Han berättar att inget stort sakområde ska diskuteras och ingen stor sakfråga ska lösas. Kanske presenteras i stället någon arbetsgrupp?
– Det är ett arbetsmöte där de (partiledarna) ska diskutera arbetsprocesserna för 2014. Det är tredje gången de går till val och förutsättningarna har ändrats, det finns nya samhällsproblem man kanske inte kan göra som de andra gångerna.
– Man ska inte förvänta sig några stora politiska nyheter.
Planerar ni något utspel?
– Vi får se. Partiledarna kommer att berätta om mötet och vad de har prata om.
– Det är väl roligt att folk är intresserade av vad alliansen. Det är en skarp kontrast till oppositionen där det inte finns något fungerande samarbete.
– Vi får se. Det är inte syftet. Medierna får veta vad som sades på mötet, säger Markus Friberg.
– Vi hoppas att vi ska kunna komma överens om vägen fram till valet 2014 och hur Alliansen ska kunna gå till val tillsammans. Partiledarna träffas för att förhandla och diskutera just det, bästa sättet att möta väljarna tillsammans.
– Det får man se då.
– Det är roligt tycker vi att det är ett så stort intresse för Alliansen, säger Anders Andrén.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
