• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

17 Nov 2020

Gratistidningarna rasar mot Postnord  – vill att regeringen ingriper

DEBATT. I en debattartikel går branschorganisationen Gratistidningarnas förening till attack mot statliga Postnord för dess priser och planer på att ändra distributionen. Föreningen vill att regeringen ingriper, läs inrikesminister Anders Ygeman (s).

DEBATT. I en debattartikel går branschorganisationen Gratistidningarnas förening till attack mot statliga Postnord för dess priser och planer på att ändra distributionen. Föreningen vill att regeringen ingriper, läs inrikesminister Anders Ygeman (s).

Postnord höjer priserna med ytterligare 3-10 procent för gratistidningar inför 2021 samtidigt som man planerar en avsevärd försämring av utdelningen. Detta för att täcka högre kostnader då antalet brevförsändelser minskar. PostNord har satt på sig skygglappar för allt annat än sin miljardvinst.

I ett läge där coronapandemin slagit stenhårt mot många tidningar och den lokala journalistiken behöver stöd för att överleva krisen, så är det anmärkningsvärt att ett statligt ägt bolag höjer priserna utan att ha någon som helst dialog med branschen. Postnords agerande är tondövt.

Postnords argument, om högre kostnader på grund av minskad postutdelning har använts flera år i rad och vissa kunder har fått möta kostnadsökningar om upp emot 30 procent sammantaget.

Gratistidningarnas förening har under pandemin sökt dialog med Postnord och kommit med olika förslag på lösningar men upplever inte att man fått någon respons från Postnord.

Det är oroväckande att den dominerande svenska distributören brister så i lyhördhet, inte minst nu när den lokala journalistiken har så stora utmaningar. Dessutom är det märkligt att en statlig aktör med ett demokratiuppdrag inte lyssnar på aktörer som för demokratin har stor inverkan och ansvar.

Gratistidningarnas förening menar att Postnord bör avvakta sin försämring av utdelningen med sina försök till tvådagars utdelning tills dess att den nyligen tillsatta postutredningnen är klar. Då direktiven tydligt pekar på vikten av postdistribution av tidningar.

Ytterligare en aspekt handlar om distributionen av tryckta nyhetstidningar och tidskrifter. Distribution av tidningar är viktig ur ett demokratiperspektiv och i dag är utdelning via ordinarie postgång en förutsättning för att tidningar ska kunna levereras till hushåll i hela landet.

Eftersom detta är en viktig samhälls- och demokratifråga, inte minst för landsbygdens demokrati och utveckling, som nu kommer att bli föremål för utredning, så vill vi, om Postnord inte själva tar sitt ansvar och fattar beslut om paus i avvaktan på utredning, att regeringen, genom ett tydligt ägardirektiv, tillser att den försöksverksamhet med varannandagsutdelning som Postnord redan inlett, hålls kort och inte rullas ut i större omfattning eller än värre permanentas.
Om inte en paus sker nu så kommer en stor del av den infrastruktur som idag finns hos Postnord vara nedmonterad innan utredningen skall vara färdig 2023. Möjligheten att då bygga upp den igen kommer att vara begränsade och kostnaden hög.
Stora samhällsvärden står således på spel, direkt ekonomiska men framförallt demokratiska genom bevarande av den lokala journalistiken och framförallt den lokala demokratin.

Dennis O Krook, projektledare, Gratistidningarnas förening
Ann-Louise Kleen, ordförande, Gratistidningarnas förening

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

debatt

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2025-12-30, 08:09

”Ai kräver nya chefsroller 2026”

Efter några år av ai-experiment är det dags att ta tekniken på allvar. 2026 blir året då vi slutar prata om potential och börjar mäta faktisk påverkan. Då behövs ett annat ledarskap med nya chefsroller. Det skriver Thomas Thorning, cjx-rådgivare på ai-företaget SAS Institute.

debatt
2025-12-29, 08:51

”Valåret 2026 kräver mer än räckvidd – ta ansvar för medielandskapet”

När ai-genererat innehåll ökar, kanallandskapet blir allt mer fragmenterat och valrörelsen 2026 närmar sig, borde kommunikatörer verka för ett medielandskap som bygger och främjar kvalitet, transparens och ansvar i vår kommunikation. Det gäller både företagens varumärken och politiska aktörer, skriver Magnus Johansson, Nordenchef på The Trade Desk.

debatt
2025-12-10, 07:27

”En migrationsdebatt utan miljöperspektiv saknar verklighetsförankring”

DEBATT. Sveriges utrikespolitik handlar i dag endast om en sak. Det insåg civilingenjören- och arkitekten Nazdar Ghalali under ett möte med myndighetschefer på Sveriges ambassad i Ira den 27 november 2025 med myndighetschefen på Sveriges ambassad i Irak.

debatt
2025-11-21, 12:08

”Årets julklapp säger något om medielandskapet”

Årets julklapp, vuxenleksaken, visar att journalistik är underhållning och det måste alla  som paketerar budskap för medier ta höjd för, anser Alice Hedin, kriskonsult på Wings PR.

debatt
2025-11-18, 04:39

”Erik Slottner, granska Sveriges digitala beroende av amerikanska molntjänster”

Molnkrascher hos Amazon och Microsoft visar hur farligt beroende vi är av globala molnleverantörer, skriver Joakim Öhman vd och grundare på Elastx och uppmanar it-minister Erik Slottner (kd) att initiera en nationell sårbarhetsgranskning av Sveriges digitala beroende.

debatt
2025-11-17, 06:06

”Har vi marknadsfört sönder marknadsföringen?”

Marknadsförare måste sluta göra reklam för sin egen marknadsföring, dess reslutat i form av tillväxt ska tala för sig själv, skriver Shafqat Islam, operativ chef för Optimizely.

debatt
2025-10-15, 06:19

”Bygger din marknadsföring på insikt – eller illusion?”

Sam Jahanfar, vd och grundare på byrån Rule ifrågasätter siffrorna som används som underlag och utvärdering av marknadsföring och då inte minst i e-handeln. Han pratar ”glädjesiffror” och ”falsk trygghet”.

debatt
2025-09-15, 04:49

”Vad f-n får vi för våra annonsmiljoner?”

Det är dags att ställa krav på ökad öppenhet och färre mellanhänder vid köp av reklamutrymme, anser Magnus Johansson, Nordenchef på The Trade Desk.

debatt
2025-08-26, 06:49

”Ai med små bokstäver och en hemdatorreform för ai”

”Det är dags att börja skriva ai med små bokstäver. Och det är dags för regeringen att lansera en hemdatorreform för ai. Det skriver Jonas Ander, grundare av byrån KontentPlus.

artificiell intelligensdebatt
2025-07-31, 08:27

”Svenska marknadsförare bör anamma tiger team-modellen”

När marknadsförarna pressas av ökade förväntningar och minskande budgetar och personalstyrkor kan ”tiger teams”-modellen vara lösningen, anser Mårten Bokedal, strategichef på Optimizely.

debatt
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 13:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • S presenterar plan på att stoppa vinster i skolan
  • Veckans Brief 5: Konsulterna som ska ge S valseger –…
  • Naturvetarnas påverkanschef värvas av TCO-förbund
  • Konkurrent snor EFNs stjärnanalytiker
  • Jeffrey Epsteins okända svenska koppling – den…

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram