Tobias Baudin berättar i debattartikeln att LO fört samtal "med olika välfärdsaktörer". Men detta ha inte hjälpt, enligt Tobias Baudin. Han skriver:
"Tyvärr måste vi konstatera att vi inte har nått fram. Vissa aktörer har velat komma vidare med dessa frågor men Almega och vår motpart Svenskt Näringsliv har helt stängt dörren. Valfrihetsideologerna och vinstivrarna har blivit sina egna värsta fiender. Nu återstår bara lagstiftarna och LO kommer nu att höja tonläget i valrörelsen för att verkligen få till en förändring."
LO räknar med ett regeringsskifte:
"Efter valet i september krävs avgörande nationell lagstiftning", skriver Tobias Baudin, och listar lagförslagen:
• "Lagstiftning som tydligt begränsar möjligheterna till vinstutdelningar ur privata välfärdsföretag".
• "Avskaffa etableringsfriheten. Friskolor och privatdrivna förskolor ska inte kunna startas utan kommunens godkännande".
Dessutom ska statsbidragen till kommuner och landsting öka rejält så att fler ska kunna anställas och villkoren för personalen förbättras, anser LO.
– Suck, ja var ska man börja, säger Håkan Tenelius, näringspolitisk chef för Vårdföretagarna.
Han fortsätter:
– Jag tycker det är konstigt att de säger att Almega och Svenskt Näringsliv ska ha stängt dörren, vi har ju pågående diskussion med LO. Senast i fredags hade vi en debatt med LO i Göteborg. Vi har inte stängt dörren, men vi har varit väldigt tydliga med att vilka effekter deras förslag får och att de inte går ihop med ett välfungerande vårdföretagande.
Hur ser ni på att LO kräver lagförslag?
– Det har varit en genomgående tanke i de förslag de har preciserat, att de ska reglera på något sätt. Det var inte oväntat att de skulle komma med lagförslag. Däremot är det uppenbart att de inte lyssnar på företagarna om vilka effekter vinstbegränsningar får. Det blir omöjligt att starta och utveckla företag. Ändå får jag ibland en känsla av att LO-företrädare och särskilt socialdemokrater och miljöpartister tycker att det är bra med mindre aktörer som utvecklar välfärden och kommer med nya arbetssätt och att det blir fler arbetsgivare.
Vad får LO för gehör för sina idéer hos en eventuell rödgrön regering?
– Jag har tidigare påpekat att läget är väldigt allvarligt för vård och omsorgsbranschen. Tittar vi på opinionsläget ser vi att Vänsterpartiet och Miljöpartiet blir väldigt starka i en trepartikoalition som LO driver på hårt. Även om en statsminister som Stefan Löfven, förstår att blir problematiskt, kommer något att göras, om det blir en utredning eller vad det kan bli. I värsta fall blir det tuffa åtgärder som trasar sönder det välfärdssystem vi har i dag. En stor del av välfärden i dag är privatdriven och tuffa begränsningar skulle drabba den generella välfärden väldigt hårt.
LO har lyckats flytta fram positionerna. Vad säger det om er opinionsbildning?
– Det är klart att vi måste vara självrannsakande. Vi har länge förlitat oss på fakta och att det ska bita. Vi har lyft fram brukarundersökningar och kvalitetsmätningar som visar att privata utförare hävdar sig väl och ofta bättre än offentliga utförare. Men det har inte haft någon effekt. LO och den allmänna opinionen går fortfarande och tror att välfärden utarmas. Då har vi kommit fram till slutsatsen att vi tydligare måste visa vad de privata alternativen innebär för valfriheten.
– Det är klart att vi måste vara självrannsakande. Vi har länge förlitat oss på fakta och att det ska bita. Vi har lyft fram brukarundersökningar och kvalitetsmätningar som visar att privata utförare hävdar sig väl och ofta bättre än offentliga utförare. Men det har inte haft någon effekt. LO och den allmänna opinionen går fortfarande och tror att välfärden utarmas. Då har vi kommit fram till slutsatsen att vi tydligare måste visa vad de privata alternativen innebär för valfriheten.
Dagens Opinion har sökt Miljöpartiet för en kommentar.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.

