• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

05 Jul 2010

Saabs vd: Förtroendet viktigaste nu

Fordonsbranschen satsar stort i Almedalen. Såväl branschorganisationen Bil Sweden som de enskilda leverantörerna. Saab har både egna evenemang och deltar i andras. Det är ett sätt att återuppbygga bilden av Saab. Och att återvinna förtroendet. - Det måste vi göra genom att leverera det vi lovat, i alla detaljer från affärsplanen till nya bilmodeller, säger Jan-Åke Jonsson.

Fordonsbranschen satsar stort i Almedalen. Såväl branschorganisationen Bil Sweden som de enskilda leverantörerna. Saab har både egna evenemang och deltar i andras. Det är ett sätt att återuppbygga bilden av Saab. Och att återvinna förtroendet.
– Det måste vi göra genom att leverera det vi lovat, i alla detaljer från affärsplanen till nya bilmodeller, säger Jan-Åke Jonsson. Vi måste även hålla hårt i finanserna, så att vi kan bygga tillbaka från det som skadat oss det sista året.
 
Målgrupperna finns både "internt", återförsäljare och underleverantörer, och externt i form av kunder och potentiella kunder.
– Vi har genomgått en dramatisk process med ny ägare och ny affärsplan, och det är naturligt att kunderna känner en tvekan till oss.
 
Hur ser prognosen ut för året?
– Vi tror att vi kommer att sälja runt 50 000 bilar.

Karin Jansson

karin@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

lobbyingStor

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-08-07, 07:15

2 miljoner i vinst per anställd hos Lumo

Pa-byrån Lumo Advice presterade en rörelsemarginal på 41 procent under 2025. Rörelsevinsten per medarbetare låg på 2,1 miljoner kronor.

Affärerlobbyingpr
2026-06-28, 20:45

”Lobbyregistret kan underminera förtroendet”

Det av riksdagen beslutade lobbyregistret kan underminera förtroendet snarare än stärker det.  Det skriver Alexander Katsaitis, docent i statsvetenskap, Stockholms universitet och Faradj Koliev, docent i statsvetenskap, Stockholms universitet samt förtroendevald för Socialdemokraterna i Solna på DN Debatt.

Branschlobbying
2026-06-16, 07:48

Gruvbolag och branschorganisation halvjublar över skrotat uran-veto

Gruvindustrins branschorganisation pratar om ”ett steg framåt och två bakåt” när det gäller riksdagens beslut att likställa tillståndsprövningen av brytning av uran med andra metaller. Gruvföretaget District Metals lovar att fortsätta att lobba för att uranbrytning ska ske i Sverige.

lobbyingopinionsbildningpolitik
2026-03-25, 16:35

Nykterhetslobbyn jublar över lobbyregistret

Nykterhetsorganisationen Movendi (tidigare IOGT-NTO, UNF och Junis)b jublar över att lobbyregistret införs.

lobbyingopinionsbildning
2026-03-04, 15:06

Klart nu: Lobbyregistret införs under sommaren

Nu har regeringen lämnat över remiss som ska ligga till grund för ett riksdagsbeslut om ett lobbyregister till lagrådet.

lobbyingopinionsbildningpolitik
2026-01-09, 11:15

Forskning och Framsteg och snuslobbyn kastar utmärkelser på varandra

Vetenskap och Folkbildning har utsett Snuskommissionen till Årets förvillare 2025. Snuskommissionens ordförande Stig-Björn Ljunggren kontrar med utmärkelsen ”Årets Halmgubbe”, men siktar snett.

Caselobbyingmedier
2025-11-03, 13:46

Mixat intresse när Stegra bjuder riksdagen på middag

Gröna stålbolaget Stegra bjuder tre utskott på middag i morgon, tisdagen 4 november. Det bjuds på ”dryck och enklare mat”. Det pratas på sina håll om en bojkott mot tillställningen.

lobbyingpolitikpr
2025-10-30, 10:44

The Swedish Thing blir byrå för civilsamhället

The Swedish Thing, startade 2023 som en pa-byrå med S-stämpel. Nu tar byrån en ny position som det som kan vara Sveriges första civilsamhällesbyrå.

Affärerlobbyingpr
2025-09-08, 05:56

Attendo bygger om – pa-chefen går

Efter tio år slutar vårdföretaget Attendos pa-chef.

arbetarrörelserlobbyingopinionsbildning
2025-05-08, 13:09

Svensk PR: Lobbyregistret inte rätt väg att gå

Branschorganisationen Svensk PR ser stora brister med det föreslagna upplägget.

lobbyingpolitik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Preems pa-chef byter raffinaderi mot förarhytt
  • L-minster till Kreab
  • Jan Emanuel och Alexander Ernstberger frontar…
  • The Labyrinth värvar ”ren” konsult
  • Redgert erövrar nyförvärvad Jung-trio

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram