• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

21 Oct 2020

”Donald Trump har gjort om alla spelregler för hur valkampanjer drivs”

PASSION-FÖR-KOMMUNIKATION. Vilken roll spelar mediesynligheten för det stundande presidentvalet i USA? Det är ämnet för Cisions podd Passion för Kommunikation som sänds live på Facebook torsdagen 22 oktober klockan 14-15 med pr-konsulten och USA-kännaren Elizabeth Walentin och Seth Gilpin från Cision USA, som följer valet i amerikanska medier. Här berättar Elizabeth Walentin lite om vad samtalet ska handla om.

PASSION-FÖR-KOMMUNIKATION. Vilken roll spelar mediesynligheten för det stundande presidentvalet i USA? Det är ämnet för Cisions podd Passion för Kommunikation som sänds live på Facebook torsdagen 22 oktober klockan 14-15 med pr-konsulten och USA-kännaren Elizabeth Walentin och Seth Gilpin från Cision USA, som följer valet i amerikanska medier. Här berättar Elizabeth Walentin lite om vad samtalet ska handla om.

Samtalet ska ju handla om mediesynligheten under presidentvalskampanjen.  Vad blir viktigt att ta upp för dig under samtalet?
–
Jag kommer prata bland annat om hur Donald Trump har gjort om alla spelregler om hur man driver en valkampanj, både i media och på gräsrotsnivå hos väljare, säger Elizabeth Walentin, och utvecklar:

–  Alla vi som jobbar med pr och kommunikation vet hur viktigt det är i en kampanj att skapa kommunikationsstrategier, hålla sig till budskap, och nå ut till målgrupper. Donald Trump struntar i alla tidigare knep om hur man gör detta, och det funkade faktiskt för honom 2016. Han visade att det inte längre är den bäst organiserade kampanjen med de bästa medierelationerna som vinner valet.

Jag tänker att ingen i hela världen har mer synlighet än Donald Trump. Ändå ser opinionssiffrorna skakiga ut. Hur ska man tänka kring det?
– I dagsläget har Donald Trump 87,3 miljoner följare på Twitter och Biden har 11,2 miljoner. Men att synas är ingen garanti för att folk ska gilla ditt budskap eller att du kommer att vinna valet.

Hur tycker du att medielandskapet i USA har ändrats sedan förra presidentvalet?
– Digitala kanaler har förstås ökat i betydelse. Man ser det till exempel med den senaste presidentvaldebatten med det minskande antalet människor som tittade på linjär-tv och det ökande antalet som tittar på digitala kanaler. Det har blivit svårt att omedelbart mäta engagemang och antal tittare när någon kollar på debatten nästa dag på mobilen istället för live. Samma mönster gör också att effekten av politisk reklam blir oklar.

Vilka blir de viktigaste medierna i presidentvalet förutom Donald Trumps twitterkanal?
– Facebook har haft enormt betydelse att övertyga väljare. I valet 2008 och 2012 användes det främst som ett verktyg för att koppla ihop aktivister och gräsrotsväljare samt för att samla in donationer. Men sedan förra valet har det blivit huvudnyhetskälla för många amerikaner, säger Elizabeth Walentin.

ställ frågor inför sändningen

följ sändningen

Dagens Opinion är mediepartner till Passion för kommunikation

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

Passion för kommunikation

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2020-12-15, 09:10

PASSION FÖR KOMMUNIKATION: ”Spännande hur mediebeteende ändras av corona”

PASSION-FÖR-KOMMUNIKATION. Vad har 2020 inneburit för svenskarnas internetvanor? Och vad betyder svenskarnas beteende på internet för kommunikatören?  Det är frågor som kommer att besvaras Måns Jonasson, digital strateg på Internetstiftelsen och Emanuel Karlsten, journalist och ordförande på Medieakademin den 16 december klockan 11.00 på årets sista sändning av livepodden Passion för kommunikation. Dagen i ära släpper internetstiftelsen sin årliga rapport Svenskarna och internet och Emanuel Karlsten kan knappt bärga sig.

Passion för kommunikation
2020-09-23, 09:52

”Corona sätter fart på gig-kommunikationen”

PASSION-FÖR-KOMMUNIKATION. Hur påverkas kommunikatörer och marknadsförare av corona-pandemin på kort och lång sikt? Det är ämnet för Cisions podd Passion för Kommunikation som sänds live på Facebook torsdagen 24 september klockan 14-15 med Karin Netzell, affärsutvecklingschef på rekryteringsbolaget Hammer & Hanborg och Hanna Brogren, vd och generalsekreterare för Sveriges Kommunikatörer. Karin Netzell ger här sina insikter inför sändningen.

Passion för kommunikation
2020-06-29, 08:00

”Inte lönsamt för företag att ta ställning i samhällsdebatten”

”Stå för det du tror på och var inte rädd för att stöta bort vissa kunder som inte delar ens värderingar”, det är budskapet till svenska företagsledare från Westander-konsulten Frida Blom i det senaste avsnittet i Cisions podd Passion för kommunikation”. Hon får inte medhåll av forskaren Martin Söndergaard.

Passion för kommunikation
2020-06-16, 14:06

”Företag som tar ställning riskerar kritik från två håll”

PASSION-FÖR-KOMMUNIKATION. När företag ta ställning? Och  hur ska de göra? Det är ämnet för Cisions podd Passion för Kommunikation som sänds live på Facebook onsdagen 17 juni klockan 14.00 med Frida Blom, varumärkesexpert på byrån Westander, som gäst. Här ger hon sina insikter före sändningen.

Passion för kommunikation
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Gripen-pilot landar hos The Labyrinth
  • Fackföreträdare på Academedia: Vår opinionschef…
  • SVTs Arvtagarna anmäls och får hård kritik
  • Lobbyist leder Ledarna
  • Ledarna tar in ny ledning – journalisterna stängs ut

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram