• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

03 Oct 2019

Ikea vinner – teknikkonsulterna klättrar som arbetsgivarvarumärken

Universums årliga ranking av de attraktivaste arbetsgivarna visar att samhällsbyggare som ÅF vinner mark medan biltillverkare tappar. Utöver det vinner svenska varumärken mark.   

Universums årliga ranking av de attraktivaste arbetsgivarna visar att samhällsbyggare som ÅF vinner mark medan biltillverkare tappar. Utöver det vinner svenska varumärken mark.
Undersökningen utfördes oktober 2018 och juni 2019. Och det är klassiska svenska varumärken som är populärast som arbetsgivare.  I topp kommer Ikea, följt av Volvo Personvagnar, följda av teknikkonsulten ÅF Pöyru platsen före konkurrenten Sweco. Först på sjätteplats kommer ett amerikanskt bolag i form av Google. På plats ligger den tredje teknikkonsulten på listan i form av WSP. De tre teknikkonsulterna, som positionerar som samhällsbyggare, hör till de snabbar klättrande bolagen på Universums ranking. Tappar gör biltillverkarna.
Förutom Ikea finns inget tillverkande företag på topptio, heller ingen inom snabbrörliga konsumentvaror.

Bland det attraktiva it-folket ligger Google i topp, med Spotify hack i häl och Ikea därefter, före storheter som. Microsoft och Apple. Både polisen och Säpo ligger på listan för de attraktivaste arbetsgivarna på it-sidan där även spelstudiorna där också den svenska betaltjänsten Klarna återfinns.

Lagom till att Bonnier-koncernen avvecklar de flesta koncerngemensamma funktioner, som employer branding vinner det familjer ägda mediebolaget mot ärkekonkurrenten Schibsted. Dock har Bonnier en rejäl bit upp till toppen på Universums ranking över Sveriges mest attraktiva arbetsgivare.

Inom kommunikation och utbildning ligger Bonnier på plats nio och Schibsted på plats 38. Här toppa Ikea, Google och Polisen

Sveriges tio mest attraktiva arbetsgivare
1. Ikea
2.  Volvo Cars
3. ÅF Pöyry
4. Sweco
5. Volvo Group
6. Google
7. Spotify
8. Skanska
9. WSP
10. Peab

it-bolag
1. Google
2. Spotify
3. Ikea
4. Microsoft
5 Apple
6 Klarna
7 Polisen
8 Dice
9 Amazon
10 Säpo

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

Undersökning & Analys

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-05-11, 20:24

Yougov tappar till förlust

Undersökningsföretaget Yougov tappade i omsättning och redovisar en förlust för det senaste räkenskapsåret (brutet i augusti).

AffärerUndersökning & Analys
2026-05-11, 06:14

STUDIE: Väljarna straffar partier hårdare än de belönar

Väljare straffare undermåliga prestationer hårdare än de belönar goda. Information är avgörande för att bygga förtroende. Det visar en studie från Göteborgs Universitet.

politikUndersökning & Analys
2026-05-11, 05:34

SCHIBSTED: Tv viktigast även vid valet 2026

Även vid valet 2026 blir tv den största och viktigaste kanalen för väljarna vad gäller information och politik. Det är dock inte kanalen som har störst förtroende. Det visar en rapport utförd av Norstat på uppdrag av mediekoncernen Schibsted.

Undersökning & Analysval 2026
2026-05-06, 08:09

Novus byter vd och styrelseordförande

Under en bolagsstämma idag klockan 13, 6 maj 2026, kommer undersökningsföretaget Novus att fatta beslut om en ny ledning och styrelse.

AffärerarbetarrörelserUndersökning & Analys
2026-05-04, 05:53

INFOSTAT: M och V större bland förstagångsväljarna

Undersökningsföretaget Infostat har tagit fram statistik som visar hur förstagångsväljarna säger sig rösta i sitt första val 2026.

Undersökning & Analysval 2026
2026-04-30, 07:13

VÄLJARBAROMETRARNA I APRIL: Instituten minst överens om L,KD och MP

Dagens Opinions analys av institutens väljarbarometrar för april visar att avvikelserna var lägst för S,V,SD och M. Dock råder tämligen totalt aprilväder det när det gäller utvecklingen sedan förra månaden.

opinionsundersökningUndersökning & Analys
2026-04-15, 09:28

Kommunernas största kommunikationsutmaningar

Teknikutveckling och svårigheter att nå ut är några av kommunernas största kommunikationsutmaningar. Det visar en rapport från byråsamarbetet Sam-Kom, utförd av Perspetivo.

Undersökning & Analys
2026-04-14, 06:40

INFOSTAT: Väljarna mer positiva än negativa till två partier i en regering

Det finns bara två partier som väljarna är mer positiva än negativa till i regeringsbildning. Det visar statistik från undersökningsföretaget Infostat.

Undersökning & Analysval 2026
2026-03-20, 07:48

SOM: Försvagat förtroende för etermedierna

Förtroendet för public service-kanalerna och TV4 minskade under 2025 enligt SOM-institutet. Betalväggar är den största anledningen till att avstå från nyheter.

medierUndersökning & Analys
2026-03-17, 06:55

Marknadsförare och konsumenter ser ai-reklam med olika ögon

En ny rapport från Kantar och Affectiva visar att 41 procent av konsumenterna störs av ai-genererade annonser, jämfört med bara 29 procent av marknadsförarna själva. Klyftan avslöjar en bransch som underskattar hur verkliga människor faktiskt reagerar.

Undersökning & Analys
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Gripen-pilot landar hos The Labyrinth
  • Fackföreträdare på Academedia: Vår opinionschef…
  • SVTs Arvtagarna anmäls och får hård kritik
  • Claes de Faire lämnar EFN – blir Norstedts vd
  • AcadeMedia slår tillbaka mot S-kampanj

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram