Det är facktidningen Kommunalarbetaren som uppmärksammar bristen på kommunalare i LOs 21 minuter långa dokumentärfilm ”Reinfeldts Sverige”, där centralorganisationen försöker beskriva vad som skett under Alliansens två mandatperioder.
I filmen berättar tre LO-medlemmar om sina liv och den oro de känner – men som tidningen konstaterar är alla tre industriarbetare.
LOs förste vice ordförande Tobias Baudin säger till Kommunalarbetaren att de behövt ”göra begränsningar och kunde därför inte lyfta fram medlemmar från varje förbund”.
Kommunals kommunikationschef Emma Nilsson säger till Dagens Opinion att hon ”inte har några synpunkter på filmen i sig” men tycker att LO överlag borde bli bättre på att även synliggöra deras medlemmar.
– LOs film vill ju visa på verkligheten i Reinfeldts Sverige och det sympatiserar vi med. Men sedan tycker vi generellt på Kommunal att LO kunde lyfta medlemmarna i sina kvinnodominerade förbund ännu mer. Och det finns många skäl till det. Vi har medlemmar inom hemtjänsten och hushållsnära tjänster som påverkas mycket av politiska beslut, säger hon.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.

