• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

28 Aug 2020

”Ja, det är en kommunal huvuduppgift att jobba med innovation”  

DEBATT. Ska en kommuns huvuduppgift vara att jobba med innovation? Ja, det tycker Peter Danielsson (m) kommunstyrelsens ordförande i Helsingborg och Jan Björklund (S) oppositionsråd i Helsingborg.

DEBATT. Ska en kommuns huvuduppgift vara att jobba med innovation? Ja, det tycker Peter Danielsson (m) kommunstyrelsens ordförande i Helsingborg och Jan Björklund (S) oppositionsråd i Helsingborg.

Helsingborg är en av finalisterna i European Capital of Innovation Awards 2020, även känd som iCapital. Det är ett årligt pris som tilldelas den europeiska stad som bäst kan visa sin förmåga att utnyttja innovation för att förbättra invånarnas livskvalitet. Helsingborg delar finalplats med städer som Wien, Milano och Valencia. Men är det meningen att en kommun ska satsa och arbeta för att bli en av Europas mest innovativa? Och varför är det viktigt? Det korta och enkla svaret är ja – det är helt avgörande för att vi ska kunna möta framtiden utmaningar och kunna leverera den välfärd och service som våra invånare efterfrågar.

Innovationer handlar inte bara om nytänkande teknik. Viktigast av allt är att inte släppa fokus på människan i staden. Med Helsingborgs innovationsarbete går vi ett steg längre. Vi satsar inte bara på innovation för invånarna i staden utan tillsammans med dem. Hur gör vi nu det då? Ett exempel är SällBo. I detta unika boende förs äldre och unga samman för att minska ensamheten och främja integration mellan generationer och kulturella bakgrunder. I 31 av de 51 lägenheterna bor det pensionerade 70-plusare. De övriga är unga vuxna mellan 18 och 25 år, varav hälften nyligen har kommit till Sverige, utan sina föräldrar. Alla i boendet har olika livssituation. Och det är det som är poängen. Livssituationen ser så olika ut i en stad och beroende på vilken ålder och bakgrund du har. I Helsingborg har tagit fram ett livskvalitéprogram i Helsingborg som alla förvaltningar och bolag arbetar efter. Vi har insett att just livskvalité är det som får människor att söka sig hit och att de vill stanna kvar – hur engagerar vi fler i detta och hur vill vi bygga framtiden hållbara kommun? Hur skapar vi livskvalité för fler? Vi tror att en av nycklarna är att arbeta och samverka med många fler än vi tidigare gjort, lokalt, regionalt, nationellt och internationellt.

2018 togs ett aktivt beslut i Helsingborg att satsa på innovation med en uttalad ambition att bli en av Europas mest innovativa städer senast sommaren 2022, samma år som H22 City Expo ska genomföras. Sedan dess har det innovativa arbetet växt fram i stadens alla hörn. Invånare, akademi, näringsliv och föreningar arbetar just nu för fullt med att utveckla smarta lösningar som ska öka livskvaliteten för Helsingborgarna. För att gå före och även knyta ihop stadens kretslopp av återvinning infördes förra året ett försök med uppkopplade soptunnor. Testet går ut på att hushållen själva bestämmer när de vill att sopbilen ska tömma deras sopkärl. Vanligtvis töms sopkärl på fasta förutbestämda dagar. Sopbilarna kör och tömmer kärl oavsett om de är halvtomma eller fulla. Totalt 5400 sopkärl i en handfull Helsingborgsområden är sedan mitten av februari sensorförsedda och uppkopplade. I varje verksamhet och förvaltning pågår nu en rad olika innovationsprojekt som springer ur den ordinarie verksamheten och tittar på nya lösningar framåt. Vi minskar matsvinnet med hälften i våra skolor och förskolor, i vår nya stadsdel Oceanhamnen har vi tre rör ut och tar tillvara allt avfall – vilket minskar också växthusgasutsläppen med mer än 50 procent jämfört med det tidigare systemet. Vi kopplar upp våra stränder och livbojar, en robot svarar på frågor om skollunchen och våra färjor är det första i världen som drivs till 100 procent på el.

För oss som stad handlar det om att bygga ett innovationsekosystem och en kultur som gagnar och släpper fram smarta innovationer som förbättrar livet för människorna i staden. I dag har vi 70 företag som är med i vårt arbete med den hållbara staden och vår stadsmässa H22. Helsingborg, likt många andra städer, har stora utmaningar framför sig. För att möta utmaningarna måste vi hitta nya arbetssätt, samarbeten och lösningar. Det är bara så vi kan bygga ett starkt välfärdssamhälle i framtiden post-corona. Därför strävar vi också efter att bli den mest innovativa staden i Europa.

 

Peter Danielsson (M) kommunstyrelsens ordförande i Helsingborg

Jan Björklund (S) oppositionsråd i Helsingborg

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

debatt

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-06-17, 08:55

”Lobbyregistret kan professionalisera public affairs”

Sosun S Breitenbach, vd för Ulobby, som utvecklar en ai-plattform för public affairs-specialister, ser flera fördelar med det lobbyregister som ska införas i Sverige.

debatt
2026-06-01, 05:51

”Slutna möten riskerar döda Almedalens själ”

Varje slutet möte tar personer från den öppna arenan och in i det slutna rummet, och ökar risken för att ursprungstanken bakom Almedalsveckan försvinner, skriver Daniel Claesson, vd ANPR Communications.

debatt
2026-05-21, 10:47

Fackföreträdare på Academedia: Vår opinionschef ägnar sig åt hårklyveri

DEBATT. Christian Liljeros, Lärare och facklig företrädare inom Academedia slår tillbaka mot den egna opinionschefen Katariina Trevilles kritik mot Socialdemokraternas i Stockholmskampanj där finansborgarrådskandidaten Emilia Bjuggren säger att hon har blivit ”stämd” av friskolor efter att ha försökt motverka skoloncernernas ”övervinster”.

debatt
2026-04-25, 06:59

”Har ai tagit död på webbplatsen?”

DEBATT. Behövs webbplatsen i ai- och Tiktok-tider?  Den behövs mer än någonsin, Mårten Bokedal, senior manager på Optimizely.

debatt
2026-03-18, 01:13

”Har slutet av Metas storhetstid gått oss obemärkt förbi?”

Pr-konsulten Madeleine Fransson Stöök undrar varför så få reagerar på de stora förändringar Meta inför nu i ett ”desperat försök till överlevnad”.

debatt
2026-03-09, 22:55

”Europa investerar i lunchförmåner – varför släpar Sverige efter?”

Det är dags att Sverige återinför subventionerade restaurangluncher för anställda, anser Hélène Podsadni Nilsson, vd, Edenred, ett företag som jobbar med förmåner för anställda.

debatt
2025-12-30, 08:09

”Ai kräver nya chefsroller 2026”

Efter några år av ai-experiment är det dags att ta tekniken på allvar. 2026 blir året då vi slutar prata om potential och börjar mäta faktisk påverkan. Då behövs ett annat ledarskap med nya chefsroller. Det skriver Thomas Thorning, cjx-rådgivare på ai-företaget SAS Institute.

debatt
2025-12-29, 08:51

”Valåret 2026 kräver mer än räckvidd – ta ansvar för medielandskapet”

När ai-genererat innehåll ökar, kanallandskapet blir allt mer fragmenterat och valrörelsen 2026 närmar sig, borde kommunikatörer verka för ett medielandskap som bygger och främjar kvalitet, transparens och ansvar i vår kommunikation. Det gäller både företagens varumärken och politiska aktörer, skriver Magnus Johansson, Nordenchef på The Trade Desk.

debatt
2025-12-10, 07:27

”En migrationsdebatt utan miljöperspektiv saknar verklighetsförankring”

DEBATT. Sveriges utrikespolitik handlar i dag endast om en sak. Det insåg civilingenjören- och arkitekten Nazdar Ghalali under ett möte med myndighetschefer på Sveriges ambassad i Ira den 27 november 2025 med myndighetschefen på Sveriges ambassad i Irak.

debatt
2025-11-21, 12:08

”Årets julklapp säger något om medielandskapet”

Årets julklapp, vuxenleksaken, visar att journalistik är underhållning och det måste alla  som paketerar budskap för medier ta höjd för, anser Alice Hedin, kriskonsult på Wings PR.

debatt
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Tidigare S-ledamot blir komchef på TCO
  • Bakom M-avhoppet i Karlstad
  • Geelmuyden Kiese snabbskiftar corp-chef
  • Narva snor Geelmuydens Kieses partner
  • Magdalena Andersson (s) turistkampanjar

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram