• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

15 Nov 2019

Demoskop slutar med telefon  – Novus rasar

I en artikel på DN Debatt berättar Demoskop, som nyligen införlivade konkurrenten Inizio att företaget slutar använda telefon i sina väljarbarometrar. ”Idioti”, säger Novus vd Torbjörn Sjöström.

I en artikel på DN Debatt berättar Demoskop, som nyligen införlivade konkurrenten Inizio att företaget slutar använda telefon i sina väljarbarometrar. ”Idioti”, säger Novus vd Torbjörn Sjöström.

”Av ett slumpmässigt befolkningsurval saknas telefonnummer till 20 procent. Ytterligare 34 procent har fel nummer, svarar inte eller så når man en telefonsvarare. Och i vissa fall finns språk- eller hörselproblem”, skriver Karin Nelsson, vd, Anders Lindholm, senior advisor, Lars Lyberg, senior advisor, Peter Santesson, opinionschef på Demoskop.

Bakom beslutet ligget ett metodtest som Demoskop har genomfört.  Två olika leverantörer av telefonintervjuer ska ha parallelltestats med två onlinepaneler som har olika källor. Vidare har en ”branschledande leverantör av urval” fått i uppgift att ta fram telefonnummer till ett slumpmässigt befolkningsurval.

”Vårt metodtest visar att det fortfarande finns svårigheter med att korrekt skatta SD-sympatier via telefonintervjuer. Efter att ha vägt för skevheter i urvalen underskattar telefonundersökningar andelen SD-väljare i föregående val med cirka 4 procentenheter”, skriver Demoskop-medarbetarna.

Och: ”Andelen som aldrig svarar på okända nummer är 10 procentenheter högre bland SD:s väljare (33 procent) än bland januaripartiernas (23 procent)”.

Av detta drar Demoskop slutsatsen att ”överge telefonintervjuer som metod i väljarbarometern, främst på grund av bortfall och vissa mätfel”.

Torbjörn Sjöström, vd för Novus, reagerar starkt och säger ”Idioti”.

På Facebook skriver han:

”Det Demoskop gör är att avfärda de metoder som finns pga anledningar de själva hittar på och att det dom gjorde som funkar egentligen inte funkar? Självskadebeteende?”

Han konstaterar vidare: ”Senaste valet var EU valet, Demoskop var inte ens med på banan, trots bästa metod? Deras sista eu väljarbarometer var mer än dubbelt så fel som Novus. Och sämst av alla”.

Och vidare:

”Men skippa telefon och du sparar mycket pengar, på bekostnad av säkerhet kring väljarbarometern”.

För det Demoskop också dödar här är slumpmässigt rekryterad panel. Glöm inte det

Om de släpper en sådan så funkar det inte heller enligt dom själva.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

Undersökning & Analys

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-05-11, 20:24

Yougov tappar till förlust

Undersökningsföretaget Yougov tappade i omsättning och redovisar en förlust för det senaste räkenskapsåret (brutet i augusti).

AffärerUndersökning & Analys
2026-05-11, 06:14

STUDIE: Väljarna straffar partier hårdare än de belönar

Väljare straffare undermåliga prestationer hårdare än de belönar goda. Information är avgörande för att bygga förtroende. Det visar en studie från Göteborgs Universitet.

politikUndersökning & Analys
2026-05-11, 05:34

SCHIBSTED: Tv viktigast även vid valet 2026

Även vid valet 2026 blir tv den största och viktigaste kanalen för väljarna vad gäller information och politik. Det är dock inte kanalen som har störst förtroende. Det visar en rapport utförd av Norstat på uppdrag av mediekoncernen Schibsted.

Undersökning & Analysval 2026
2026-05-06, 08:09

Novus byter vd och styrelseordförande

Under en bolagsstämma idag klockan 13, 6 maj 2026, kommer undersökningsföretaget Novus att fatta beslut om en ny ledning och styrelse.

AffärerarbetarrörelserUndersökning & Analys
2026-05-04, 05:53

INFOSTAT: M och V större bland förstagångsväljarna

Undersökningsföretaget Infostat har tagit fram statistik som visar hur förstagångsväljarna säger sig rösta i sitt första val 2026.

Undersökning & Analysval 2026
2026-04-30, 07:13

VÄLJARBAROMETRARNA I APRIL: Instituten minst överens om L,KD och MP

Dagens Opinions analys av institutens väljarbarometrar för april visar att avvikelserna var lägst för S,V,SD och M. Dock råder tämligen totalt aprilväder det när det gäller utvecklingen sedan förra månaden.

opinionsundersökningUndersökning & Analys
2026-04-15, 09:28

Kommunernas största kommunikationsutmaningar

Teknikutveckling och svårigheter att nå ut är några av kommunernas största kommunikationsutmaningar. Det visar en rapport från byråsamarbetet Sam-Kom, utförd av Perspetivo.

Undersökning & Analys
2026-04-14, 06:40

INFOSTAT: Väljarna mer positiva än negativa till två partier i en regering

Det finns bara två partier som väljarna är mer positiva än negativa till i regeringsbildning. Det visar statistik från undersökningsföretaget Infostat.

Undersökning & Analysval 2026
2026-03-20, 07:48

SOM: Försvagat förtroende för etermedierna

Förtroendet för public service-kanalerna och TV4 minskade under 2025 enligt SOM-institutet. Betalväggar är den största anledningen till att avstå från nyheter.

medierUndersökning & Analys
2026-03-17, 06:55

Marknadsförare och konsumenter ser ai-reklam med olika ögon

En ny rapport från Kantar och Affectiva visar att 41 procent av konsumenterna störs av ai-genererade annonser, jämfört med bara 29 procent av marknadsförarna själva. Klyftan avslöjar en bransch som underskattar hur verkliga människor faktiskt reagerar.

Undersökning & Analys
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Trio från HUI startar insiktsbyrå
  • The Labyrinth landar näringslivs-kompetens
  • S finansborgarråds-kandidat vill bli stämd –  i kampanj
  • Kvartals chefredaktör ”sparkar” sig själv
  • VECKANS BRIEF 14: Google steker Almedalen –…

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram