommunikation. God förståelse för hur politik, opinion och samhällsdebatt påverkar näringslivets förutsättningar. Erfarenhet av att formulera budskap och anpassa kommunikation till olika målgrupper. God kunskap om sociala medier och hur de används strategiskt för att skapa räckvidd, engagemang och genomslag. Mycket god förmåga att uttrycka dig i tal och skrift på svenska och engelska. Om dig Vi tror att du är en nyfiken och initiativrik person...

