Virusattack mot Svenskt Näringsliv
Telefonsystemen är delvis utslagna och it-systemet har drabbats. Dagens Opinion har försökt ringa till ansvariga medarbetare på Svenskt Näringsliv, men telefonsystemet tycks inte fungera.
Presschefen Peter Isling berättar:
– Man har upptäckt virus i vår it-miljö och jobbar nu febrilt på att lösa det. Det upptäckte i går eftermiddag mot natt. Datorerna vi arbetar med kan inte brukas. Alla datorer är avstängda
Telefonsystemen är delvis utslagna och it-systemet har drabbats. Dagens Opinion har försökt ringa till ansvariga medarbetare på Svenskt Näringsliv, men telefonsystemet tycks inte fungera.
Presschefen Peter Isling berättar:
– Man har upptäckt virus i vår it-miljö och jobbar nu febrilt på att lösa det. Det upptäckte i går eftermiddag mot natt. Datorerna vi arbetar med kan inte brukas. Alla datorer är avstängda.
Så ni har inte haft datorer på ett dygn. Hur går det att jobba?
– Vi jobbar på hyggligt som vanligt med andra apparater som Ipads och Iphones.
Är ni utsatta för en hackerattack?
– Det kan jag inte svara på i detta läge. Det är för tidigt att svara på.
Hur går opinionsarbetet?
Det pågår med oförminskad styrka.
Ska ni göra en polisanmälan?
– Det kan jag inte svara på nu.
Tipsa dagens opinion
Lämna ett tips till oss. Observera att du är helt anonym och att källskydd tillämpas. Rätten att vara anonym är reglerad i svensk grundlag.
Lämna ett tips
Använd formuläret nedan för att tipsa oss. Observera att du är helt anonym och att källskydd tillämpas. Rätten att vara anonym är reglerad i svensk grundlag.