• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

24 Apr 2020

Audi bjuder på SvD läsning

UPPDATERAD. Svenska Dagbladet har till skillnad från Dagens Nyheter sin betalvägg uppe även under coronakrisen. Nu kliver premiummärket Audi in och bjuder på en gratisläsning.

UPPDATERAD. Svenska Dagbladet har till skillnad från Dagens Nyheter sin betalvägg uppe även under coronakrisen. Nu kliver premiummärket Audi in och bjuder på en gratisläsning.

Budskapet är: ”Audi öppnar sajten åt dig och bjuder just nu på obegränsad läsning av SvD:s kvalitetsjournalistik. Helt gratis under ditt besök. Keep distance. Stay together.”

Tanken är att Audi låser upp Svenska Dagbladets sajt för icke-prenumeranter under ett besök.

Kampanjen har tagits fram av Schibsted Brand Studio i samarbete med mediebyrån PHD.

Vad ska kampanjen leda till, hur ska den konvertera?
 – Vi vill bidra med sprida budskapet om vikten av att följa riktlinjerna från myndigheterna samtidigt som Audi har en närvaro. Det är en av flera kampanjer på samma tema, mejlar Madeleine Kjessler, marknadschef på Audi.

Ni kommer att möta läsare som inte anser sig har råd att ta en prenumeration på SvD, hur rimmar det med er målgrupp?
 – Jag förstår inte riktigt frågan. Audi finns dessutom i olika prisnivåer, både som nya och begagnade.

Kan du berätta lite mer om affärsupplägget med SvD, det känns ju lite som om ni finansierar deras marknadsföring?
 – Det är inte en tid där man mäter vanliga kpier utan där vi alla bör samverka till att sprida information med hög trovärdighet och göra livet så bra som möjligt i dessa svåra tider.  Audi får även synlighet i ett annorlunda sammanhang.

Skulle ni kunna tänka er något liknande, att till exempel McDonalds eller Ica bjuder sina kunder på en dags körning i en Audi, alltså att ni lånar ut ert varumärke till någon annans affär?
 – Vi har ingått ett samarbete för att göra det möjligt för flera människor att ta del av information och journalistik. Vi har gjort en rad liknande upplägg under covid-19 utbrottet där vi bland annat har live-sänt evenemang från vårt showroom Audi Studios. Två exempel är artisten Svea som har sänt en livekonsert och där Pontus Frithiof lagat mat. Det är liknande upplägg där vi gör det möjligt för fler att ta del av konsert och matlagning. Vi har fått mycket fin feedback att vi gjort dessa insatser, berättar Madeleine Kjessler, och vidare:

– Våra återförsäljare bidrar också på olika sätt. Ett fint exempel är vår återförsäljare Berners i Östersund som har lånat ut elbilar till det lokala destinationsbolaget i projektet ”Shoppingakuten”, där de hjälper äldre att handla mat och även hämta ut receptbelagd medicin, vilket är väldigt populärt.

 

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

Casecontent

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-04-20, 05:48

Skandia lyfter paraplyet i ny kommunikation

Trygg-Hansa har i decennier hamrat in livbojen i sin kommunikation. Nu ska rivalen Skandia lyfta fram paraplyet i ett nytt kommunikationsupplägg.

Case
2026-02-20, 15:52

Pr-konsult stöttar entreprenör kring Epsteinhärvan

UPPDATERAD. När Svenska Dagbladet berättar om en svensk entreprenör som investerat i ett bolag vars grundare drev ett bolag där Ghislaine Maxwells livvakt var anställd, är det en pr-konsult som agerar talesperson.

Case
2026-02-18, 11:20

Utgivarna pekar ut Meta som kriminellt

I ett pressmeddelande pekar organisationen Utgivarna ut den amerikanska techjätten Meta, som driver Whatsapp, Instagram och Facebook, som kriminellt.

Casemediersociala medier
2026-01-19, 19:45

Här är frågorna Sveriges Lärare inte vill svara på

Sveriges fjärde största fackförbund, Sverige Lärare, har så stora interna problem att en protestlista upprättades bland lokalt förtroendevalda. Något som Dagens Opinions avslöjade i den förra utgåvan av Veckans Brief. När Dagens Opinion skickade 16 frågor till Sveriges Lärares ordförande Anna Olskog och vice ordförande Robin Smith samt pressansvariga Helena Zachrisson blev svaret: Vi avböjer medverkan. Här är frågorna som ledningen på Sveriges Lärare inte vill svar på.

Case
2026-01-19, 19:30

Uppror mot Sveriges Lärares ledning

21 maj 2024, efter fusionen mellan rivalerna Lärarnas Riksförbund och Lärarförbundet, höll det nya förbundet Sveriges Lärare sin första kongress. 1, 5 år senare skakas det nya förbundet i sina grundvalar. Uppgiftslämnare vittnar om en mobbingkultur, ett fientligt övertagande av det ena förbundet och miljontals kronor av medlemspengarna bortslösade på ett it-system och massuppsägningar krönt med avgångskrav på ledningen från de förtroendevalda. Allt inför ett valår där skolan är en av de hetaste valfrågorna.

Case
2026-01-09, 11:15

Forskning och Framsteg och snuslobbyn kastar utmärkelser på varandra

Vetenskap och Folkbildning har utsett Snuskommissionen till Årets förvillare 2025. Snuskommissionens ordförande Stig-Björn Ljunggren kontrar med utmärkelsen ”Årets Halmgubbe”, men siktar snett.

Caselobbyingmedier
2026-01-02, 09:48

WWF öppnar ”akademi” för näringslivet

Miljöorganisationen WWF sätter upp en ”akademi” för näringslivet i Sverige, ett initiativ som kan komma att rullas ut globalt.

Caseopinionsbildning
2025-12-23, 12:26

Finansdepartementet om snabbrekryteringen av GD för Skatteverket

Finansdepartementet kommenterar formellt om varför tjänsten som ny gd för Skatteverket utannonserades fredagen före jul och sju månader innan tjänsten ska tillsättas. Hur nära finansminister Elisabeth Svantesson står nuvarande generaldirektören Katrin Westling Palm kommenterar dock inte departementet.

Case
2025-12-23, 08:07

Ving gör en Tele2 – återvinner gammal reklam

Under 2025 återupplivade Tele2 sitt reklammanér fåret Frank. Nu dammar Ving av ”Ferier du ikke vil hjem fra” som skapades det danska systerbolag Spies i början av 00-talet.

Casekampanj
2025-12-18, 11:31

Svenskt Näringsliv och Företagarna om Skatteverkets processer

Skatteverket har hamnat i medialt blåsväder efter processer mot företagare som Roger Samuelsson och Ola Nordqvist. Skatteverket tre toppchefer: Katrin Westling Palm, generaldirektör, Michael Erliksson, rättschef och Fredric Brolin, chef för företagsbeskattningsavdelningen anser sig vara utsatta för en ”påverkanskampanj” samtidigt som de är föremål för en förundersökning gällande brott mot tystnadsplikten. Svenskt Närings och Företagarna anser att förtroendet för Skatteverket förtroende påverkas av de pågående processerna.  

Case
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Timbros vice-vd till Dagens industri
  • L-politiker tar strid efter att ha blivit ”hånad” av…
  • Veckans Brief 12: Demoskop slår tillbaka mot Fredrik…
  • Opinionsbildarman häktad – byråprofil utsläppt
  • S människo-kampanjar i Stockholm

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram