– Jag kan tycka att det blir väldigt mycket i Almedalsveckan med många stora event. Ibland bottnar man inte riktigt i diskussionen, så i år har vi fokuserat på att bjuda hem folk till middagar, säger Microsofts marknadschef Karin Zingmark.
Microsoft håller fyra middagar i eget hus, med hjälp av pr-byrån Diplomat. Till varje middag är 10-12 personer inbjudna.
– Det är en lite tråkig utveckling, men våra frågor är rätt komplicerade och vi vill tala till punkt och reda ut frågetecken.
Kan ni inte lika gärna ha middagarna i Stockholm?
– Fördelen med Almedalen är att många vi vill träffa finns på en liten yta. Almedalen är lite enklare.
Karin Zingmark pekar på att utvecklingen går åt flera håll.
– Vi frångår det öppna Almedalen. Å andra sidan är många företag och organisationer smarta och utvecklar kommunikation som breddar almedasfrågorna så att de når ut även utanför Almedalen.
På de slutna middagarna ska Microsoft diskutera integritet och säkerhet i molnet, det nya arbetslivet och hur det påverkar samhället och en del "kring offentlig sektor".
Microsoft håller även två öppna seminarier om digitalisering och skolan med mångfald/demokrati respektive nätmobbing/integritet/säkerhet som teman.
Utvalda kategorier


Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.