”En knapp rödgrön riksdagsmajoritet är mer sannolik än en Tidömajoritet, men blockskillnaden är så pass liten att den ryms inom felmarginalen.9 procent av väljarna är fortfarande osäkra vilket ytterligare pekar på en öppen och dramatisk valnatt”, skriver Infostat i sin analys.
Infostats sista mätning före valet visar att S är störst med 26,3 procent, före SD (20,3) och M (17,7). Liberalerna klarar sig knappt kvar i riksdagen med 4,5 procent. Störst av småpartierna är V med 8,2 procent.
Infostats sista mätning inför valet 2026
Moderaterna 17,7
Liberalerna 4,5
Kristdemokraterna 6,4
Sverigedemokraterna 20,2
Socialdemokraterna 26,3
Vänsterpartiet 8,2
Miljöpartiet 7,8
Centerpartiet 7,3
Annat parti 1,6
Peter Santesson, opinionsanalytiker på Infostat, ger sin analys:
”Det har varit en ovanligt händelserik valspurt, där Liberalernas återhämtning ser ut att gå till den politiska historien. Redan under sommaren visade våra mätningar att partiets väljarpotential fördubblades, det fanns gott om potentiella stödröstare som var beredda, men de avvaktade tills det såg ut som att Liberalerna skulle ha en chans att klara spärren. Framför allt har det varit Moderaternas väljarstöd som betalat för Liberalernas uppgång”.
Och vidare:
”Socialdemokraterna skulle behövt en stark spurt för att hämta upp opinionstappet som kom under sommaren, men mätningarna visar inte tecken på att S ska ha lyckats med det. Slutmätningen indikerar att Socialdemokraterna går mot en tuff valdag, även om oppositionsblocket lyckas samla en riksdagsmajoritet”.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.

