• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

29 Jul 2018

”Brinnande valrörelse – deja vu från 2014”

Jag brukar tänka på tiden som en spiral. En spiral som för oss tillbaka till samma lägen men på en annan nivå. Eller kalla det deja vu.  

Jag brukar tänka på tiden som en spiral. En spiral som för oss tillbaka till samma lägen men på en annan nivå. Eller kalla det deja vu.  
 
Första veckan valrörelsen 2014 rasade storbranden i Västmanland, som bjöd oppositionsledaren Stefan Löfven (s) en möjlighet att visa att han höll måttet som statsministerkandidat. Valrörelsen 2018 brinner det också, men på fler håll. Torkan förstör jordbrukarnas skördar och tvingar de till nödslakt. Läget är allvarligare. Cyniskt sett är arenan för att visa statsmanskap större och har en betydligt mer dramatisk scen.  
 
När jag pratar med Stefan Löfven om brändernas inverkan på valrörelsen, säger han att han ”struntar” i valrörelsen fullständigt. Nu ligger allt fokus på att släcka bränderna. Förstås struntprat av statsministern. Han har just hållit en presskonferens där han berättat att regeringen ska avsätta 300 miljoner kronor till att ersätta kommuner för deras brandsläckningskostnader. Den ganska ordinära nyheten hade lätt inrikesminister Morgan Johansson kunnat leverera. Han var dessutom med på presskonferensen. Nu fick Stefan Löfven breda ut sig i riksmedierna om eldningsförbud och om de heroiska insatserna som görs för att släcka bränderna. Möjligen hade statsministern kunnat göra större insatser för att släcka bränderna på annat håll.

Samtidigt på ett jordbruk i Grillby lovade oppositionsledaren Ulf Kristersson (m) stödpaket till jordbrukarna för att visa att han är en man att hålla i när det brinner. Moderaterna anser sig vara ett statsbärande parti och gjorde hemläxan. Partie behöver ta till vara på möjligheterna. Moderaternas valmaskin knarrar en del och reklamen pr-byrån Prime presterar eldas i vissa fall upp, så att säga, innan den knappt ens kommer ut på arenan. Ett exempel är en bannerbild som visar en solkrämstub med Moderaternas logga med copyn ”Skyddar dig mot att bli röd”. Det tog inte lång stund för den förra V-ledaren Lars Ohly att göra sig rolig på Twitter med tweeten: ”Om du vill bli brun”.
 

SD-ledaren Jimmie Åkesson låter inte ett brinnande inland avbryta semestern. Dessutom brukar han gynnas av att låta de andra partierna agera så att han senare kan komma in och säga hur fel de har gjort och haft. Så att säga sitta still i båten medan de andra står upp och slåss/kämpar. ”Men SDs trollfabrik har inte tagit semester”, säger en blytung partistrateg på låt oss säga ett av de statsbärande partierna. Och vad händer om hela båten välter? Då blir även SD-ledaren våt.

En annan deja vu-faktor bjuder den S-märkta Dan Eliasson på. Åter står han i de absoluta händelsernas centrum. Hösten 2017 kulminerar turbulensen kring honom när SR avslöjar att Dan Eliasson som rikspolischef har ignorerat säkerhetsreglerna när polisen lade ut personalsystem på externa it-entreprenad. Både Sverigedemokrater och allians-partier krävde Dan Eliassons avgång och i början av 2018 tvingas han bort så att han inte ska utgöra ett sänkte för Socialdemokraterna under valet 2018.

Nu är han där igen där det brinner som värst som generaldirektör på Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, som redan har blivit ett politiskt slagfält inför valet vad gäller sättet att hantera bränderna. Dan Eliasson har länge haft just Prime som husbyrå och nu får han visa vad hans erfarenheter av konstanta krislägen och sannolikt gedigen och dyrbar kristräning har har lärt honom. Generaldirektör för Migrationsverket och Försäkringskassan och Rikspolischef och nu gd för MSD.  Dan Eliasson borde ha de bästa förutsättningarna att stå pall för torkans och brändernas kris och kanske kan han rentav bli en tillgång för statsministern i valet.

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

bloggar

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2020-04-05, 11:54

”Bonnier borde inte ta emot statsstöd när fria medier behövs som mest”

Bonniers medier tar emot statsstöd när regeringen stärker makten samtidigt som ägarna tar hem miljarder genom en försäljning av Bonnier Broadcasting till statliga Telia. ”Dumsnålt”, tycker Dagens Opinions ansvariga utgivare Rolf van den Brink.  

bloggar
2018-08-02, 05:06

”För vem vajar Regnbågsflaggan?”

Regnbågsflaggan som symbol för HBTQ-rörelsen skapades 1978 i San Fransciso. I dag vajar den under Prideveckan självklart på Stockholms bussar, vid bostäder, utanför Hemköp och hos Utrikespolitiska institutet, för att nämna några få.

bloggar
2018-07-18, 13:22

Världens största AI-mingel

SAKER MAN SER. Stockholm ordnar världens största konferens inom artificiell intelligens. Helsingfors ståtade med ett kanske något mindre intelligent möte. Men valet av plats för champagneminglet, Vasamuséet, förde tankarna till Socialdemokraternas val av plats för valvakan 2010, Tekniska Muséet.        #faim  #ijcai   

bloggar
2018-04-30, 11:44

”Blir de ensamkommande sista dansen för Annieansen?”

Jag minns Almedalsveckan förra året. Centerpartiet var brännheta och Annie Lööf omnämndes gång på gång som Alliansens egentliga ledare. Annieansen blev det nya samlingsnamnet för de fyra. Nu blåser vindarna åt annat håll- De senaste dagarna har varit hektiska för Annie Lööf.

bloggar
2018-04-15, 14:10

”Det nya svarta är inte en knytblus eller hijab”

Hijabuppropet startade 2013 som stöd till alla kvinnor som trakasseras för att de bär hijab. Tanken var att få opinionsbildare att sätta på sig hijab för att visa stöd och solidaritet för kvinnor som bär slöja. Uppropet startade efter att en gravid kvinna i hijab ska ha misshandlats av en främmande man på en parkering i Fagersjö.

bloggar
2018-03-30, 13:41

”Cashkamp driver lobbysmedjornas klasskamp”

Partiledarna för Sveriges två största partier tonar ner de klassiska konfliktytorna i debatten. Moderaternas Ulf Kristersson talar om vikten av ett vuxet samtal, möjligheten till social rörlighet och om behovet av stora, breda reformer som lägger grunden för nästa 20 svenska år. Socialdemokraternas Stefan Löfven trycker på behovet av överenskommelser över blocken. De tunga analytikerna tar till gal-tan-skalan för att ge en uppdaterad bild över väljarkåren agerande.

bloggar
2018-01-26, 10:27

”Valrörelsen igång och all time low (svt)”

I sedvanlig strategisk stil gick Socialdemokraterna till offensiv runt årsskiftet. Tre av partiledare Stefan Löfvens möjliga efterträdare tycks ha fått göra gesällprov. Det gick så där. Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson fick bära in i valrörelsen frågan om hur nyanlända ska förses med svenska värderingar.

bloggar
2017-10-08, 08:59

”Sprid ljus över skuggbudgetarna”

I fredags klockan 12 kallar finansmarknadsminister Per Bolund (mp) och finansminister Magdalena Andersson (s) till presskonferens. På agendan står att att kommentera oppositionens budgetmotioner, så kallade skuggbudgetar. Och det finns en del skugga att sprida ljus över.

bloggar
2016-07-28, 22:05

Sveriges Annonsörer: åldersgräns på sociala medier är omöjligt

– Själv har jag en ganska liberal inställning och är ingen större anhängare av en åldersgräns. Däremot tror jag att det är viktigt att föräldrarna håller koll på och intresserar sig för vad barnen gör, säger Anders Ericsson.

bloggar
2016-06-25, 07:35

”Läxan av Brexit”

En av de mest alarmerande slutsatserna att dra från Brexit-omröstningen är hur uselt opinionsmätningarna fungerade. Opinionsmätningarna under sista veckan pekade på Bremain, stanna kvar i EU, och fick investerarna att hålla sig kvar på aktiemarknaden. Börskurserna steg under den sista veckan. Oddsen för Brexit ökade. De brittiska opinionsinstituten klarade inte av att förutse Brexit, vilket inte påverkade bara investerare och vadslagare, utan förstås även aktörerna som drev kampanjerna.

bloggar
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 09:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 09:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 12:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Veckans Brief: Fackförbundens komstrategier inför…
  • Ingenjörskonsulter sackar i lön – lönehöjningar i…
  • Ebba Busch (kd) stuvar om bland statssekreterarna
  • Per Schlingmann startar pod med medie-vd
  • The Swedish Thing blir byrå för civilsamhället

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram