• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

17 Aug 2016

It-vd kräver digitaliseringsminister: bnp kan höjas med 300 miljarder

Consids vd Peter Hellgren driver via olika utskick en smärre kampanj för att regeringen ska inrätta en särskild digitaliseringsminister. Temat just nu är: ”Har någon sett Peter Eriksson, vår nya digitaliseringsminister? Det är väldigt tyst nu”.   Peter Hellgren anser att politikerna inte inser vidden av den pågående digitaliseringen och måste jobba hårdare med den.

Consids vd Peter Hellgren driver via olika utskick en smärre kampanj för att regeringen ska inrätta en särskild digitaliseringsminister.
Temat just nu är: ”Har någon sett Peter Eriksson, vår nya digitaliseringsminister? Det är väldigt tyst nu”.
 
Peter Hellgren anser att politikerna inte inser vidden av den pågående digitaliseringen och måste jobba hårdare med den.
– Vi ligger på plats 3-11 i världen, beroende på mätning. Vi får inte tappa placeringar. Det krävs att regeringen har mer fokus på det. Det känns beklämmande att de utser en it- och bostadsminister som en delad roll, säger Peter Hellgren, och utvecklar:
– Potentialen är enorm, 300 miljarder i ökade bnp och ett par hundratusen jobb.

Vem vill du ha som digitaliseringsminister?
– Någon med kunskaper inom it och digitalisering.

Som Ericssons sparkade vd Hans Westberg?
– Ja, kanske det, någon som verkligen kan och ser möjligheterna.

Vad ska en digitaliseringsminister fylla sin dag med?
– Se till att vi får fokus på det i EU och håller koll på vilka förutsättningar som behövs för digitaliseringen. Nu tappar vi till exempel Storbritannien som har kommit långt inom digitalisering, de har varit vår allierade.  Nu måste vi steppa upp. Inom EU finns till exempel bitar som reklamationshantering och garantier inom e-handeln. Kan vi skapa en enhetlighet, underlättar det för konsumenterna att handla på nätet.
Peter Hellgren nämner även frihandelsavtal med länder som USA och även Storbritannien, som viktiga för digitaliseringen.
– Ett frihandelsavtal med USA skulle kunna få lavinartade effekter på svensk e-handel. Jag vet inte ju många miljarder vi tappar på e-handeln när Storbritannien lämnar EU. Det behövs massor av politiska initiativ.

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

lobbying

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-08-07, 07:15

2 miljoner i vinst per anställd hos Lumo

Pa-byrån Lumo Advice presterade en rörelsemarginal på 41 procent under 2025. Rörelsevinsten per medarbetare låg på 2,1 miljoner kronor.

Affärerlobbyingpr
2026-06-28, 20:45

”Lobbyregistret kan underminera förtroendet”

Det av riksdagen beslutade lobbyregistret kan underminera förtroendet snarare än stärker det.  Det skriver Alexander Katsaitis, docent i statsvetenskap, Stockholms universitet och Faradj Koliev, docent i statsvetenskap, Stockholms universitet samt förtroendevald för Socialdemokraterna i Solna på DN Debatt.

Branschlobbying
2026-06-16, 07:48

Gruvbolag och branschorganisation halvjublar över skrotat uran-veto

Gruvindustrins branschorganisation pratar om ”ett steg framåt och två bakåt” när det gäller riksdagens beslut att likställa tillståndsprövningen av brytning av uran med andra metaller. Gruvföretaget District Metals lovar att fortsätta att lobba för att uranbrytning ska ske i Sverige.

lobbyingopinionsbildningpolitik
2026-03-25, 16:35

Nykterhetslobbyn jublar över lobbyregistret

Nykterhetsorganisationen Movendi (tidigare IOGT-NTO, UNF och Junis)b jublar över att lobbyregistret införs.

lobbyingopinionsbildning
2026-03-04, 15:06

Klart nu: Lobbyregistret införs under sommaren

Nu har regeringen lämnat över remiss som ska ligga till grund för ett riksdagsbeslut om ett lobbyregister till lagrådet.

lobbyingopinionsbildningpolitik
2026-01-09, 11:15

Forskning och Framsteg och snuslobbyn kastar utmärkelser på varandra

Vetenskap och Folkbildning har utsett Snuskommissionen till Årets förvillare 2025. Snuskommissionens ordförande Stig-Björn Ljunggren kontrar med utmärkelsen ”Årets Halmgubbe”, men siktar snett.

Caselobbyingmedier
2025-11-03, 13:46

Mixat intresse när Stegra bjuder riksdagen på middag

Gröna stålbolaget Stegra bjuder tre utskott på middag i morgon, tisdagen 4 november. Det bjuds på ”dryck och enklare mat”. Det pratas på sina håll om en bojkott mot tillställningen.

lobbyingpolitikpr
2025-10-30, 10:44

The Swedish Thing blir byrå för civilsamhället

The Swedish Thing, startade 2023 som en pa-byrå med S-stämpel. Nu tar byrån en ny position som det som kan vara Sveriges första civilsamhällesbyrå.

Affärerlobbyingpr
2025-09-08, 05:56

Attendo bygger om – pa-chefen går

Efter tio år slutar vårdföretaget Attendos pa-chef.

arbetarrörelserlobbyingopinionsbildning
2025-05-08, 13:09

Svensk PR: Lobbyregistret inte rätt väg att gå

Branschorganisationen Svensk PR ser stora brister med det föreslagna upplägget.

lobbyingpolitik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-09-28, 17:37

Så agerar S strateger och opinionsbildare

2026-09-14, 10:29

Valet 2026 – så presterade väljarbarometrarna och storpartierna

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Prime stuvar om
  • 2 pa-konsulter till 500
  • ”Billig ai har gjort idéerna dyrare än någonsin”
  • Veckans Brief 33: 12 byråer om hur de använder ai –…
  • LRF och Skogsstyrelsen i öppet bråk på sociala medier

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram