Sveriges Arkitekter vässar sin opinionsbildning
Den nya arkitekturpolitiska chefen heter Tobias Olsson och kommer närmast från länsstyrelsen i Stockholms län där han jobbat som strateg
Den nya arkitekturpolitiska chefen heter Tobias Olsson och kommer närmast från länsstyrelsen i Stockholms län där han jobbat som strateg. Tidigare har han även arbetat som verksamhetschef för Jagvillhabostad.nu, och sitter i stadsbyggnadsnämnden i Stockholms stad samt i Svenska Bostäders styrelse.
Nu söker arkitekternas organisation även en kommunikationschef som ska lägga upp en strategi för både den interna och externa kommunikationen.
Båda tjänsterna är nyinrättade och är en del i Sveriges Arkitekters ambition att bli mer synliga i samhället och påverka politiker.
– Vi måste bli lite kaxigare, tala om vad vi kan, säger Sveriges Arkitekters förbundsdirektör Catherina Fored.
Läs mer om Sveriges Arkitekters planer i det kommande numret av Dagens Opinions nyhetsmagasin Veckans Brief.
Tipsa dagens opinion
Lämna ett tips till oss. Observera att du är helt anonym och att källskydd tillämpas. Rätten att vara anonym är reglerad i svensk grundlag.
Lämna ett tips
Använd formuläret nedan för att tipsa oss. Observera att du är helt anonym och att källskydd tillämpas. Rätten att vara anonym är reglerad i svensk grundlag.