• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

12 Nov 2010

Opinionsbildare i motvind: Värst är Dilsa och Gudmundson

Organisationen är bemannad med knappt två tjänster, berättar Mohammed Amin Kharraki. Han rapporterar om ständig och hård motvind. - Det är ett stort tryck på oss. Om det händer något globalt, kommer det rakt hit. Det innebär att vi här får hantera internationella frågor när pressen hör av sig. Inte de bästa förutsättningarna att driva ett aktivt opinionsarbete. Opinionsbildandet blir av nödvändighet långsiktigt.

Organisationen är bemannad med knappt två tjänster, berättar Mohammed Amin Kharraki. Han rapporterar om ständig och hård motvind.

– Det är ett stort tryck på oss. Om det händer något globalt, kommer det rakt hit. Det innebär att vi här får hantera internationella frågor när pressen hör av sig.

Inte de bästa förutsättningarna att driva ett aktivt opinionsarbete. Opinionsbildandet blir av nödvändighet långsiktigt.

– Vi fortsätter delta i debatten. Även om vi bara får 50 av alla som är emot oss att tycka något annat, är det värt det. Vi jobbar också internt och utbildar våra egna så att de kan bli en del i samhället och på så sätt blir de en del av opinionsvändningen.

Även om inte Mohammed Amin Kharraki har fått in några inlägg på DN Debatt, har Sveriges unga muslimer inga problem med att få media.

– Tyvärr blir det i förutbestämda situationer. Vi sitter i en konstig sits redan innan och hamnar lätt i försvarsläge. Vi har egentligen inte lyckats vända opinionen någonstans, inte ens i länder som USA och Kanada där det finns stor andel högutbildade muslimer. Det har tagit flera 100 år att jobba fram bilden av oss, så det kommer att ta tid att vända.

Det politiska läget förändrades när Sverigedemokraterna kom in i riksdagen.

– Vi har förstått att deras tid är inne. Det är därför vi jobbar med frågor om islamofobi , burkor och stereotyper.

Sverigedemokraternas framgångar har ökat pressen på muslimerna, anser Mohammed Amin.

– Vi ser det ganska tydligt. Vi har fått en stark bevakning, inte bara av antimuslimska bloggare utan även av ledarskribenter som har ganska hårda åsikter.

Vilka är värst tycker du?

– Vi har problem med Per Gudmundson på Svenska Dagbladet. Anna Dahlberg på Expressen, hon skriver inte alltid under sina artiklar. Så är det Dilsa Demirbag-Sten som får stort utrymme.

Och bloggare?

– Politiskt inkorrekt och Islamofoben.

Det mediala trycket påverkar organisationen.

– Jag har inte brytt mig så mycket tidigare. Men det börjar bli problematiskt. Våra ungdomar blir tillsagda av sina lärare att de inte ska lyssna på oss. Den diskussionen kommer från bloggarna som har tagit över. Sedan hänger de etablerade medierna på. En person på Dagens Nyheter lade saker i min mun jag aldrig sagt. Medierna verkar inte ha tid att bedöma om informationen stämmer.

Bloggarna och medierna kan sätta terminologin i diskussionen, anser Mohammed Amin Kharrak, och ger några exempel:

– Orden extremist och islamist används mycket om oss.

Men varför startar ni inte egna bloggar?

– Vi försöker själva komma i gång med att skriva och det finns en del starka bloggare.

Hur är ni kopplade partipolitiskt?

– Vi brukar kopplas till Miljöpartiet på grund av Memeth Kaplan (riksdagsman) som tidigare jobbat med Sveriges muslimska råd Men vi har medlemmar som är aktiva i alla partier, utom Folkpartiet där det är lite dåligt. Nyamko Sabunis tid som integrationsminister och burkadebatten har ju inte skapat en känsla av välkomnande.

Mohammed Amin Kharraki, studerar statsvetenskap, men har inte bestämt sig om han ska jobba partipolitiskt.

– Miljöpartiet drar lite, men jag vet inte. 
 
Dock är Mohammed Amin Kharraki tydlig med att han inte vill kopplas till något parti.

– Jag har avsiktligen valt att inte vara medlem i något parti, säger han.
 

 

 

 

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

lobbyingStor

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-03-25, 16:35

Nykterhetslobbyn jublar över lobbyregistret

Nykterhetsorganisationen Movendi (tidigare IOGT-NTO, UNF och Junis)b jublar över att lobbyregistret införs.

lobbyingopinionsbildning
2026-03-04, 15:06

Klart nu: Lobbyregistret införs under sommaren

Nu har regeringen lämnat över remiss som ska ligga till grund för ett riksdagsbeslut om ett lobbyregister till lagrådet.

lobbyingopinionsbildningpolitik
2026-01-09, 11:15

Forskning och Framsteg och snuslobbyn kastar utmärkelser på varandra

Vetenskap och Folkbildning har utsett Snuskommissionen till Årets förvillare 2025. Snuskommissionens ordförande Stig-Björn Ljunggren kontrar med utmärkelsen ”Årets Halmgubbe”, men siktar snett.

Caselobbyingmedier
2025-11-03, 13:46

Mixat intresse när Stegra bjuder riksdagen på middag

Gröna stålbolaget Stegra bjuder tre utskott på middag i morgon, tisdagen 4 november. Det bjuds på ”dryck och enklare mat”. Det pratas på sina håll om en bojkott mot tillställningen.

lobbyingpolitikpr
2025-10-30, 10:44

The Swedish Thing blir byrå för civilsamhället

The Swedish Thing, startade 2023 som en pa-byrå med S-stämpel. Nu tar byrån en ny position som det som kan vara Sveriges första civilsamhällesbyrå.

Affärerlobbyingpr
2025-09-08, 05:56

Attendo bygger om – pa-chefen går

Efter tio år slutar vårdföretaget Attendos pa-chef.

arbetarrörelserlobbyingopinionsbildning
2025-05-08, 13:09

Svensk PR: Lobbyregistret inte rätt väg att gå

Branschorganisationen Svensk PR ser stora brister med det föreslagna upplägget.

lobbyingpolitik
2025-05-08, 10:12

Precis kritiserar förslaget om lobbyregister

Ett lobbyregister riskerar att hämma det demokratiska samtalet, enligt Precis.

lobbyingpolitik
2025-05-06, 15:37

IOGT-NTO gör tummen upp för lobbyregister

Nykterhetsorganisationen IOGT-NTO är tidigt ute och gör tummen upp med en brasklapp för det lobbyregister som inynskommittén förväntas presentera på torsdag.

lobbyingopinionsbildningpolitikpr
2025-05-06, 09:28

Förslag på lobbyregister kommer

Den parlamentariska ”insynskommittén” kommer att på torsdag presentera förslag på ett svenskt lobbyregister, enligt läckor till Dagens Nyheter.

lobbyingpolitikpr
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Kommunikationsdirektören lämnar SVT
  • Äntrar Kustbevakningen från Ekobrottsmyndigheten
  • Fokus byter ordförande och tar in brittisk tidningsman
  • De är bäst på employer branding
  • Veckans Brief 17: Elva pr-chefer om konjunkturen –…

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram