Handels ökade under 2014 med 2 833 medlemmar till totalt 154 386 medlemmar. Det är en ökning med 1,8 procent jämfört med året innan.
Medlemsansökningarna ska också ha ökat kraftigt under de sista veckorna av året, vilket betyder att siffrorna kan behöva justeras upp, enligt ett pressmeddelande från Handels.
Därmed fortsatte Handels trenden som påbörjades redan 2011.
Totalt gick 21 360 personer med i facket under 2014, medan 18 527 begärde utträde.
"Vår bransch ger ofta ungdomar deras första jobb och när de byter yrke avslutar de också sitt medlemskap. Genomströmningen är alltså stor, av naturliga skäl, vilket innebär att vi måste jobba ännu hårdare än andra fackförbund för att gå med plus. Medlemsvärvning har en hög prioritet och det är roligt att se hur väl vi lyckas", skriver Handels ordförande Susanna Gideonsson i pressmeddelandet.
Utvalda kategorier


Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.