• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

16 Oct 2020

Svenska företag positiva till Storbritannien efter Brexit

Även efter Brexit räknar svenska företag med att göra affärer och investera i Storbritannien. Men det finns en sak lera av storföretagen bekymrar sig om. Det visar en intervjurapport med svenska storföretag, utförd av Business Sweden.

Även efter Brexit räknar svenska företag med att göra affärer och investera i Storbritannien. Men det finns en sak lera av storföretagen bekymrar sig om. Det visar en intervjurapport med svenska storföretag, utförd av Business Sweden.

Studien, utförd bland 18 bolag, släpps med elva veckor kvar till årsskiftet då Storbritannien blir ett så kallat ”tredje land”. Bakgrunden är att Storbritannien är Sveriges fjärde största exportmarknad med ett exportvärde på 150 miljarder kronor 2018 och 1 200 svenska eller svensk-anknutna företag på plats.

Rapporten visar, enligt Business Sweden:

* en majoritet av bolagen ser positivt på framtiden i Storbritannien.

* Brexit kommer inte att påverka försäljningen negativt på sikt.

* två av tre bolag tror försäljningen fortsätter på dagens nivåer de nästa 2-3 åren.

* de flesta bolagen ser konkurrens främst från icke brittiska bolag, och att förändringar på grund av Brexit även påverkar konkurrenterna.

* bolag som befarar en nedgång i orderböcker anger risk för minskade offentliga investeringar som orsak.

* en majoritet av bolagen tror att investeringarna kommer att ligga på nuvarande nivåer eller till och med öka.

* en del av bolagen är försiktiga med sina investeringar andra kommer att förstärka sin närvaro i Storbritannien.

* den främsta åtgärden vad gäller investeringar är att förstärka leveranskedjorna.

* även preventiva investeringar i att säkra dataflöden över gränserna räknar bolagen med.

I studien ingår bolag som Alfa Laval, Ericsson, Munters, Recipharm, Saab Technologies, Scania, Vattenfall och Volvo AB.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

Undersökning & Analys

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-09-10, 07:36

23 000 har gjort KFUMs valkompass – MP störst och SD minst

KFUM har i uppdrag att göra ungas röster hörda. 23 000 har hittills besvarat organisationens valbarometer. Svaren ger en helt annan bild av opinionen än den som undersökningsföretagen visar. Och det kan bero på partierna har tagit uppgiften att formulera svaren på valkompassen på olika stort allvar.

Undersökning & Analysval 2026
2026-08-27, 11:24

MMS byter vd

Undersökningsbolaget MMS som ägs av tv-branschen och mäter tittande i rörlig bild, byter vd.

arbetarrörelserUndersökning & Analys
2026-08-20, 07:49

Svenskarna godkänner bara var tredje reklamkanal

Av tolv granskade reklamkanaler får bra fyra godkänt betyg. Det visar en undersökning från Novus, beställd av Brand Marketing Sweden.

Undersökning & Analys
2026-06-23, 18:01

Analysföretaget Reputation & Trust går in tungt Almedalen

Finska Reputation & Trust, en ny spelare i den svenska undersökningsbranschen, går in tunt i Almedalen, bland annat genom att sätta upp ett eget seminarieprogram och lansera en undersökning om mediernas förtroende. Det berättar Alexander Widén, senior rådgivare på Reputation & Trust.

almedalen 2026Undersökning & Analys
2026-06-17, 12:27

Myndigheternas anseende – allt time high för Kustbevakningen

Kustbevakningen når det högsta anseendet någonsin för en myndighet. Det visar Verians anseendeindex för myndigheter.

Undersökning & Analys
2026-06-15, 06:57

SOM: Svenskarna om 96 politiska förslag

UPPDATERAD. SOM-institutet vid Göteborgs universitet har tagit fram en lista på vad svenskarna tycker om 96 politiska förslag. Skärpta straff, utvisningar av kriminella, ökad jämställdhet, bättre integration, bättre miljö och stopp för vinster i hamnar i topp.

Undersökning & Analysval 2026
2026-06-12, 09:33

Partiledardebatten: Tidöledare tog för sig minst

En ai-analys via tjänsten Debattkollen visar att oppositionsledarna tog för sig mer än regeringen i riksdagens partiledardebatt onsdagen 10 maj.

Undersökning & Analys
2026-06-08, 08:19

INFOSTAT: De byter block till oppositionen

Undersökningsföretaget Infostat har kartlagt vilja grupper som byter politiskt block i högst grad.

Undersökning & Analysval 2026
2026-05-29, 08:34

Novus gör undersökningar med Bonnier

Bonnier News Local, Gota Media och Erna Media anlitar Novus för lokala och regionala opinionsundersökningar för för ett 60-tal lokaltidningarna.

opinionsundersökningUndersökning & Analys
2026-05-28, 09:11

Sveriges 20 bästa och sämsta kommuner i näringslivsklimat

Det är skifte i toppen på Svenskt Näringslivs ranking av kommunernas näringslivsklimat.

Undersökning & Analys
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • INFOSTAT: Blockskillnaden inom felmarginalen
  • SVT Agenda får kritik för val av slutdebatt
  • Norrsken vill öka valdeltagandet med kebab
  • Efter Weber Shandwick: Går in tungt i Paritee
  • V vill starta kommunal pr-byrå i Stockholm

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram