Den ekonomiska krisen och åtstramningspolitiken innebär att fackligt tillkämpade rättigheter står på spel. Samtidigt behövs trygga arbetsformer om Sverige ska kunna ha den flexibla arbetsmarknad, som krävs för att möta utvecklingen. Så resonerar de fyra förbunden Vision, ST, Akademikerförbundet och Kommunal och lägger ett förslag i fem punkter:
• Reformera arbetslöshetsförsäkringen. Två av tre arbetslösa står utan försäkring i dag.
• Skydda individen vid uppsägning. Förslaget från uppsägningstvistutredningen om det går att säga upp medarbetare på grund av arbetsbrist utan att kolla om det finns annat arbete och att en tidsgräns på anställning på ett år ska gällav vid tvist, är dåligt.
• Stoppa missbruket av visstidsjobb. Inför ett tidstak innan visstidsjobbet övergår i fast anställning.
• Satsa på utveckling och kompetensutveckling. All bör erbjudas kontinuerlig kompetensutveckling.
• Nolltolerans mot trakasserier och diskriminering. Arbeta mer förebyggande genom exempelvis antidiskrimineringsavtal. Kränkta ska få sin sak rättsligt prövad.
Inlägget är undertecknat de fyra förbundens ordförande: Britta Lejon, ST, Heike Erkers, Akademikerförbundet, Annelie Nordström, Kommunal och Annika Strandhäll, Vision.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
