Båda har under 2013 varit inhyrda presschefer för respektive landslag. Men medan Niklas Bodell får fast anställning på heltid som chef för kommunikationsavdelningen och presschef för herrlandslaget, avpolletteras Thomas Björn. Förändringarna kommer strax efter en infekterad debatt som följde på landslagskaptenen Zlatans Ibrahimovic uttalande om damlandslaget.
– Förändringarna låter med dramatiska än de är, säger Camilla Hagman, som släpper rollen som kommunikationschef till Niklas Bodell.
Han ska dock rapportera till henne i egenskap av chef för avdelningarna kommunikation, evenemang och affärsutveckling.
– Under förra året behövde vi bygga mediehanteringen för både herr och damlandslaget. Därför har jag hade jag rollen även som kommunikationschef.
Just nu är administratören Linn Backe kontaktperson för damlandslaget.
– Vi såg att det skulle bli anstormning kring damerna under EM på hemmaplan och tog in Thomas Björn. Nu ser vi att uppdraget inte blir lika omfattande under 2014 och tittar på en annan lösning.
Niklas Bodell berättar att han fick frågan om att ta över som kommunikationschef strax före jul och därmed bli chef för fem personer.
– Det är både spännande och smickrande. Fotbollslandslaget är något av det starkaste och mest engagerande vi har i Sverige, säger han.
Vad blir din uppgift?
– Att ha ett övergripande ansvar för allt kommunikationsarbete för landslagen och förbundet. Operativt handlar det bland annat om att länka kommunikationsarbetet mellan förbundet och landslagen. Vi ska också bygga en ny kommunikationsplattform.
Vad får du för lön?
– Det är en fråga mellan mig och förbundet
Både Niklas Bodell och Camilla Hagman försäkrar att organisationsförändringen var planerad sedan ett år och inte har med den senaste mediedebatten kring herr och damlandslaget att göra.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
