• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

20 Nov 2015

”Naivt att tro att det inte finns IS-krigare bland flyktingarna”

Statsminister Stefan Löfven (s )sa att Sverige var naivt angående terrorismen. Jag skulle säga att det är naivt att tro att IS-krigare inte skulle finnas bland en halv miljon flyktingar som sedan sommaren har kommit till EU.

Statsminister Stefan Löfven (s )sa att Sverige var naivt angående terrorismen. Jag skulle säga att det är naivt att tro att IS-krigare inte skulle finnas bland en halv miljon flyktingar som sedan sommaren har kommit till EU.
 
Sverige har aldrig haft så högt terroristhot.  Den ligger nu på fyra som är näst högsta nivån. Igår greps en misstänkt terrorist, som enligt åklagaren ville utföra ett terroristdåd i Stockholm.
Jag minns kriget i Bosnien på 90-talet. Det var ett blodigt och grymt inbördeskrig. Jag kommer aldrig att glömma dödsskräcken i de unga männens blickar. Och att de inte gillade att kriga. En återkommande fråga  av männen i uniform var:
"Vet du hur jag kommer till Sverige? Krigandet suger."
Sedan i somras pågår en folkvandring i Europa. Den största sedan andra världskriget. Sedan dess har en halv miljon flyktingar kommit till Europa genom att forcera EU-s yttre gräns. Men det finns ingen kontroll över vilka som kom in i EU.
Det är inte så att männen bara flyr från kriget. De var en del av kriget. Jag antar att majoriteten av männen som flyr och kommer till Europa var mobiliserade och var åtminstone en tid en del av kriget.
De flesta som flyr kommer från Syrien och Irak. Där kontrolleras stora delar av territoriet av Daesh (IS). Daesh mobiliserar unga män precis som andra väpnade grupper. Unga män har inget val i krig. Militära grupper som kontrollerar ett territorium mobiliserar alla män i vapenför ålder.
Därför skulle det inte förvåna mig om det bland männen som kommer till Europa fanns flera som har mobiliserats av Daesh. Därmed inte sagt att dessa män delar IS världsåskådning. Tvärtom. Att desertera kan innebära dödsstraff. Men å andra sidan varför skulle inte Daesh smuggla sina krigare till Europa när det inte finns någon ID-kontroll.
Den tidigare chef för österrikiska Säpo Gert-Rene Poli sa i en intervju att säkerhetstjänster utkämpar en blind strid eftersom det inte går att kolla vilka som kommer till Europa.
För honom är det självklart att IS- krigare använder sig av möjligheten att komma till Europa.
Hjärnan bakom terrordådet i Paris Abdelhamid Abbaoud misstänks ha tagit sig i Europa från Syrien till Grekland trots att han var dömd till 20 års fängelse i sin frånvaro. Det tror den franska utrikesministern Laurent Fabius. Terroristen kan ha kommit med flyktingar.
 
Moder Mothama Magid,som Säpo grep på en flyktingförläggning i Boliden igår, var också en del av flyktingströmmen. Han planerade ett terroristbrott i Stockholm enligt åklagaren. En halv miljon flyktingar kom in i Europa sedan i somras. Det skulle vara ett under om det bland dem inte skulle finnas före detta eller nuvarande IS-krigare.
Däremot inte sagt att vi ska stänga våra gränser. Men det ett rimligt krav att myndigheterna vet vilka som kommer in i EU.
 
Tonchi Percan

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

bloggar

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2020-04-05, 11:54

”Bonnier borde inte ta emot statsstöd när fria medier behövs som mest”

Bonniers medier tar emot statsstöd när regeringen stärker makten samtidigt som ägarna tar hem miljarder genom en försäljning av Bonnier Broadcasting till statliga Telia. ”Dumsnålt”, tycker Dagens Opinions ansvariga utgivare Rolf van den Brink.  

bloggar
2018-08-02, 05:06

”För vem vajar Regnbågsflaggan?”

Regnbågsflaggan som symbol för HBTQ-rörelsen skapades 1978 i San Fransciso. I dag vajar den under Prideveckan självklart på Stockholms bussar, vid bostäder, utanför Hemköp och hos Utrikespolitiska institutet, för att nämna några få.

bloggar
2018-07-29, 08:17

”Brinnande valrörelse – deja vu från 2014”

Jag brukar tänka på tiden som en spiral. En spiral som för oss tillbaka till samma lägen men på en annan nivå. Eller kalla det deja vu.  

bloggar
2018-07-18, 13:22

Världens största AI-mingel

SAKER MAN SER. Stockholm ordnar världens största konferens inom artificiell intelligens. Helsingfors ståtade med ett kanske något mindre intelligent möte. Men valet av plats för champagneminglet, Vasamuséet, förde tankarna till Socialdemokraternas val av plats för valvakan 2010, Tekniska Muséet.        #faim  #ijcai   

bloggar
2018-04-30, 11:44

”Blir de ensamkommande sista dansen för Annieansen?”

Jag minns Almedalsveckan förra året. Centerpartiet var brännheta och Annie Lööf omnämndes gång på gång som Alliansens egentliga ledare. Annieansen blev det nya samlingsnamnet för de fyra. Nu blåser vindarna åt annat håll- De senaste dagarna har varit hektiska för Annie Lööf.

bloggar
2018-04-15, 14:10

”Det nya svarta är inte en knytblus eller hijab”

Hijabuppropet startade 2013 som stöd till alla kvinnor som trakasseras för att de bär hijab. Tanken var att få opinionsbildare att sätta på sig hijab för att visa stöd och solidaritet för kvinnor som bär slöja. Uppropet startade efter att en gravid kvinna i hijab ska ha misshandlats av en främmande man på en parkering i Fagersjö.

bloggar
2018-03-30, 13:41

”Cashkamp driver lobbysmedjornas klasskamp”

Partiledarna för Sveriges två största partier tonar ner de klassiska konfliktytorna i debatten. Moderaternas Ulf Kristersson talar om vikten av ett vuxet samtal, möjligheten till social rörlighet och om behovet av stora, breda reformer som lägger grunden för nästa 20 svenska år. Socialdemokraternas Stefan Löfven trycker på behovet av överenskommelser över blocken. De tunga analytikerna tar till gal-tan-skalan för att ge en uppdaterad bild över väljarkåren agerande.

bloggar
2018-01-26, 10:27

”Valrörelsen igång och all time low (svt)”

I sedvanlig strategisk stil gick Socialdemokraterna till offensiv runt årsskiftet. Tre av partiledare Stefan Löfvens möjliga efterträdare tycks ha fått göra gesällprov. Det gick så där. Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson fick bära in i valrörelsen frågan om hur nyanlända ska förses med svenska värderingar.

bloggar
2017-10-08, 08:59

”Sprid ljus över skuggbudgetarna”

I fredags klockan 12 kallar finansmarknadsminister Per Bolund (mp) och finansminister Magdalena Andersson (s) till presskonferens. På agendan står att att kommentera oppositionens budgetmotioner, så kallade skuggbudgetar. Och det finns en del skugga att sprida ljus över.

bloggar
2016-07-28, 22:05

Sveriges Annonsörer: åldersgräns på sociala medier är omöjligt

– Själv har jag en ganska liberal inställning och är ingen större anhängare av en åldersgräns. Däremot tror jag att det är viktigt att föräldrarna håller koll på och intresserar sig för vad barnen gör, säger Anders Ericsson.

bloggar
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 09:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 09:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 12:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Ingenjörskonsulter sackar i lön – lönehöjningar i…
  • Veckans Brief: Fackförbundens komstrategier inför…
  • Per Schlingmann startar pod med medie-vd
  • The Swedish Thing blir byrå för civilsamhället
  • Aftonbladet i ordbråk med Moderaternas presschef

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram