Konsult kommunicerar åt Hockeyligan – söker komchef
Intresseorganisationen Svenska Hockeyligan söker ny kommunikationsansvarig då den förra fått nya arbetsuppgifter
Intresseorganisationen Svenska Hockeyligan söker ny kommunikationsansvarig då den förra fått nya arbetsuppgifter. Just nu besitter konsulten Tobias Josefsson posten.
–Jag har egentligen tagIt rollen som en temporär lösning, säger Tobias Josefsson som annars jobbar på Sports Editing Sweden, ett företag som producerar för tv och webb.
– Vi har bland annat gjort en ny plattform för klubbens hemsida, säger han.
Den tidigare informationsansvariga, Lena Sahlin har fått nya uppgifter inom ligan.
– Hon är numera säkerhetsansvarig på heltid, säger Tobias Josefsson.
Det är inte så att hon blev sparkad?
– Nej, snarare tvärtom. Det uppkom nya behov.
Svenska Hockeyligan är en intresseorganisation för de klubbar i Sverige som spelar i elitserien i ishockey. Kommunikationschefen ska ansvara för ligans pr- och kommunikationsstrategier. Utmaningen för organisationen är att nå ut till folket med nyheter om elitserien.
– Det är så många som skriver om hockey i alla möjliga former så det är ett stort intresse, både på gott och ont, säger Tobias Josefsson.
Gabriella Lahti
Tipsa dagens opinion
Lämna ett tips till oss. Observera att du är helt anonym och att källskydd tillämpas. Rätten att vara anonym är reglerad i svensk grundlag.
Lämna ett tips
Använd formuläret nedan för att tipsa oss. Observera att du är helt anonym och att källskydd tillämpas. Rätten att vara anonym är reglerad i svensk grundlag.