• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

25 May 2015

Kommunal: New Public Management ger inte rätt valfrihet

Rapportförfattarna, Kommunals utredare Anna Werkelin Ahlin, Torbjörn Dalin, Oskar Taxén och Emma Ölmebäck, presenterar sina teser på DN Debatt:   • NPM har lett till att det som är ekonomiskt rationellt, tillåts tränga undan det som är rationellt ur ett omsorgsperspektiv och att avståndet mellan biståndshandläggare och vård- och omsorgspersonal och skapat ökad detaljreglering.

Rapportförfattarna, Kommunals utredare Anna Werkelin Ahlin, Torbjörn Dalin, Oskar Taxén och Emma Ölmebäck, presenterar sina teser på DN Debatt:
 
• NPM har lett till att det som är ekonomiskt rationellt, tillåts tränga undan det som är rationellt ur ett omsorgsperspektiv och att avståndet mellan biståndshandläggare och vård- och omsorgspersonal och skapat ökad detaljreglering. Hemtjänstpersonalens handlingsutrymme detaljstyrs på minutschemanivå.
 
• Det "råder i dag en övertro på att utförarvalfrihet", att konkurrens mellan utförare ska skapa kvalitetsutveckling. Men det ska inte vara ett ansvar för äldre att garantera kvaliteten genom sina val. Dagens valfrihet "handlar enbart om val av utförare och inte om innehållet i vården".
 
• NPM har lett till ökad fragmentisering i äldreomsorgen och hälso- och sjukvården vilket försämrar förutsättningarna för samverkan.
 
Kommunal föreslår fem punkter för förbättringar
• Ökad valfrihet genom äldre får inflytande över hjälpen som ges och hur den ska utföras.
 
• Förbättrat samarbete mellan biståndshandläggaren och vård- och omsorgspersonalen ska ge individanpassad omsorg, något som kräver förändringar i socialtjänstlagen.
 
• Hemtjänsten organiseras i team med olika yrkeskompetenser.
 
• Alla som arbetar med hemtjänsten ska "ha adekvat vård- och omsorgsutbildning".  Yrkeslegitimation för undersköterskor utreds.
 
• Ansvaret för primärvården av sjuka äldre "bör vara ett kommunalt ansvar och organiseras i så kallade Äldrecentrum".

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

lobbying

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-06-28, 20:45

”Lobbyregistret kan underminera förtroendet”

Det av riksdagen beslutade lobbyregistret kan underminera förtroendet snarare än stärker det.  Det skriver Alexander Katsaitis, docent i statsvetenskap, Stockholms universitet och Faradj Koliev, docent i statsvetenskap, Stockholms universitet samt förtroendevald för Socialdemokraterna i Solna på DN Debatt.

Branschlobbying
2026-06-16, 07:48

Gruvbolag och branschorganisation halvjublar över skrotat uran-veto

Gruvindustrins branschorganisation pratar om ”ett steg framåt och två bakåt” när det gäller riksdagens beslut att likställa tillståndsprövningen av brytning av uran med andra metaller. Gruvföretaget District Metals lovar att fortsätta att lobba för att uranbrytning ska ske i Sverige.

lobbyingopinionsbildningpolitik
2026-03-25, 16:35

Nykterhetslobbyn jublar över lobbyregistret

Nykterhetsorganisationen Movendi (tidigare IOGT-NTO, UNF och Junis)b jublar över att lobbyregistret införs.

lobbyingopinionsbildning
2026-03-04, 15:06

Klart nu: Lobbyregistret införs under sommaren

Nu har regeringen lämnat över remiss som ska ligga till grund för ett riksdagsbeslut om ett lobbyregister till lagrådet.

lobbyingopinionsbildningpolitik
2026-01-09, 11:15

Forskning och Framsteg och snuslobbyn kastar utmärkelser på varandra

Vetenskap och Folkbildning har utsett Snuskommissionen till Årets förvillare 2025. Snuskommissionens ordförande Stig-Björn Ljunggren kontrar med utmärkelsen ”Årets Halmgubbe”, men siktar snett.

Caselobbyingmedier
2025-11-03, 13:46

Mixat intresse när Stegra bjuder riksdagen på middag

Gröna stålbolaget Stegra bjuder tre utskott på middag i morgon, tisdagen 4 november. Det bjuds på ”dryck och enklare mat”. Det pratas på sina håll om en bojkott mot tillställningen.

lobbyingpolitikpr
2025-10-30, 10:44

The Swedish Thing blir byrå för civilsamhället

The Swedish Thing, startade 2023 som en pa-byrå med S-stämpel. Nu tar byrån en ny position som det som kan vara Sveriges första civilsamhällesbyrå.

Affärerlobbyingpr
2025-09-08, 05:56

Attendo bygger om – pa-chefen går

Efter tio år slutar vårdföretaget Attendos pa-chef.

arbetarrörelserlobbyingopinionsbildning
2025-05-08, 13:09

Svensk PR: Lobbyregistret inte rätt väg att gå

Branschorganisationen Svensk PR ser stora brister med det föreslagna upplägget.

lobbyingpolitik
2025-05-08, 10:12

Precis kritiserar förslaget om lobbyregister

Ett lobbyregister riskerar att hämma det demokratiska samtalet, enligt Precis.

lobbyingpolitik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Reklamprofil ska lyfta fotograferna
  • Aspekta upp 1 procent – miljoner till ägarna
  • Ökad miljonförlust för Bulletin – revisorns…
  • Statssekreterare lämnar regeringen för nya jobb
  • Swedish Match attackerar Frankrike

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram