• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

04 Jun 2013

Över 2 100 ansökningar till Almedalsveckan

I januari lade Almedalsgeneralen Karin Lindvall en prognos över hur stor hon trodde årets vecka skulle bli som löd: 2 000 evenemang, 20 000 besökare samt 1 000 arrangörer och 800 journalister.   Den prognosen tycks nu hålla. Hittills har 2 166 ansökningar kommit in till Almedalsveckan, varav 1 674 vid skrivande stund har godkänts.

I januari lade Almedalsgeneralen Karin Lindvall en prognos över hur stor hon trodde årets vecka skulle bli som löd: 2 000 evenemang, 20 000 besökare samt 1 000 arrangörer och 800 journalister.
 
Den prognosen tycks nu hålla. Hittills har 2 166 ansökningar kommit in till Almedalsveckan, varav 1 674 vid skrivande stund har godkänts. Även om alla inte godkänns räknar Karin Lindvall ändå med att nå över 2 000-sträcket och därmed öka med över 10 procent jämfört med ifjol.
 
Dessutom väntar hon att ytterligare några till kommer in under helgen för att kunna komma med i programtidningen.
 
– Sedan brukar det också komma in lite efter programtidningsstoppet. Ifjol var det 10 stycken, säger Karin Lindvall.
 
I år fick Almedalsveckan också in flest antal tidiga ansökningar någonsin.
 
Frågorna som avhandlas rör främst sysselsättning, arbetsmarknad och ekonomi men också äldreomsorg, unga och välfärdssystem.
 
– Det är ett typiskt för-valår med typiska valfrågor. Två frågor som blir tydligare är skolfrågor som flera partier tagit som sin och integrationsfrågor, som den senaste månaden kommit upp på dagordningen.
 
Hon tillägger att vi även kommer att se ”en tydlig profilering av partiledarna” som behöver visa upp sig, samtidigt som många småpartier också försöker profilera sig under veckan.
 
Antalet unika arrangörer är i dag runt 800 och närmar sig 1 000 enligt Karin Lindvall.
 
För en bedömning över antalet besökare har Karin Lindvall också varit i kontakt med båt- och flygbolagen.
 
– Flygbolagen har bytt upp till större flygplan och vissa avgångar är redan fulla, så jag antar att de kommer öka sina insatser, vilket de gör när det finns ett stort behov. På båtsidan är det större beläggning i år jämfört med ifjol, med avgångar fullbokade på söndagen.
 
Går det att säga vilka branscher som ökar mest i år?
– Inte än. Men generellt är det kommuner och regioner som ökat mest de senaste åren. Det hänger ihop med SKLs satsning och att kommun- och regionpolitiker har sina frågor under Almedalsveckan.
 
Även gruppen utländska ambassadörer ökar mycket, säger hon vidare.
 
– Det beror på att här har de hela den grupp av människor som de behöver i sina nätverk, säger Karin Lindvall.

Ardalan

ardalan@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

Almedalen

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2015-07-16, 21:23

Ägarfakturering håller vinsten nere i Sirén

Nettoomsättningen ökade med 2,7 procent till 15,4 miljoner kronor. Rörelseresultatet minskade dock till mindre än en fjärdedel, från 3,3 miljoner till 723 000 kronor. Ägarnas egna bolag fakturerade Sirén 2 miljoner kronor, vilket drog ner rörelseresultatet. Ägarna tar även ut 600 000  kronor av vinstmedlen. Personalstyrkan ökade från 13 till 14 snittanställda. 

Almedalen
2014-05-19, 05:27

New Republic vill vara hållbarast i Almedalen

Byrån har skaffat en egen lokal på Strandgatan där byråns kunder och andra ordnar ett 15-tal seminarier, varav minst tio där temat är hållbarhet. Bland arrangörerna finns Akademiska hus, Svanen, Fores i form av 2030-sekretariatet och Naturskyddsföreningen.

Almedalen
2014-04-29, 11:00

Hetast i Almedalen söker värmetåliga jurymedlemmar

– Hetast i Almedalen har verkligen börjat sätta sig. Nu är det en etablerat och vi får redan frågor om tänkbara vinnare, säger Hanna Berheim, konsult på Westander.   Nu vill Westander fylla på jurygruppen med ytterligare två namn och öppnar upp för en fri nominering.

Almedalen
2014-04-28, 12:18

Unibet chockdebuterar i Almedalen – 20 man på plats

Det privatägda spelbolaget och huvudkonkurrenten till statliga Svenska Spel ska dock inte i första hand prata om spelmonopolet, förklarar Unibets samhällschef Peter Alling.   – Vi tänker inte stanna i den lilla frågan. Frågan om spelmonopolet har de flesta hört till leda.   I stället ska Unibet bygga en arena för diskussion om den framväxande digitala tjänste- och underhållningsmarknaden, bland annat via ett eget tält på plats.

Almedalen
2013-09-19, 07:01

Think Image chartrar färja till Almedalen

Båten ska lägga till i närheten av Destination Gotlands terminal. Den avseglar den 28 juni från Stockholm till Visby och återvänder på fredag i Stockholm. Priserna ligger på 895 kronor per natt.   – Vi har sett hur dyrt och trångt det har blivit i Almedalen. Men Almedalen är till för alla och hur det ska kunna expandera har varit en springande punkt, säger Think Images vd Magnus Holmberg.

Almedalen
2013-06-29, 18:42

Politikerna som vill sitta i cell för Dawit

Kampanjen är beställd via stödkommittén Free Dawit i samarbete med Expressen, Författarförbundet, Journalistförbundet, Publicistklubben, Reportrar utan gränser, Svenska PEN, Sveriges Tidskrifter och Utgivarna. JMW jobbar mer eller mindre pro bono. Kampanjen som har utvecklats av JMW-konsulten Brit Stakston bygger på att Almedalsbesökare ska sitta i fängelse i en cell i Visby.

Almedalen
2013-06-29, 06:07

Handelskammaren: Affärslivet är medlemåttigt i Västsverige

Västsvenska Handelskammaren bland 500 av cirka 3 000 internationella personer i regionen med tidsbegränsade kontrakt. Svarsfrekvensen låg på 21 procent. Undersökningen är gjord med tanke på att näringslivet internationaliserats och att det gäller för regionen att vara attraktiv för utländsk kompetens.

Almedalen
2013-06-28, 19:53

Reformklubben låter fler sponsra Debatt-SM

Tidigare har LO kört formatet och korat vinnare som Eric Sundström och Ali Esbati. Förra året körde Lärarnas Riksförbund Debatt-SM, medan det i år fyra deltävlingar med vardera åtta tävlande och vardera sponsor som har fått välja debatt-ämne.   ‑ I år gör vi det större och på riktigt och erbjuder fler att vara med, säger Daniel Färm.

Almedalen
2013-06-28, 12:37

Markus Uvell (timbro): Seminarier tillför inget

Enligt Markus Uvell deltar Timbros olika projektledare på ett 20-tal seminarier, ”allt ifrån arbetskraftsinvandring till religionens roll i politiken”. Men det är inte i paneldiskussionerna tankesmedjan lägger krutet och några egna seminarier arrangeras inte.   – Överlag tycker jag att själva poängen med Almedalen uteslutande handlar om nätverkande. Det finns en handfull intressanta seminarier men de flesta är mest utfyllnad som inte tillför något.

Almedalen
2013-06-28, 12:18

BMW maximerar Mini-flottan efter twitterkampanj

Under twitterkampanjen med hashtaggen #MINIFIXAR letar BMW uppdrag åt sina Mini-bilar, som vad gäller varumärket vill vara inte bara vara en bil utan också en kompis. BMW har fått en hel del förfrågningar och bland annat fått ordna fram flera cyklar åt Almedalsbesökare, berättar Jens Reichert, marknadschef för MINI i norra Europa.

Almedalen
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Kommunikationsdirektören lämnar SVT
  • Fokus byter ordförande och tar in brittisk tidningsman
  • De är bäst på employer branding
  • Stockholm stad in i Järvaveckan – Turbulens på Timbro
  • SCB: Regeringspartierna tar stryk

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram