• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

28 Feb 2012

Eva Nordmark (tco): Swedbanks vd ringde i morse

Varför kommer ert utspel om bankerna bolån just nu? – Vi konstaterar att inget händer med bolåneräntorna. Vi vill pröva om det är möjligt att komma fram och få till stånd ett avtal som pressar ner räntorna och påverkar marknaden. Bolån är väl ändå en fritidssyssla som inte har med arbetet att göra. Är det ett fackförbunds uppgift att pressa ner bolåneräntor?

Varför kommer ert utspel om bankerna bolån just nu?
– Vi konstaterar att inget händer med bolåneräntorna. Vi vill pröva om det är möjligt att komma fram och få till stånd ett avtal som pressar ner räntorna och påverkar marknaden.

Bolån är väl ändå en fritidssyssla som inte har med arbetet att göra. Är det ett fackförbunds uppgift att pressa ner bolåneräntor?
– Ja, det är det. I grunden är vårt uppdrag att få så bra avtal som möjligt för våra medlemmar. Under lång tid har vi förhandlat fram andra villkorsförbättringar som medlemslån och inkomstförsäkringar. Med dagens utspel vill vi framförallt skapa nytta för medlemmarna.

Hur långt kan ni som facklig organisation gå?
– Så länge medlemmarna har ett behov och tycker att det är viktigt. Det här ligger i linje med det vi gjort sedan förut för att förenkla för våra medlemmar i vardagen.

Ni har 1,2 miljoner medlemmar. Bedriver ni utpressning mot bankerna?
– Det finnas nog de som skulle kalla det för det. Vi vill kalla det för att vi använder vår konsumentmakt.

I TCO ingår Finansförbundet med 40 000 medlemmar som jobbar på bank och kanske redan har rabatt på bolån. Vad säger de att ni angriper deras arbetsgivare så hårt?
– Jag har så klart fört samtal med dem. De vet att jag går ut och vill påverka villkoren. Så får vi väl se om vi kommer fram den vägen.
 
Ni använder resurser och kraft att driva frågan om sänkta bolåneräntor. Men det är ju ingen generell medlemsförmån utan riktar sig bara till dem som har bostadslån. Hur ser du på det?
– Alla har inte bolån och alla är inte intresserade.  Samtidigt har många av våra medlemmar bolån och tycker att det är frustrerande att veta att bankerna har marginaler och själva har svårt att få effekt när de förhandlar.


Vad har du fått för reaktioner från bankerna?
– Swedbanks vd Michael Wolf ringde i morse. Vi ska träffas längre fram. Jag hoppas fler banker hör av sig.

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

lobbyingStor

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2025-11-03, 14:46

Mixat intresse när Stegra bjuder riksdagen på middag

Gröna stålbolaget Stegra bjuder tre utskott på middag i morgon, tisdagen 4 november. Det bjuds på ”dryck och enklare mat”. Det pratas på sina håll om en bojkott mot tillställningen.

lobbyingpolitikpr
2025-10-30, 11:44

The Swedish Thing blir byrå för civilsamhället

The Swedish Thing, startade 2023 som en pa-byrå med S-stämpel. Nu tar byrån en ny position som det som kan vara Sveriges första civilsamhällesbyrå.

Affärerlobbyingpr
2025-09-08, 07:56

Attendo bygger om – pa-chefen går

Efter tio år slutar vårdföretaget Attendos pa-chef.

arbetarrörelserlobbyingopinionsbildning
2025-05-08, 15:09

Svensk PR: Lobbyregistret inte rätt väg att gå

Branschorganisationen Svensk PR ser stora brister med det föreslagna upplägget.

lobbyingpolitik
2025-05-08, 12:12

Precis kritiserar förslaget om lobbyregister

Ett lobbyregister riskerar att hämma det demokratiska samtalet, enligt Precis.

lobbyingpolitik
2025-05-06, 17:37

IOGT-NTO gör tummen upp för lobbyregister

Nykterhetsorganisationen IOGT-NTO är tidigt ute och gör tummen upp med en brasklapp för det lobbyregister som inynskommittén förväntas presentera på torsdag.

lobbyingopinionsbildningpolitikpr
2025-05-06, 11:28

Förslag på lobbyregister kommer

Den parlamentariska ”insynskommittén” kommer att på torsdag presentera förslag på ett svenskt lobbyregister, enligt läckor till Dagens Nyheter.

lobbyingpolitikpr
2025-04-17, 01:59

S sätter press på lobbyisternas – och Svenskt Näringslivs opinionsbildning

Inför partikongressen 28 maj – 1 juni 2025 tydliggör Socialdemokraternas sin syn på lobbyregister och branschförbundet Svenskt Näringslivs finansiering av sin opinionsbildning.

lobbyingopinionsbildningpolitik
2025-02-14, 16:55

Stormig Miljömålsberedning får kritik från alla håll

Miljömålsberedningen var oense i flera tunga frågor och resultatet, hur Sverige ska leva upp till sina åtagande vad gäller upptag och utsläpp och biologisk mångfald, får kritik från alla håll och kanter.

lobbyingopinionsbildning
2025-02-12, 23:19

Lumo-konsulter indragna när Region Stockholm polisanmäls

UPPDATERAD. En man har polisanmält Regions Stockholms styrelse, och ytterst finansregionrådet Aida Hadžialić (s) för trolöshet mot huvudman för upphandlingen av ett nytt journalsystem à 10-12 miljarder kronor. Två tunga konsulter på public affairs-byrån Lumo Advice nämndes i samtalen med polisen, berättar anmälaren som vill vara anonym.

Affärerlobbyingpr
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 13:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Skatteverkets rättschef drar tillbaka jobbansökan
  • Byråkoncern-vd har avlidit
  • Kortlivad SKR-direktör till pr-byrå
  • Omstridd L-ledamot lämnar banan i riksdagen
  • Skatteverkets förundersökta rättschef vill bli justitieråd

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram