Det var i tisdagens Svenska Dagbladet som Roland Poirer Martinsson skrev en artikel där han hävdade att Kristdemokraterna, det enda borgerligt partiet, inte borde delta i Pride. Detta eftersom festivalen förespråkar sexualitet på ett sätt som enligt borgerliga värderingar bör vara en privat sak, inget man skyltar med i det offentliga rummet. Den liberala debattören Johan Norberg replikerade i tidningen Metro inlägget dagen efter. Han ansåg bland annat Roland Poirer Martinssons tes om sexualiteten som icke hemmahörande i det offentliga rummet, var det samma som att säga att homosexuella är okej, bara de inte kommer ut ur garderoben.
Den kolumnen besvarades igår av Roland Poirer Martinsson igår på Newsmill. Han skriver att han känner sig felaktigt anklagad för att vara homofob och att han därför känner sig kränkt och nedsmutsad av Johan Norberg.
Varför har den här debatten blivit så infekterad?
– Den var inte särskilt infekterad innan jag skrev min kolumn. Visst fanns det väl en del upprörda röster i bloggar och på twitter, men när Johan Norberg skrev det där arga inlägget, tog debatten liksom fart på ett annat sätt, säger Roland Poirer Martinsson.
Det finns två huvudskäl till att debatten blossat upp, anser Roland Poirer Martinsson.
– För det första handlar det om att Johan Norberg beskrev mig som en väldigt otrevlig person när han hävdar att jag är homofob. Det vore ju en hemsk inställning att ha av någon som skriver på något så fint som SVDs ledarsida.
Att han, som Johan Norberg hävdar, är okej att vara bög så länge man håller tyst om det, menar Roland Poirer Martinsson är en lögn.
– Jag pratar om sexualiteten i stort. Jag som vit, konservativ, medelålders man tycker att sexualiteten ska vara intim och inget yttre attribut, Visst kan man tycka tvärtom, men det här handlade inte om homosexualitet utan om sexualitet, alla genrer. Pride är ett sådant exempel.
Det andra skälet till den livliga debatten är att sexualitetens natur, tror han.
– Sexualitet är förknippat med egna personen och att man inte tillåts vara på ett visst sätt ger upphov till rädsla och frustration. Det problemet upplever ju inte heterosexuella.
Varför är det så känsligt att just KD är med på Pride?
– Vi är det enda borgerliga partiet. De andra allianspartierna är liberala som står för en utvidgad frihet och de hör hemma där. Det gör inte ett konservativt parti.
Att KD valt att vara med, hävdar han, är enbart av populistiska skäl.
– Det finns en ängsla och oro över att inte höra hemma, att inte bli omtyckta. Därför är de med.
Vad har du fått för reaktioner från Kristdemokraterna?
– Det tycker att jag har fel.
Trots det upplever han ett starkt stöd, både från de som han anser tillhör hans sfär, och från Kristdemokrater på landsbygden.
– Jag har överlag fått jättemycket reaktioner, inte minst från homosexuella Kristdemokrater som inte ställer upp på Prides värderingar. Jag tror att det här kan vara ett litet bidrag till debatten om vart partie är på väg och vilken riktning vi ska ta. Dessutom hoppas jag ha stärkt självförtroendet hos de Kristdemokraterna som inte bor på Kungsholmen eller Södermalm.
Hur tar du det här vidare?
– Jag kommer inte att replikera igen. Jag är besviken på Johan Norbergs kommentar över huvud taget, men jag vet att det finns väldigt många i hans läger som också är besvikna på honom. Vi tillhör samma sfär och det har i mycket hög grad formulerats att det från hans sida var ett lågvattenmärke.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
