• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

29 Dec 2010

Skanska, Shell, Stockholms Stad och Electrolux om Prime efter Primegate

Debatten har handlat om huruvida Prime klarar av att hantera känslig information och om pr-byrån har använt olämpliga metoder i försöken att påverka Socialdemokraternas politik i en mer tillväxtvänlig riktning. Byggföretaget Skanska anlitar ett flera pr-byråer, bland dem Prime. - Att jobba med pr, pa och olika typer av påverkan handlar mycket om att det ska bygga på förtroende och omdöme, säger Skankas pa-chef Peter Gimbe.

Debatten har handlat om huruvida Prime klarar av att hantera känslig information och om pr-byrån har använt olämpliga metoder i försöken att påverka Socialdemokraternas politik i en mer tillväxtvänlig riktning.

Byggföretaget Skanska anlitar ett flera pr-byråer, bland dem Prime.

– Att jobba med pr, pa och olika typer av påverkan handlar mycket om att det ska bygga på förtroende och omdöme, säger Skankas pa-chef Peter Gimbe.

Han har gjort två reflektioner kring Primegate.

– För oss är det viktigt att vi kan lita på att det som inte ska vara offentligt inte sprids eller läcker ut. Det är viktigt at känna det förtroendet för konsulterna. 
 
– För det andra handlar det om att konsulten måste visa gott omdöme och inte föreslå aktivteter som inte tål offentlighetens ljus. Aktiviteter om inte tål det, ska vi inte genomföra alls. Som jag ser det handlar det lika mycket om oss som beställare. Det vilar ett stort ansvar också på oss.

Under hösten avslöjade Expressen att Moderaternas partisekreterare hade bjudits på konferensrea av energibolaget Shell. Även denna gång var Prime byrå och hamnade i en turbulent debatt.

– Shell och Prime får väl själva berätta hur de har resonerat, säger Peter Gimbe.

Han berättar däremot om Skanskas policy.

– Vi har en tydlig policy att inte bjuda på middagar och resor. Vi har tydliga beloppsgränser. Det ärv väldigt små belopp kan jag säga. De skulle inte räcka till en golfresa.

Hösten och vinterns turbulens kring Prime har dock inte fått Skanska att överväga att sluta arbeta med Prime.

– Vi är nöjda med Prime. Vi har inte haft anledning hittills att ompröva vår relation för att saker skulle läcka eller att de ska ha visa dåligt omdöme. Sedan är det viktigt att påpeka att i den här debatten att det är både konsult och beställare som bär ansvaret, äger Peter Gimbe.

Shellgruppen har i år anlitat Prime-bolaget United Minds för att göra en undersökning som visade att lokalbefolkningen var mycket nöjd med energibolagets gasprospektering i Skåne, läs här och här.  

– Jag har inga synpunkter på hur Prime jobbar med andra uppdragsgivare. Vi är nöjda med det uppdrag de utfört hos oss, säger Martin von Arronet, kommunikationschef för Shellgruppen.

Stockholms Stadshus AB har avropsavtal med Prime, jämte Kreab och Gullers.

– Det som har hänt är olyckligt för Svenskt Näringsliv, men det har inte läckt någon information från vårt samarbete med Prime. Vi är nöjda, säger Joachim Quiding, informationsansvarig på Stockholms Stad.

Electrolux är en viktig kund för Prime.
– Det känns inte som det här berör Electrolux på något sätt. Händelsen berör Prime och deras andra kunder. Vi köper inte Primes pa-tjänster, säger Mattias Rådström, nordisk pr-chef på Electrolux.

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

lobbyingStor

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2025-05-08, 13:09

Svensk PR: Lobbyregistret inte rätt väg att gå

Branschorganisationen Svensk PR ser stora brister med det föreslagna upplägget.

lobbyingpolitik
2025-05-08, 10:12

Precis kritiserar förslaget om lobbyregister

Ett lobbyregister riskerar att hämma det demokratiska samtalet, enligt Precis.

lobbyingpolitik
2025-05-06, 15:37

IOGT-NTO gör tummen upp för lobbyregister

Nykterhetsorganisationen IOGT-NTO är tidigt ute och gör tummen upp med en brasklapp för det lobbyregister som inynskommittén förväntas presentera på torsdag.

lobbyingopinionsbildningpolitikpr
2025-05-06, 09:28

Förslag på lobbyregister kommer

Den parlamentariska ”insynskommittén” kommer att på torsdag presentera förslag på ett svenskt lobbyregister, enligt läckor till Dagens Nyheter.

lobbyingpolitikpr
2025-04-16, 23:59

S sätter press på lobbyisternas – och Svenskt Näringslivs opinionsbildning

Inför partikongressen 28 maj – 1 juni 2025 tydliggör Socialdemokraternas sin syn på lobbyregister och branschförbundet Svenskt Näringslivs finansiering av sin opinionsbildning.

lobbyingopinionsbildningpolitik
2025-02-14, 15:55

Stormig Miljömålsberedning får kritik från alla håll

Miljömålsberedningen var oense i flera tunga frågor och resultatet, hur Sverige ska leva upp till sina åtagande vad gäller upptag och utsläpp och biologisk mångfald, får kritik från alla håll och kanter.

lobbyingopinionsbildning
2025-02-12, 22:19

Lumo-konsulter indragna när Region Stockholm polisanmäls

UPPDATERAD. En man har polisanmält Regions Stockholms styrelse, och ytterst finansregionrådet Aida Hadžialić (s) för trolöshet mot huvudman för upphandlingen av ett nytt journalsystem à 10-12 miljarder kronor. Två tunga konsulter på public affairs-byrån Lumo Advice nämndes i samtalen med polisen, berättar anmälaren som vill vara anonym.

Affärerlobbyingpr
2024-09-03, 12:42

Norwegian hyllar Moderaternas fimpning av flygskatten

Den moderatledda regeringen avskaffar flygskatten. Flygbolaget Norwegians koncernchef hyllar regeringens infrastrukturminister.

infrastrukturlobbyingopinionsbildningpolitik
2024-02-21, 13:35

Statlig utredare jobbar som pa-konsult

När regeringen utnämnde en utredare till en utredning om elmarknadens utformning framgick inte att personen i fråga jobbar som public affairs-konsult på en byrå i Stockholm.

energilobbyingpolitik
2024-02-14, 10:39

Oatly gas-pressar regeringen via Mette Frederiksen (s)

UPPDATERAD. Den svenska havrekoncernen Oatly går över sundet till Danmark för att sätta press på den svenska regeringen att minska metanutsläppen från jordbruket.

lobbyingopinionsbildning
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-04-02, 09:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 12:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”

2025-02-12, 11:34

”M och SD-ledamöterna vapenrasar – men av olika anledningar”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Veckans Brief: Kombyrå vinner miljardupphandling –…
  • Tre petar två tungviktare
  • Valet av M-ordförande i Stockholm – det står på spel
  • Här är Precis nya styrelse
  • Riksbankens kommunikation hamnar hos it-bolag

Minst läst

  • Han gör JKL och MSL starkare på varumärke
  • Stefan Löfven (s) och Annie Lööf (c) håller pre…
  • Vänsterpartiet gör pressmeddelande av sorg för …
  • ”Dagens snackis kommer från Söder och inte Alme…
  • S föreslår en ”växa- växlareform”

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram