• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

04 Sep 2018

Centerpartiet valspurtar vid järnvägen och hos TCO och Saco

Centerpartiet har för sin slutspurt investerat i järnvägsreklam, försökt göra en SD i tunnelbanan och ska jaga akademikerväljare in i kaklet. Här ger partisekreterare Michael Arthursson sin bild över valrörelsens slutskede.

Centerpartiet försökte göra sin version av SDs omtalade tunnelbanekampanj från 2015 då partiet på knackig engelska bad om ursäkt för röran och tiggeriet i Sverige och påpekade att regeringen inte gjorde sitt jobb.

Centerpartiet ville i stället välkomna till ”Beautiful Stockholm” och berätta om att staden blomstrar för att den är öppen trots att den baktalas av ”anti immigrant extremists”. Men detta sade SL nej till. Landstingets trafikbolag vill inte se en situation där resenärer försöker riva ner reklamen.

Däremot har Centerpartiet fått ja från det statliga bolaget Jernhuset till att klä in centralstationerna i Malmö, Göteborg och Stockholm i grönt och göra reklam för partiet i valets slutskede.

Centerpartiets partisekreterare Michael Arthursson berättar:

– Vi har gjort det förut och fått väldigt bra resultat. Det är mycket folk som passerar de tre centralstationerna varje vecka. Det är en bra målgrupp för oss, tågresenärer, när vi driver frågan om mer tåg, säger han och lägger till:

– Sedan binder vi ihop det med resten av spurtkampanjen. Vi vill som alla andra vinna så många väljare som möjligt.

Vid förra valet fattade en tredjedel av väljarna sitt slutliga beslut sista veckan, och det gällde i än högre grad C-väljare.  Michael Arthursson räknar med en liknande utveckling i år. En studie visar att Centerpartiet kan ha väljare att hämta bland medlemmarna i Saco och TCO.

– Vi ska göra extra insatser så att de som sympatiserar med oss också verkligen röstar på oss.

Hur ska då Centerpartiet nå väljarna i sluttampen?
– Dels gör vi generella reklaminsatser i TV4 och utomhus. Vi räknar med att nå 1,5 miljoner väljare direkt med genom samtal och riktade utskick. Jag har varit aktiv sedan 70-talet, men aldrig sett så många centerpartister vara ute och knacka dörr. Vi har även digital dörrknackning.

Hur ser du på valrörelsen så här i slutskedet?
– Vi märker att det finns ett intresse för oss bland väljarna, men man har svårt att bestämma sig.

Varför har väljarna svårt att bestämma sig?
– Det här är den första valrörelsen sedan andravärldskriget där det inte finns en tydlig uppsättning socialdemokrater och borgerliga. Nu är alla inställda på att det kommer att bli komplicerat, då blir väljarna ännu mer osäkra på hur de ska lägga sin röst.

Vad säger ni till de osäkra väljarna?
– Vi säger vad vi står för. Vi vill ha en alliansregering och vi kommer inte att samarbeta med SD. Det är också ett viktigt besked. SD har vuxit men det är också många som inte vill att de ska få inflytande över regeringen. Bara 8 procent av Centerpartiets väljare tycker att vi ska stödja oss på SD.

Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna beskyller varandra för att ljuga och SD-ledaren Jimmie Åkesson tycks inte ha full koll på vad som står i partiets dokument. Hur påverkar det valrörelsen?
– SD har varit vana att komma undan med att vara en underdog och ha ett väldigt flyt och inget har bitit på dem. Nu verkar det vara lite svajigare och det kan få en och annan väljare att tänka till. Debatten mellan Carl Bildt och Jimmie Åkesson gav en hel del frågetecken till dem som tänker rösta på SD om deras linje att lämna EU är genomtänkt. När de får prata om andra saker än invandrarfrågor har det inte så mycket på fötterna.

Ser du någon X- eller Trump/Brexit-faktor?
– En dramatisk händelse av något slag kan alltid ändra bilden. Före sommaren var det många som trodde att det skulle vara lag & ordning och migration som skulle vara de viktigaste frågorna. Vi fick en het sommar med svår torka och då kom miljö- och landsbygdsfrågorna, som har dominerat. Nu är det ingen fråga som riktigt dominerar.

Kan SD vara underskattade även denna gång?
– Jag har mycket kontakt med opinionsinstituten. De säger att det svårare och svårare att mäta opinionen. Förra gången underskattades SD. Det var mer skämmigt att rösta på dem då. Nu stoltserar många med att de röstar på SD.  

Varför lyfter inte Moderaterna?
– Olika partier går fram i vågor.  Förra året hade vi en våg och många trodde att vi hade peakat för tidigt. Det hänger ihop med Alliansen. I slutspurten behöver vi (Alliansen) visa att vi är ett samkört och kraftfullt regeringsalternativ.  Vi behöver steppa upp och visa att vi verkligen vill ha en Alliansregering, säger Michael Arthursson och lägger till:

– Alliansen har lagt fram en gemensam reformagenda som inte är lika omfattande som ett valmanifest. Men vi har ändå över 100 gemensamma åtgärder och det kan ingen annan visa upp och jag tror att vi har möjlighet i slutdebatten i SVT.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

val 2018

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2019-03-20, 10:24

S valanalys: Konflikten med SD funkade men inte med M

Socialdemokraterna har presenterat sin analys av valstrategin. Bland annat konstateras att konflikten med Moderaterna om skatter inte fungerade detta valår men väl den med Sverigedemokraterna.

val 2018
2018-12-05, 00:26

VALANALYS (S): Därför förlorade Socialdemokraterna i Stockholm

Socialdemokraterna förlorade stadshuset och lyckades inte erövra länet, trots att Alliansstrul med Nya Karolinska Sjukhuset. De två socialdemokraterna Aida Hadzialic och Carina Persson, tog reda på varför och vad göra bättre nästa val år 2022.

val 2018
2018-11-27, 23:36

L och S regerar i Malmö – Moderaterna rasar

Alliansen gick för första gången till val tillsammans i Malmö. Resultat: Liberalerna och Socialdemokraterna styr staden. Malmömoderaterna rasar.

val 2018
2018-11-26, 11:35

Chefredaktör gör LOs valutvärdering

En chefredaktör oh en tidigare vice ordförande ska göra LOs valanalys.

val 2018
2018-11-19, 07:22

KATALYS: Arbetsgivarna och näringslivet vann valet med hjälp av Di

Tankesmedjan Katalys, som lever på pengar från fackförbunden inom 6F, kommer med den första valanalysen. Katalys konstaterar att näringslivet och arbetsgivarna vann valet med hjälp av Dagens Industris politiska redaktör PM Nilsson.

val 2018
2018-09-24, 04:19

Politikerna med flest personkryss på hemmaplan

Dagens Opinion har listat politikerna efter hur de har presterat i riksdagsvalet i sina egna valdistrikt.

val 2018
2018-09-21, 07:19

De kan bli Socialdemokraternas talmanskandidater

Socialdemokraterna har en kandidat till talman om det skulle behövas på måndag. Kravspecen har varit att riksdagsledamoten i fråga ska kunna ta ett röstningsnederlag utan att tappa ansiktet.

val 2018
2018-09-21, 02:57

Markus Uvell: Alla var överens – ändå brutalt tonläge i valet

Markus Uvell, pa-konsult och analytiker kopplad till Nordic PA, ger sin bild av valrörelsen.

val 2018
2018-09-20, 01:14

De kom in i riksdagen för Liberalerna

Liberalerna fick ett extra mandat i riksdagsvalet och ökade till 21. Även om partiet är litet, fick det in många nya ledamöter.

val 2018
2018-09-19, 02:48

De kom in i riksdagen för Miljöpartiet

Miljöpartiet tappade några tunga profiler efter en valförlust på nio mandat. Samtidigt valdes några uppmärksammade namn in.

val 2018
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Lars Lerin och pr-konsulter – Ulf Kristersson…
  • Avanza miljonlyfter Affärsvärlden
  • Handelsbankens hovleverantör byter huvudägare –…
  • Politiker pratar på Way out West
  • Reklamprofil ska lyfta fotograferna

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram