• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

07 Oct 2025

UNGDOMSBAROMETERN: Unga tror mindre på demokratin och att de kan påverka

Undersökningsbolaget Ungdomsbarometern presenterar en rapport där det framgår att ungdomar tappar i tron på de kan påverka samhället. Tilltron till demokratin minskar också.

Undersökningen är utförd som digital, slumpmässig enkät där 1 450 personer i åldern 15-24 svarade under fältperioden 20 maj – 10 juni 2025.

45 procent av ungdomarna anser att de har små möjligheter att påverka samhället. 23 procent anser att de har stora möjligheter. Det kan jämföras med resultatet för år 2019 då siffrorna var 22 respektive 52. På sex år har uppfattningen om huruvida det går att påverka samhället svängt från en majoritet som tror att samhället kan påverkas till en tydlig minoritet.

Det är politiker och regering som har störst påverkan på samhällsutvecklingen i Sverige. Det anser 58 procent av respondenterna.  Detta följs i tur och ordning av sociala medier & influerare, rika personer & ekonomiska eliter, medier & journalister och internationella organisationer som EU, Nato och FN.

59 procent instämmer i att de är oroliga för att demokratin i Sverige försvagas.

Sedan 2021 har uppfattningen att demokratin är det bästa sättet att styra ett samhälle minskat från 88 till 79 procent. Andelen som tar avstånd från detta har ökat från 8 till 13 procent.

 

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

Undersökning & Analys

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2025-11-03, 08:21

Tvärstopp för vindkraften

Green Power Swedens nya statistik och prognos tyder på tvärstopp för utbyggnaden av vindkraften i Sverige.

klimatUndersökning & Analys
2025-11-03, 07:17

Uppsala slår Stockholm när byggandet ökar

Branschorganisationen Byggföretagen ser nu en ökning i byggandet, som inte minst drivs av offentliga investeringar i beredskap och försvar. Bland storstäderna är byggkonjunkturen starkast i Stockholm men i en annan stad ökar byggandet ännu starkare.

infrastrukturUndersökning & Analys
2025-10-22, 13:34

SD och M får bassning av Integritetsskyddsmyndigheten

Både Moderaterna och Sverigedemokraterna får reprimander från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

EU-valet 2024Undersökning & Analysval 2022val 2026
2025-10-20, 11:42

Norska undersökare ger sig in i svenska valet med ny väljarbarometer

Ett norskt undersökningsinstitut har etablerat sig i Sverige med en tidigare Verian medarbetare för att lansera en ny väljarbarometer lagom till valrörelsen inför valet 2026.

Undersökning & Analysval 2026
2025-10-17, 09:33

SCB: Användningen av generativ ai ökar

SCBs undersökning om ”befolkningens it-användning” visar att användningen av generativ ai ökar med 12 procentenheter under 2025.

artificiell intelligensUndersökning & Analys
2025-09-29, 10:21

Ai-användandet upp – men AI-kommissionen larmar

Personer födda på 00-talt är de flitigaste användarna av ai-verktyg år 2025, enligt rapporten Svenskarna och internet från Internetstiftelsen. 39 procent av svenskar över åtta år gamla använder ai-verktyg. Det får organisationen AI-kommissionen att larma.

artificiell intelligensUndersökning & Analys
2025-09-26, 08:09

Charlie Kirk nästan okänd i svenska medier före mordet

Mordet på Maga-profilen Charlie Kirk i Utah den 10 september fick en jättelik medial uppmärksamhet världen över, så också i Sverige. Frågan är vilken bild svensk media gav av honom innan mordet? Det har NewsMachine tittat på denna vecka.

medierUndersökning & Analys
2025-09-22, 07:02

Försvarsmaktens komdirektör i undersökningsbolagets pr-kampanj

När det finska företaget Reputation and Trust Analytics lanserar sin förtroendeundersökning står Försvarets kommunikationsdirektör Fredrik Peedu med på pressmeddelandet och deltar på så vis i marknadsföringen.

AffärerUndersökning & Analys
2025-09-16, 07:57

SOM trappar upp till valåret 2026

SOM-institutet rullar ut sin största undersökning någonsin. Nu ska bland annat svenskarna inställning till att skaffa barn och svenskarnas syn på diskriminering mätas.

Undersökning & Analysval 2026
2025-08-25, 08:08

Mynewsdesk fortsatt över 200 miljoner – dämpar förlusten

Mynewsdesk, som levererar pr-tjänster som pressrum, vände under 2024 de två senaste årens brakförlust till en marginell förlust tack vare kostnadsbesparingar.

AffärerUndersökning & Analys
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 13:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Veckans Brief 35: Brottsmisstänkt utgav sig som…
  • Sex nya i SDs styrelse
  • SD-styrelsen avslår nästan alla motioner inför landsdagarna
  • Kulturhuset och Storkyrkan lanserar Magdalena…
  • M-ledamoten om Stegras bjudning

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram