– Det är en liten skrivning. I grunden hade Socialdemokraterna behövt ta ett mycket större grepp. De säger själva att nio av tio jobb skapas där, då hade det behövts en mer aktiv politik för att förstå hur de här små företagen som är oändligt många i Sverige att växa till medelstora bolag.
Han fortsätter:
– Den största arbetsmarknadspolitiska satsningen är de 10 000 långtidsarbetslösa som man hoppas få in i anställning genom offentliga upphandlingar. Det skapar inga jobb. Om vi väljer att lyfta in 10 000 långtidsarbetslösa, tränger de ut befintliga anställda, om de långtidsarbetslösa levererar ett värde. Om de inte levererar ett värde, blir det en ren arbetsmarknadspolitisk åtgärd där företaget få bära kostnaden.
Kan det drabba era medlemmar?
– Många företag har i dag svårt att komma in på arenan för offentlig upphandling på grund av att det ställs så många krav, det här kanske blir ytterligare en parameter som gör det svårare att ta sig in. Det är ett feltänk. Jag vill ha två anbud, ett utan villkor i sociala frågor och ett kopplat till alla sociala hänsyn. Då skulle vi se kostnaden för att addera alla dessa delar.
– Många företag har i dag svårt att komma in på arenan för offentlig upphandling på grund av att det ställs så många krav, det här kanske blir ytterligare en parameter som gör det svårare att ta sig in. Det är ett feltänk. Jag vill ha två anbud, ett utan villkor i sociala frågor och ett kopplat till alla sociala hänsyn. Då skulle vi se kostnaden för att addera alla dessa delar.
Gunther Mårder hade gärna sett mer frågor kopplade till kompensförsörjning.
– Skolan är en av de största utgifterna bland våra offentliga utgifter. Samtidigt säger våra medlemmar, de små och medelstora företagen, att det är svårt att hitta rätt kompetens. Det är en tillväxthämmande faktor.
Gunther Mårder efterlyser också mer förslag på företagsfinansiering.
– De lyser med sin frånvaro. Jag hade velat se mer om hur vi finansierar våra små- och medelstora företag.
På plats i Växjö drev Företagarna framförallt frågan om Rot. 20 procent av våra medlemmar är registrerade inom bygg och hantverk. Där kommer det (minskade avdrag för Rot) att slå särskilt hårt.
Det fördes fram förslag på Gro, grön Rot. Kan inte det vara något?
– I grunden tror jag Rot är en reform för en tjänst som är omöjlig att köpa för människor på ett rättvist sätt. Räknar man baklänges, ser man att ett pris för en vanlig person ligger på 375-400 kronor i de större städerna. Då krävs en månadslön på över 100 000 kronor för att byta en timmes arbete mot mot en timmes hantverkshjälp. Det blir ohållbart. Vi måste ta större krafttag när det gäller beskattningen av tjänster till hushåll, så den här branschen kan blomstra. Det gör den inte i dag,
Rot får kritik för att det är riktat till folk i villor och bostadsrätter, men inte i hyressrätter. Hur ser du på det?
– 1,1 miljoner har använt det, Rot är ett av de bredaste avdragen som finns. Det här är framgångar. Vi har bidragit till att en svart sektor blir vit. Och trygghet till utgörarna som nu är inne i de sociala skyddsnäten.
Utvalda kategorier

Rolf van den Brink
DO JOBB
Dagens opinion söker praktikant inom marknadsföring och media
om oss Dagens Opinion riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning, kommunikation och samhällsförändring. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår...