”Facket kommer med ett lönekrav som, om det skulle bli verklighet, skulle innebära den högsta löneökningsnivån sedan Industriavtalet kom till för snart 30 år sedan. Det skvallrar om en bild av ekonomin som inte delas av någon annan seriös bedömare”, kommenterar Teknikföretagen förhandlingschef, Tomas Undin.
Han anser även att de anställda nu får ökad köpkraft:
”Det stämmer ju att hushållen tappat i köpkraft av den höga inflationen. Samtidigt är det viktigt att påpeka vi redan är på väg tillbaka och att reallönen har ökat med nästan 4 procent sedan det nuvarande märket fastställdes. Det är den snabbaste reallöneökningen, för motsvarande tidsperiod, under hela 2000-talet2.
”Det är ett bekymmersamt högt bud. Vi ser ingenting i ekonomiska fundamenta som talar för en så här hög löneökningstakt. Därför riskerar det här budet att dämpa både tillväxt och sysselsättning”, kommenterar Industriarbetsgivarnas förhandlingschef Per Widolf, och vidare:
”Fackens krav bygger på en förhoppning om en förbättrad tillväxt i produktiviteten. Tyvärr ser vi inte förutsättningar för en sådan utveckling de närmaste åren. Dessutom är det då motsägelsefullt att facken samtidigt ställer krav på arbetstidsförkortning, som skulle hämma produktivitetsutvecklingen i våra medlemsföretag”.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
