Texten var avsedd för Dagens Industri och återges här i sina väsentligaste delar.
"Representanter för världens två största ekonomier, EU och USA, möts idag, måndag för förhandlingar om ett transatlantiskt frihandelsavtal. Mycket står på spel. För att lyckas krävs en hög ambitionsnivå och flexibilitet från båda sidor."
"Sverige ska verka för att förhandlingarna leder fram till ett så ambitiöst och heltäckande avtal som möjligt. Vår strategi handlar därför om att:
Bidra med ökad kunskap om vinsterna med ett frihandelsavtal mellan EU och USA. Tidigare studier har drivit agendan framåt och därför ges expertmyndigheten Kommerskollegium nu i uppdrag att utveckla de analyser som räknat på konsekvenserna av ett transatlantiskt frihandelsavtal. Vi ger också Kommerskollegium i uppdrag att informera om avtalet särskilt riktat mot andra myndigheter och näringslivet samt förbereda för att agera central kontaktpunkt gentemot myndigheter, företag och allmänheten när ett avtal är på plats.
Se till att öka de diplomatiska aktiviteterna ute i världen för att skapa stöd till förhandlingar som har siktet inställt på ett heltäckande avtal. Vi ger våra utlandsmyndigheter på nyckelorter såsom Bryssel, Paris och Washington uppdraget att aktivt verka för att förhandlingarna når i mål. Utvalda utlandsmyndigheter ska även genomföra aktiviteter som uppmärksammar avtalets betydelse tillsammans med handelskammare, Business Sweden och andra aktörer på plats.
Garantera att Sverige är tidigt ute med besked om prioriterade frågor och områden för EU att driva i överläggningarna. Även om förhandlingarna kommer att vara komplicerade bör vi gå vidare med arbetet redan nu, inte minst i samråd nyckelaktörer på hemmaplan. Därför ska vi bjuda in svenska företag, branschorganisationer samt representanter för fack och arbetsgivare till UD för samtal om svenska intressen i ett transatlantiskt frihandelsavtal.
Stärka den politiska kärnan av frihandelsvänner inom EU för att balansera mot protektionistiska intressen. Jag kommer att träffa handelsministrarna för en grupp av noga utvalda likasinnade länder med målet att bygga en frihandelskoalition för fullständig frihandel med USA. Målet blir att säkra ett EU som agerar konstruktivt i förhandlingarna till förmån för ett avtal som gör skillnad i människors och företags vardag.
Försäkra att avtalet inte blir ett favoritämne endast för stora och redan framgångsrika företag. Dagens handelspolitik ska inte bara syfta till att befästa redan starka spelare utan se till att gynna även framtidens företag. Därför avser vi att ge Business Sweden i uppdrag att informera små- och medelstora företag om avtalet så att deras intressen genomsyrar förhandlingarna.
I Sverige har vi historiskt haft en god samsyn kring behovet av öppna marknader. Det är mycket olyckligt att den traditionellt starka frihandelslinjen nu håller på att urholkas i och med splittringar i oppositionen.
Vänsterpartiet och Miljöpartiet har visat sig vara mycket kritiska till ett transatlantiskt frihandelsavtal och har företrädare som till och med kräver ett stopp av förhandlingarna. Socialdemokraternas varma ord om exporten går således inte bara på tvärs med flera av partiets egna jobbfientliga förslag utan står också i bjärt kontrast mot Vänsterpartiets och Miljöpartiets negativa syn på frihandel med viktiga marknader såsom USA."
Ewa Björling (m), handelsminister
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
