• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

18 May 2011

”Medier enligt Poe”

Jag skulle vilja påstå att det var i samband med lågkonjunkturen i början på 90-talet, när räntan steg till 500 procent, som inköparna fick ett rätt bra grepp om marknadsföringen (läs marknadsföringspengen). Det var då det började bli omodernt att separera varumärkesbyggande och säljande reklam. Även om det kommit några tappra försök från marknadsförare och byråer att återta makten genom uttryck som 360, integrerad kommunikation och totalkommunikation.

Jag skulle vilja påstå att det var i samband med lågkonjunkturen i början på 90-talet, när räntan steg till 500 procent, som inköparna fick ett rätt bra grepp om marknadsföringen (läs marknadsföringspengen). Det var då det började bli omodernt att separera varumärkesbyggande och säljande reklam. Även om det kommit några tappra försök från marknadsförare och byråer att återta makten genom uttryck som 360, integrerad kommunikation och totalkommunikation. Man lyckades i och för sig ganska väl med att få upp marknadsföring och kommunikation på ledningsnivå genom intensivt lobbyarbete under början på 2000-talet. Samtidigt säger en marknadsdirektör som klättrade till vice-vd-position och som jag respekterar mycket att hans ekonomichef ständigt ifrågasatte hans budgetar.
Idag, två lågkonjunkturer senare, har inköparna allt oftare en självklar roll i marknadsfrågorna. Vilket har fått den positiva konsekvensen att företag blivit allt bättre på att mäta effekten av sin reklam. Ekonometriska uppföljningar, en vetenskaplig metod som tar hänsyn till samtliga väsentliga försäljningspåverkande parametrar, har blivit allt vanligare och därigenom ROMI (return on media investment) allt bättre.
 
Fokuseringen på pris (kostnad) och effektivitet har även skapat ett nytt sätt att klassificera kanaler. Om detta beror på konsulter som vill göra det enkla svårare, eller konkurrensen som kommit av branschglidningen mellan medie-, pr-, reklam-, webbyråer, etc, låter jag vara osagt. Oavsett vilket har det blivit viktigt att ha en marknadsföringsstrategi som tar hänsyn till såväl köpt, som eget, som förtjänat medieutrymme. Eller, som man säger på engelska, Paid, Owned och Earned (POE). Jag vill på inget sätt förringa vikten av att man som kommunikatör har koll på detta. Däremot vill jag höja ett varningens finger för konsulter som får dig att tro att du kommer att kunna minska din marknadsbudget genom att jobba mindre med Paid, men mer med Owned och Earned. För att återknyta till inköparna är detta såklart musik för dem, eftersom deras perspektiv handlar om att sänka kostnader. Och det finns i ärlighetens namn väldigt ofta en potential att fördela om kapaciteten mellan dessa tre. De flesta företag och marknadsförare har inte lagt ned den kärlek de skulle behöva på vare sig sin Egna eller Förtjänade kommunikation, utan fokuserat helt på sitt köpta utrymme. Men gå inte på att detta innebär att du kommer att kunna sänka dina kostnader! Det handlar om att du behöver omfördela dina investeringar. För marknadsföring har alltid varit och kommer alltid att vara en investering och ingenting annat. De minst lyckosamma ger ett negativt bidrag. Men de mest lyckade ger en fantastisk avkastning.
 
Daniel Collin, vd för MEC
 

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

debatt

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-06-17, 08:55

”Lobbyregistret kan professionalisera public affairs”

Sosun S Breitenbach, vd för Ulobby, som utvecklar en ai-plattform för public affairs-specialister, ser flera fördelar med det lobbyregister som ska införas i Sverige.

debatt
2026-06-01, 05:51

”Slutna möten riskerar döda Almedalens själ”

Varje slutet möte tar personer från den öppna arenan och in i det slutna rummet, och ökar risken för att ursprungstanken bakom Almedalsveckan försvinner, skriver Daniel Claesson, vd ANPR Communications.

debatt
2026-05-21, 10:47

Fackföreträdare på Academedia: Vår opinionschef ägnar sig åt hårklyveri

DEBATT. Christian Liljeros, Lärare och facklig företrädare inom Academedia slår tillbaka mot den egna opinionschefen Katariina Trevilles kritik mot Socialdemokraternas i Stockholmskampanj där finansborgarrådskandidaten Emilia Bjuggren säger att hon har blivit ”stämd” av friskolor efter att ha försökt motverka skoloncernernas ”övervinster”.

debatt
2026-04-25, 06:59

”Har ai tagit död på webbplatsen?”

DEBATT. Behövs webbplatsen i ai- och Tiktok-tider?  Den behövs mer än någonsin, Mårten Bokedal, senior manager på Optimizely.

debatt
2026-03-18, 01:13

”Har slutet av Metas storhetstid gått oss obemärkt förbi?”

Pr-konsulten Madeleine Fransson Stöök undrar varför så få reagerar på de stora förändringar Meta inför nu i ett ”desperat försök till överlevnad”.

debatt
2026-03-09, 22:55

”Europa investerar i lunchförmåner – varför släpar Sverige efter?”

Det är dags att Sverige återinför subventionerade restaurangluncher för anställda, anser Hélène Podsadni Nilsson, vd, Edenred, ett företag som jobbar med förmåner för anställda.

debatt
2025-12-30, 08:09

”Ai kräver nya chefsroller 2026”

Efter några år av ai-experiment är det dags att ta tekniken på allvar. 2026 blir året då vi slutar prata om potential och börjar mäta faktisk påverkan. Då behövs ett annat ledarskap med nya chefsroller. Det skriver Thomas Thorning, cjx-rådgivare på ai-företaget SAS Institute.

debatt
2025-12-29, 08:51

”Valåret 2026 kräver mer än räckvidd – ta ansvar för medielandskapet”

När ai-genererat innehåll ökar, kanallandskapet blir allt mer fragmenterat och valrörelsen 2026 närmar sig, borde kommunikatörer verka för ett medielandskap som bygger och främjar kvalitet, transparens och ansvar i vår kommunikation. Det gäller både företagens varumärken och politiska aktörer, skriver Magnus Johansson, Nordenchef på The Trade Desk.

debatt
2025-12-10, 07:27

”En migrationsdebatt utan miljöperspektiv saknar verklighetsförankring”

DEBATT. Sveriges utrikespolitik handlar i dag endast om en sak. Det insåg civilingenjören- och arkitekten Nazdar Ghalali under ett möte med myndighetschefer på Sveriges ambassad i Ira den 27 november 2025 med myndighetschefen på Sveriges ambassad i Irak.

debatt
2025-11-21, 12:08

”Årets julklapp säger något om medielandskapet”

Årets julklapp, vuxenleksaken, visar att journalistik är underhållning och det måste alla  som paketerar budskap för medier ta höjd för, anser Alice Hedin, kriskonsult på Wings PR.

debatt
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Reklamprofil ska lyfta fotograferna
  • Avanza miljonlyfter Affärsvärlden
  • S dominerar i medierna – Magdalena Andersson ligger lägre
  • People People People delar vänder rött till svart
  • Politiker pratar på Way out West

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram