• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

16 Jun 2021

Hyresgästföreningen om kopplingarna till Vänsterpartiet

I sina försök att stoppa lagförslag om fri hyressättning för nyproducerade hyresrätter, är Vänsterpartiet beredda att utfärda en missförtroendeförklaring för den sittande regeringen. Partiledare Nooshi Dadgostar påpekar gång på gång att Vänsterpartiet stöttar Hyresgästförereningen i kampen. Men hur ser Hyresgästföreningen på att bli så hårt förknippade med Vänsterpartiet? Hyresgästföreningens ordförande Marie Linder berättar. På tisdagens presskonferens, då Vänsterpartiet utfärdade ett ultimatum till regeringen, betonade Nooshi Dadgostar gång på gång vikten av att Hyresgästföreningen ska finna kvar för den svenska modellen för hyressättning.  Det ska ses i ljuset av att Vänsterpartiet försöker vinna mark bland LO-förbunden under medan Socialdemokraterna är bakbundna i Januariavtalet. Nu har Vänsterpartiet chansen att bli kompis med Hyresgästföreningens 500 000 medlemshushåll. Marie Linder berättar om hur hon ser på Hyresgästföreningens koppling till Vänsterpartiet: – Vår uppgift är att jobba för våra 500 000 medlemshushåll. Vi kan påverka på två sätt. Vi kan förhandla för medlemmarna och stå upp för hyresgästerna i juridiska frågor. Vi kan också driva politiken, som 2014 när jag drev frågan om investeringsstöd då vi såg behovet av bostäder till rimliga kostnader. Vi driver opinion hela tiden, säger Marie Linder och lägger till: – Det står klart nu att det bara är Vänsterpartiet som så tydligt har tagit ställning emot marknadshyror. Men det är inte bara så att vi jobbar med Vänsterpartiet. Vi har kontakter med andra politiska partier, till exempel Kristdemokraterna. Marie Linder slår fast att Hyresgästföreningen är en obunden organisation. – Men sedan finns det partier som är mer intresserade av hyresbostäder. Vi vill...

I sina försök att stoppa lagförslag om fri hyressättning för nyproducerade hyresrätter, är Vänsterpartiet beredda att utfärda en missförtroendeförklaring för den sittande regeringen. Partiledare Nooshi Dadgostar påpekar gång på gång att Vänsterpartiet stöttar Hyresgästförereningen i kampen. Men hur ser Hyresgästföreningen på att bli så hårt förknippade med Vänsterpartiet? Hyresgästföreningens ordförande Marie Linder berättar.

På tisdagens presskonferens, då Vänsterpartiet utfärdade ett ultimatum till regeringen, betonade Nooshi Dadgostar gång på gång vikten av att Hyresgästföreningen ska finna kvar för den svenska modellen för hyressättning.  Det ska ses i ljuset av att Vänsterpartiet försöker vinna mark bland LO-förbunden under medan Socialdemokraterna är bakbundna i Januariavtalet. Nu har Vänsterpartiet chansen att bli kompis med Hyresgästföreningens 500 000 medlemshushåll.

Marie Linder berättar om hur hon ser på Hyresgästföreningens koppling till Vänsterpartiet:

– Vår uppgift är att jobba för våra 500 000 medlemshushåll. Vi kan påverka på två sätt. Vi kan förhandla för medlemmarna och stå upp för hyresgästerna i juridiska frågor. Vi kan också driva politiken, som 2014 när jag drev frågan om investeringsstöd då vi såg behovet av bostäder till rimliga kostnader. Vi driver opinion hela tiden, säger Marie Linder och lägger till:

– Det står klart nu att det bara är Vänsterpartiet som så tydligt har tagit ställning emot marknadshyror. Men det är inte bara så att vi jobbar med Vänsterpartiet. Vi har kontakter med andra politiska partier, till exempel Kristdemokraterna.

Marie Linder slår fast att Hyresgästföreningen är en obunden organisation.

– Men sedan finns det partier som är mer intresserade av hyresbostäder. Vi vill stå upp för den svenska modellen där hyresgästerna har ett rejält inflytande. Det allvarliga med utredningens förslag är att man tar bort konsumentinflytandet. Det är märkligt att politiken har lagt ett förslag där vi inte får företräda medlemmar.

Finns det risk att Vänsterpartiet kapar Hyresgästföreningen?
  – Nej, vi har en respekt för varandras olika uppdrag och vi driver inte kampanj tillsammans med Vänsterpartiet. Däremot måste jag säga att Vänsterpartiet är ett parti där många engagerar sig och bor i hyresrätt. Så jag är inte förvånad över att frågan blir stark för Vänsterpartiet och det är inte en fråga om Miljöpartiet och Socialdemokraterna har drivit. Jag kan inte förstå varför man ska ge sig på framtidens hyresgäster och varför Socialdemokraterna går med på förslaget och att Centerpartiet driver fram det, ingen kan tro att det leder till fler bostäder.

Vad betyder det på sikt att Hyresgästföreningen och Vänsterpartiet samverkar så tätt?
 – De viktiga vi har att göra är att övertyga politiken att våra förslag är rätt.

Vilka kontakter har ni med Vänsterpartiet, finns kanske en arbetsgrupp?
 – Nej, det finns ingen arbetsgrupp, men kanske har det varit mer intensiva kontakter med Vänsterpartiet, men jag har lika mycket kontakter med Miljöpartiet, Socialdemokraterna och jag har träffat Nyamko Sabuni två gånger. Sedan undrar jag varför inte Centerpartiet vill träffa Hyresgästföreningen? När vi ville lämna över namnunderskrifter till Annie Lööf (partiledare, C), skickade hon fram sin bostadspolitiska talesperson. Jag har respekt för att de driver en annan linje, men har ett ansvar som politiker att träffa dem som inte tycker samma sak.

Hur är er relation med Socialdemokraterna?
– Vi har kontakt med Socialdemokraterna, men är naturligtvis kritiska till det förslag som ligger och något som parterna på bostadsmarknaden borde ägna sig åt. Januariavtalet visar att det är viktigt att man har kunskap om bostadsmarknaden när man tar fram den här typen av förslag. Nu finns ingen konsekvensanalys över vad förslaget kommer att betyda samhällsekonomiskt. Ett stort antal hyresrätter med höga hyror kommer att produceras, men vad får det för konsekvenser för samhällsekonomin? I Finland har man till exempel fått en kraftig höjning av hyror och bostadsbidrag. Hur kan man tillsätta en statlig utredning utan att det görs en enda konsekvensutredning, säger Marie Linder och lägger till:

– Det enda som gjordes var en enkät från Fastighetsägarna, som 15 har svarat på. Sveriges allmännytta hade också en enkät som de hade gjort tidigare.

Hur uppfattas kopplingen mellan Hyresgästföreningen och Vänsterpartiet?
 – Det kanske är dags att i stället titta på vilka kopplingar Fastighetsägarna har till Centerpartiet och Liberalerna. Det är helt uppenbart att C och L driver fastighetsägarnas agenda.

I slutändan handlar all om synen på boende, anser Marie Linder:

– I Sverige har vi tyckt att alla ska ha ett tryggt boende och nu kommer vi in i ett läge där all inte tycker det. Kommer marknadshyror att göra att fler människor får ett tryggt hem? Det kommer marknadshyror inte att göra. Jag kan bli så arg för att man från politiken skiter i hur det ser ut för många människor i Sverige. Om politiken verkligen menade allvar med att göra något åt segregation och klyftor skulle man inte lägga den här typen av förslag.

  • Morgan Johansson (s) om Vänsterpartiets ultimatum: Halsstarrigt
  • Vänsterpartiet ställer ultimatum till regeringen

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

Caseopinionsbildning

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-06-16, 07:48

Gruvbolag och branschorganisation halvjublar över skrotat uran-veto

Gruvindustrins branschorganisation pratar om ”ett steg framåt och två bakåt” när det gäller riksdagens beslut att likställa tillståndsprövningen av brytning av uran med andra metaller. Gruvföretaget District Metals lovar att fortsätta att lobba för att uranbrytning ska ske i Sverige.

lobbyingopinionsbildningpolitik
2026-06-16, 07:24

TCO och ST kritiska till regeringens beslut om tjänstemannaansvar

Den fackliga centralorganisationen TCO och dess medlemsförbund ST är kritiska till att riksdagen klubbade igenom propositionen Ett utökat straffrättsligt tjänstemannaansvar.

opinionsbildningpolitik
2026-06-08, 13:43

Göran Thorstenson (fållökna): Aftonbladets reporter rensade ogräs hos oss

Göran Thorstenson (fållökna): Aftonbladets reporter rensade ogräs hos oss

Caseval 2026
2026-05-26, 16:37

Sveriges Annonsörer byter namn

Sveriges Annonsörer, branschorganisationen som organiserar reklamlöpare, har bytt namn och grafisk identitet.

BranschCase
2026-05-26, 05:46

Tre politiker vill liva som pensionärer

Bara politiker från tre av åtta riksdagspartier nappade på organisationen SPF Seniorernas utmaning att leva som en pensionär under denna vecka.

Case
2026-05-25, 08:19

Saab nämndes 36 000 gånger på tolv marknader

Under 2025 nämndes försvarskoncernen Saab närmare 36 000 gånger på sina tolv nyckelmarknader. Och nästan allt som skrevs var positivt. Men Saabs presschef Mattias Rådström tycker inte att det handlar om ett självspelande piano, och nu dyker tusentals filmer om Saabs produkter upp, producerade av ai med okända syften.

Casemedier
2026-05-05, 17:18

Lundsbergs-chefen varslar föräldrar om SVT-granskning

I ett brev till föräldrarna flaggar Lundsbergs chef för den granskning som SVT har gjort av privatskolan.

Casemedier
2026-04-28, 06:24

Erling Haaland säljer svenska glasögon

Den norska fotbollsstjärnan Erling Haaland börjar marknadsföra ett svenskt glasögonmärke.

CasekampanjKundrörelser
2026-04-20, 05:48

Skandia lyfter paraplyet i ny kommunikation

Trygg-Hansa har i decennier hamrat in livbojen i sin kommunikation. Nu ska rivalen Skandia lyfta fram paraplyet i ett nytt kommunikationsupplägg.

Case
2026-03-25, 16:35

Nykterhetslobbyn jublar över lobbyregistret

Nykterhetsorganisationen Movendi (tidigare IOGT-NTO, UNF och Junis)b jublar över att lobbyregistret införs.

lobbyingopinionsbildning
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Göran Thorstenson (fållökna): Aftonbladets reporter…
  • SCB: Regeringspartierna tar stryk
  • Lisa Röstlund slår tillbaka mot Göran Thorstenson…
  • Arla snor Max komchef
  • Svenska Kraftnät hittar komdirektör i Linköping

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram