John Hasslers uppdrag har varit att ”Ta fram övergripande principer för hur en samhällsekonomiskt effektiv klimatpolitik kan utvecklas som gör det möjligt för Sverige att nå sina åtaganden på EU-nivå till 2030 samt skapa förutsättningar för att nå Sveriges etappmål och långsiktiga klimatmål om noll nettoutsläpp senast 2045.” Det tycks som att han lägger förslag också utanför detta uppdrag. Detta förväntar vi oss:
* En sammanställning och översiktlig utsläppsberäkning av EU:s krav på medlemsländer inom Fit for 55. Den lär visa att Sverige kraftigt och snabbt måste minska utsläppen från transportsektorn, särskilt om vi inte kraftigt vill begränsa jord- och skogsbrukets möjligheter vilket LRF varnar för.
* Förslag att stryka alla Sveriges nationella klimatmål, som Hassler menar är ineffektiva. Detta trots att John Hasslers uppdrag uttryckligen är inom målen, och trots flera mycket omfattande upprop för att behålla 2030-målet från näringsliv, fackförbund och kyrka. Hur regeringen tar emot detta blir mycket intressant. Vill man stöta sig med näringslivet eller är det tvärtom värdefullt för L och M att markera mot SD genom att stå upp för klimatmålen? Regeringsförklaringen kanske ger en ledtråd; ”Sverige ska föra en ambitiös och effektiv klimatpolitik för att nå klimatmålen. Det svenska näringslivet ska ges förutsättningar att vara ledande i den gröna omställningen”.
* Förslag på operationalisering av omställningen med avgränsade mål för elfordon och laddinfrastruktur. Det kan verka ologiskt att inte vilja styra utsläppsminskningar till transportsektor, men väl precisera vad som ska ske inom sektorn, men John Hassler ser dem snarast som indikatorer ungefär som 2030-sekretariatets befintliga. Det kan vara välkommet – men svårt att veta vad de ska användas till om målet de styr mot tas bort.
* Utpekande av vissa styrmedel som effektiva beståndsdelar för framtiden. Vi räknar med att John Hassler lyfter fram reduktionsplikten ungefär som Riksrevisionen som slog fast att ”Reduktionsplikten har förutsättningar att bidra till framför allt målet för inrikes transporter till 2030 till rimlig kostnad, jämfört med andra sätt att nå det målet. ”Hur regeringen tar emot detta blir spännande; rekordsänkningen till 6 procent har ju precis lagts fram som proposition men regeringen slår i samma propp fast att efter år 2026 ska plikten bidra till att klimatmålen nås.
* Nya uppdrag. John Hassler väntas föreslå att Miljömålsberedningen ska ta fram nya klimatmål, trots att dess tidigare förslag till kompletterande klimatmål inte alls förverkligats. Han önskar också en bred energiöverenskommelse, vilket regeringen tidigare avvisat men Busch de facto försiktigt påbörjat. Han vill liksom Klimatpolitiska Rådet återinrätta det klimatkabinett under statsministern som fanns under Löfven-Lövin och vill inrätta en parlamentarisk kommitté kring elektrifiering av transportsektorn; varför bara denna del av omställningen ska styras på detta sätt är oklart.
* Förslag om köp av utsläppsrätter inom EU, där Hassler slår fast att det kan vara kostnadseffektivare att köpa utsläppsrätter från t.ex. Bulgarien än att själv minska utsläppen. Bland annat Naturvårdsverket varnar för att det kanske inte finns utsläppsrätter att tillgå, eller att de blir mycket dyra och att dessa miljarder kan vara vettigare att använda i svensk ekonomi än att skicka till Bulgarien.
* Parisavtalets artikel 6 för finansiering och tillgodoräknande av utsläppsminskningar i utvecklingsländer, väntas Hassler lyfta fram, i linje med Sverigedemokraternas önskan att göra ”mindre hemma och mera borta”. Men också Sveriges klimatlag med nettonoll 2045 slår fast att upp till 15% av utsläppsminskningarna kan ske utomlands och Energimyndigheten har skrivit avsiktsförklaringar med bland annat Nepal om detta, så en precisering av hur det ska gå till bör vara välkommet.
* Kritiska resonemang kring svensk koldioxidskatt, som enligt Hassler spelar ut sin roll när EUss utsläppshandel täcker in alltmer av utsläppen. Men Fossilfritt Sverige, Teknikföretagen och många andra ser skatten som en central pusselbit i klimatarbetet, så troligen tassar Hassler försiktigt här.
* Resonemang om tryggheten i EUs nyligen satta mål; Hassler tycks lita på att Fit for 55 och all klimatlagstiftning som nu slutförs på EU nivå står sig även efter EU-valet i juni och en ny, troligen mindre klimatdriven EU-kommission nästa höst. Andra, inklusive jag själv, är oroade för en backlash och Hassler bör förklara varför han inte ser behovet av hängslen från EU och livrem från Sverige.
3-4 graders uppvärmning som optimalt och speglar i rymden istället för nationell klimatpolitik har John Hassler skrivit om förut, men räkna inte med att det kommer med nu, det skulle riskera att ta fokus från andra delar av utredningen som har mer av politisk realism.
En samlad bedömning får avvakta till John Hasslers utredning faktiskt är presenterad och regeringen har gett sin första kommentar. Men redan nu ser vi att det kommer att finnas såväl sånt som klimatdrivet näringsliv kan ställa sig bakom, som sådant som främst applåderas av regeringens samarbetsparti.
Mattias Goldmann, grundare av 2030-sekretariatet och klimatlobbyist
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Plats Stockholm Vill du bidra till en positiv samhällsutveckling genom kommunikation, medierelationer och lobbying? Westander söker fler kundansvariga konsulter som vill stärka varumärken, bilda opinion och påverka politiska beslut. Du bygger långsiktiga samarbeten med dina uppdragsgivare och stärker deras kommunikation med fokus, uthållighet och utifrånperspektiv. Dina arbetsuppgifter kan handla om att utveckla strategier, ta fram handlingsplaner och genomföra pr-aktiviteter. Du arbetar nära kollegor med bred kompetens och bidrar även med din egen specialistkunskap i andras kundsamarbeten. Varför Westander? Westander är en mötesplats för samhällsengagerade. Vi erbjuder en stabil plattform för personer som själva vill åstadkomma något med sina arbetsinsatser. Vår företagskultur präglas av snällhetskultur, självledarskap, entreprenörsanda och höga krav på eget ansvar. Vi drivs av att förena affärsnytta med samhällsnytta. Som konsult hos oss leder du dig själv, skapar din egen efterfrågan och bygger långsiktiga kundsamarbeten inom områden du brinner för. Som nyanställd kommer du till ett ”tomt skrivbord”. Du placeras inte in i olika fakturerbara kundsamarbeten utan hittar själv de uppdrag du vill arbeta med. Vi vill gärna ge många chansen, men vi är inte rätt arbetsplats för alla. Hos oss är säljarbetet en naturlig del av vardagen. Varje konsult tar varje arbetsdag initiativ till dialoger, bygger relationer och utvecklar samarbeten som kan leda till uppdrag. Våra medarbetare beskriver Westander med ord som krävande, ansvar och faktureringskrav. Samtidigt är frihet det ord som oftast används för att uppmuntra andra att söka. Vad erbjuder vi? Engagerande uppdrag. Du söker själv upp, skapar och utvecklar nya samarbeten inom samhällsfrågor som engagerar dig....
Vill du vara med och påverka förutsättningarna för Sveriges tjänsteföretag? Har du erfarenhet av public affairs, politik eller strategisk kommunikation och drivs av att få genomslag för viktiga samhällsfrågor? Då kan du vara den vi söker. Almega Tjänsteförbunden samlar flera av Sveriges ledande tjänstebranscher och arbetar för att stärka medlemsföretagens konkurrenskraft och utveckling. Nu söker vi en näringspolitisk expert som vill bidra till att utveckla och synliggöra förbundets närings- och arbetsgivarpolitiska arbete. Om tjänsten Bevaka politiska initiativ, utredningar och beslut som påverkar våra medlemsföretag. Ta fram näringspolitiska förslag och underlag inom förbundets prioriterade frågor. Skriva debattartiklar, nyhetsvinklar, rapporter och annat innehåll för opinionsbildning. Bygga upp och utveckla Almega Tjänsteförbundens närvaro på LinkedIn och andra sociala medier. Ta fram och anpassa innehåll för olika målgrupper och kommunikationskanaler. Driva opinionsbildande aktiviteter för att öka genomslaget för förbundets närings- och arbetsgivarpolitiska budskap. Uppdatera webbplats, producera nyhetsbrev och genomföra medlemsutskick. Bidra praktiskt vid seminarier, event och andra aktiviteter kopplade till förbundets branschfrågor. Vi söker dig som har Relevant högskoleutbildning, gärna inom statsvetenskap, ekonomi, juridik eller kommunikation. Cirka 3–5 års erfarenhet av politiskt arbete, påverkansarbete, public affairs eller strategisk kommunikation. God förståelse för hur politik, opinion och samhällsdebatt påverkar näringslivets förutsättningar. Erfarenhet av att formulera budskap och anpassa kommunikation till olika målgrupper. God kunskap om sociala medier och hur de används strategiskt för att skapa räckvidd, engagemang och genomslag. Mycket god förmåga att uttrycka dig i tal och skrift på svenska och engelska. Om dig Vi tror att du är en nyfiken och initiativrik person...

