• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

12 May 2022

Medieanalys: Ett finskt Nato-medlemskap mer känsligt än ett svenskt

NewsMachine har undersökt hur ett urval av Kremlvänliga ryska medier har rapporterat om Sveriges och dess hållning i samband med kriget i Ukraina och ett eventuellt svenskt medlemskap i Nato.

Att Sverige och Finland troligen står i begrepp att ansöka om Nato-medlemskap ingick förmodligen inte i Kremls plan. Under de senaste veckorna har vi sett rapporter från Moskva om en pågående kampanj mot Sverige som utmålar kända svenskar, Astrid Lindgren, Ingmar Bergman och Ingvar Kamprad, som nazister. Tilltaget kan ses som en replik på Asylbyråns budskap utanför Rysslands ambassad i Stockholm där man bjöd in FSBs spioner att söka asyl i Sverige.

Det är dock inte politiska spörsmål som främst fångar ryska mediers intresse, utan idrottsliga.  Rapporteringen i samband med vinter OS i Peking och sedan turerna kring VM-kvalet då Sverige, Polen och Tjeckien vägrade möta Ryssland är de faktorer som gett Sverige mest publicitet och vi noterar en del kommentarer om hur orättvist behandlat Ryssland blir i sammanhanget. Den publiciteten avspeglar sig i grafen kring mitten av februari. En del rapportering om svenska företag, i synnerhet Ikea, är också noterbart – såväl företagens relation till Ryssland som annat.

I rapporteringen relaterat till Ukraina noteras det svenska agerandet men det är mest uppräkningar tillsammans med länder som vidtagit liknande åtgärder.  Det handlar bland annat om nedstängningen av svenskt luftrum för rysk flygtrafik och att Sverige har levererat p-skott och annan materiel till Ukraina samt utvisningen av tre svenska diplomater i april.

I publiciteten om ett eventuellt förestående Nato-medlemskap nämns Sverige och Finland alltid tillsammans och den är till en början sporadiskt förekommande.  Men från och med inledningen av mars ökar frekvensen. Rapporteringen är sådan vi känner igen från den svenska rapporteringen, att regeringen sade nej till folkomröstning, att USA inte ger säkerhetsgarantier respektive ger sådana garantier. Det finns också en tendens att lyfta fram sådant som kan lägga hinder i vägen för en medlemsansökan, till exempel uttalandet från Kroatiens president om att han skulle stoppa ett medlemskap för Sverige och Finland.

– En försiktig slutsats man kan dra är att ett finländskt Nato-medlemskap är känsligare än ett svenskt. En kommentator anmärker att Finland minsann har det ryska imperiets sammanbrott att tacka för sin status som en suverän nation. Känslan är att det är svårt att ens föreställa sig att Finland skulle gå med i Nato.  Möjligen är det ännu för tidigt, men det finns inget som tyder på att den uppmärksammade kampanjen i Moskva är koordinerad med rapporteringen i media. Det är snarast lite lamt med moteld från den ryska sidan i Nato-frågan. Kremls faktahaverister har möjligen fullt upp med annat, säger Gunnar Wiman, NewsMachines egen Rysslandskännare.

 

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

Undersökning & Analys

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-03-05, 05:29

De ökar och minskar i förtroende

Förtroendet samhällsinstitutionerna och regeringen vänder uppåt. Det visar den senaste förtroendebarometern från Medieakademin och Verian.

Undersökning & Analys
2026-02-25, 08:00

Tidö vinner när pr-byrå ai-testar SVTs valkompass

Pr-byrån The Stockholm Projekt har testat ai-tjänsterna (LLM) på SVTs valkompass från 2022. Ingen av dem skulle rösta på det röd-gröna blocket.

Undersökning & Analys
2026-02-09, 07:34

FORSKARE: Partierna läcker till medierna vid interna strider och val

Vid interna strider och när det blir trångt om platser för förtroendevalda, då läcker det som mest från partierna till medierna. Det visar en forskningsrapport från Göteborgs Universitet.

politikUndersökning & Analys
2026-02-09, 06:58

Skogsindustrierna slår ett slag för branschen med Demoskop

Branschorganisationen Skogsindustrierna anlitar undersökningsföretaget Demoskop för att ranka näringsgrenarna som svenska folket anser vara mest betydelsefull för svensk ekonomi och hamnar i topp, även om lastbilsindustrin är större.

opinionsundersökningUndersökning & Analys
2026-02-06, 07:47

Skiftet kopplar Donald Trump till Jimmie Åkesson med utskällt undersökningsföretag

Gräsrotsorganisationen Skiftet har beställt en undersökning som visar att respondenterna anser att SDs Jimmie Åkesson är den partiledare som är mest lik USA president Donald Trump.

Undersökning & Analysval 2026
2026-02-04, 07:52

NOVUS: Oppositionen knockar Tidö i bästa politiken

Undersökningsföretaget Novus februarimätning visar att oppositionen och framförallt Socialdemokraterna dominerar stort i vilken politik som väljarna anser bäst i de 20 viktigaste politiska frågorna.

politikUndersökning & Analys
2026-02-02, 07:45

Novus närmare Demoskop än Indikator i förtroende – förutom Jimmie Åkesson

De senaste förtroendebarometrarna för partiledarna har skapat rabalder bland undersökningsföretagen. Detta efter att Demoskops senaste förtroendebarometer för januari visade att Jimmie Åkesson ligger etta till skillnad från Novus januarimätning där han ligger tre. I helgen kom indikators förtroendebarometer.

Undersökning & Analysval 2026
2026-01-21, 09:10

SD drar i från C bland lantbrukarna

Sverigedemokraterna (SD) är det största partiet bland lantbrukarna inför valet 2026. Det visar en undersökning beställd av tidningen Land Lantbruk.

Undersökning & Analysval 2026
2026-01-08, 06:07

Norstat förvärvar sig in i Amerika

Det norskägda, nordiska undersökningsföretaget Norstat tar ett kliv in i Amerika via förvärv.

AffärerUndersökning & Analys
2025-12-22, 09:30

OPTIMIZELY: Ai dominerar julkampanjerna

Martechbolaget Optimizely presenterar en undersökning som visar att närmare åtta av tio marknadsförare använderai för att planera, testa och optimera sina julkampanjer.

artificiell intelligenskampanjUndersökning & Analys
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 13:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Scouterna: Moderaterna använder vårt varumärke utan…
  • Sex ska stärka Nords pr-erbjudande
  • The Labyrinth värvar chef från Geelmyuden Kiese
  • Veckans Brief 7: Pr-slaget om fregatterna * 16…
  • Moderaterna släpper ai-valfilm

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram