• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

15 Oct 2011

”Dags att ta sig loss ur papprets grepp”

De stora tidningarnas upplage- och räckviddstal pekar nedåt. Intäkterna minskar, både från prenumerationer och annonser. Konsekvenserna stavas nedskärningar och sparpaket. För ett par veckor sedan kom både Bonniers och Schibsted med omfattande besparingar för att möta en hastigt inbromsande annonskonjunktur. Samtidigt rasar teknikutvecklingen vidare.

De stora tidningarnas upplage- och räckviddstal pekar nedåt. Intäkterna minskar, både från prenumerationer och annonser. Konsekvenserna stavas nedskärningar och sparpaket. För ett par veckor sedan kom både Bonniers och Schibsted med omfattande besparingar för att möta en hastigt inbromsande annonskonjunktur.
Samtidigt rasar teknikutvecklingen vidare. Varje tidning med självaktning har förutom en printutgåva också en webb, en mobilsajt och en eller flera appar för Iphone, Ipad och Android. Redaktörer, reportrar och redigerare jobbar förutom med text och bild också med webb-tv, podcast och egna bloggar.
De digitala kanalerna tar obevekligt mark från papperstidningarna. Många tidningsledningar försöker kämpa emot genom att reservera det tyngre materialet för papperstidningsprenumeranterna. Men på sikt finns inte mycket att göra. Pappersupplagorna kommer att fortsätta minska och de digitala kanalerna kommer fortsätta att växa.
Redan idag har många tidningar fler läsare i digitala kanaler än i sina pappersutgåvor. Fullt jämförbar statisktik är svår att få till. Men som lekman kan man konstatera att exempelvis Expressen når ca 900 000 läsare per vardagsutgåva i pappersversionen enligt räckviddsmätningen Orvesto Konsument, och omkring 2,6 miljoner unika webbläsare per vecka enligt Kia index som mäter trafiken på de stora sajterna.
Dagens Industri når 372000 läsare per utgåva i papperstidningen och Di.se omkring en miljon unika läsare per vecka. Dagens Nyheter når 872 000 läsare via papper per utgåva, och 1,5 miljoner webbläsare.
 
Statistiken må vara trubbig, men den ger en tydlig vink. För den som vill nå ut med budskap och kommunicera med många är de digitala kanalerna minst lika viktiga som papperstidningarna.
 
Detta har nog de flesta som läser Dagens Opinion begripit på ett intellektuellt plan för länge sedan. Men känslomässigt är det färre som hängt med. Djupt ned i våra själars skrymslen kan få av oss ta in att det som står på en sajt eller i an app skulle vara lika viktigt som det som står i en tryckt tidning. Tre sekler av tidningsläsande har satt djupa spår.
Rubriken  ”Börsen kollapsar” gör sig ju så mycket bättre tvärs över sid 6 och 7 i Dagens Industri än på Di.se. Avslöjandet av en bidragsfifflande partiledare blir ju så mycket starkare på Aftonbladets mittuppslag än på Aftonbladet.se. Och för makthavaren själv – att se sitt namn i tidningen är fortfarande en mycket större upplevelse än på en sajt där det snart petas bort av nya artiklar.
Papperstidningen står för det gedigna, för traditionen, för tyngden, för det beständiga. Den som fått sin bild i tidningen kan spara den och visas för sin livskamrat, för mamma, och för avundsjuka grannar. Bilden i tidningen blir kvittot på att man är det så många makthavare och beslutsfattare eftersträvar – en person att räkna med.
Webben däremot står för det snabba, det lättviktiga, det undflyende, det slarviga.
Från min nygamla utsiktspunkt på Kreab Gavin Anderson ser jag dagligen den längtan och den lustfyllda ångest tanken på att få se sitt namn i tidningen framkallar hos många beslutsfattare. Och det gäller inte bara gamla uvar. Det gäller minst lika mycket unga och framåtsyftande människor som knappast själva läser papperstidningar. Utsikten att få synas i digitala kanaler väcker aldrig samma känslosvall.
Men det är dags att ta oss ur papperstidningens grepp och börja ta det som publiceras online på större allvar. Och detta inte bara för att de stora tidningarnas sajter når många läsare. Det finns åtminstone två tunga argument till.
De sociala mediernas pågående erövringståg har bara börjat. De intryck läsare får av företag, människor och organisationer formas i allt högre grad på Twitter och Facebook. Den som använder dessa plattformar inser snabbt hur stor del allt som kommenteras och skickas runt som ursprungligen kommer från de etablerade mediernas sajter.
Och till skillnad från papperstidningar, som läses idag och glöms om en vecka, lever rykten och kommentarer ett snudd på evigt liv på internet.
På ett intellektuellt plan är insikten att digitala kanaler är viktigare än papper rätt uppenbar. Men den känslomässiga avprogrammeringen från papperet återstår.
 
Johan Hallsenius är partner i Kreab Gavin Anderson. Han har tidigare bland annat varit redaktionschef på Affärsvärlden, reporter och krönikör i Dagens Industri, börsredaktör på Veckans Affärer och chefredaktör för Computer Sweden.

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

debatt

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-05-21, 10:47

Fackföreträdare på Academedia: Vår opinionschef ägnar sig åt hårklyveri

DEBATT. Christian Liljeros, Lärare och facklig företrädare inom Academedia slår tillbaka mot den egna opinionschefen Katariina Trevilles kritik mot Socialdemokraternas i Stockholmskampanj där finansborgarrådskandidaten Emilia Bjuggren säger att hon har blivit ”stämd” av friskolor efter att ha försökt motverka skoloncernernas ”övervinster”.

debatt
2026-04-25, 06:59

”Har ai tagit död på webbplatsen?”

DEBATT. Behövs webbplatsen i ai- och Tiktok-tider?  Den behövs mer än någonsin, Mårten Bokedal, senior manager på Optimizely.

debatt
2026-03-18, 01:13

”Har slutet av Metas storhetstid gått oss obemärkt förbi?”

Pr-konsulten Madeleine Fransson Stöök undrar varför så få reagerar på de stora förändringar Meta inför nu i ett ”desperat försök till överlevnad”.

debatt
2026-03-09, 22:55

”Europa investerar i lunchförmåner – varför släpar Sverige efter?”

Det är dags att Sverige återinför subventionerade restaurangluncher för anställda, anser Hélène Podsadni Nilsson, vd, Edenred, ett företag som jobbar med förmåner för anställda.

debatt
2025-12-30, 08:09

”Ai kräver nya chefsroller 2026”

Efter några år av ai-experiment är det dags att ta tekniken på allvar. 2026 blir året då vi slutar prata om potential och börjar mäta faktisk påverkan. Då behövs ett annat ledarskap med nya chefsroller. Det skriver Thomas Thorning, cjx-rådgivare på ai-företaget SAS Institute.

debatt
2025-12-29, 08:51

”Valåret 2026 kräver mer än räckvidd – ta ansvar för medielandskapet”

När ai-genererat innehåll ökar, kanallandskapet blir allt mer fragmenterat och valrörelsen 2026 närmar sig, borde kommunikatörer verka för ett medielandskap som bygger och främjar kvalitet, transparens och ansvar i vår kommunikation. Det gäller både företagens varumärken och politiska aktörer, skriver Magnus Johansson, Nordenchef på The Trade Desk.

debatt
2025-12-10, 07:27

”En migrationsdebatt utan miljöperspektiv saknar verklighetsförankring”

DEBATT. Sveriges utrikespolitik handlar i dag endast om en sak. Det insåg civilingenjören- och arkitekten Nazdar Ghalali under ett möte med myndighetschefer på Sveriges ambassad i Ira den 27 november 2025 med myndighetschefen på Sveriges ambassad i Irak.

debatt
2025-11-21, 12:08

”Årets julklapp säger något om medielandskapet”

Årets julklapp, vuxenleksaken, visar att journalistik är underhållning och det måste alla  som paketerar budskap för medier ta höjd för, anser Alice Hedin, kriskonsult på Wings PR.

debatt
2025-11-18, 04:39

”Erik Slottner, granska Sveriges digitala beroende av amerikanska molntjänster”

Molnkrascher hos Amazon och Microsoft visar hur farligt beroende vi är av globala molnleverantörer, skriver Joakim Öhman vd och grundare på Elastx och uppmanar it-minister Erik Slottner (kd) att initiera en nationell sårbarhetsgranskning av Sveriges digitala beroende.

debatt
2025-11-17, 06:06

”Har vi marknadsfört sönder marknadsföringen?”

Marknadsförare måste sluta göra reklam för sin egen marknadsföring, dess reslutat i form av tillväxt ska tala för sig själv, skriver Shafqat Islam, operativ chef för Optimizely.

debatt
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Gripen-pilot landar hos The Labyrinth
  • Lobbyist leder Ledarna
  • Ledarna tar in ny ledning – journalisterna stängs ut
  • SVTs Arvtagarna anmäls och får hård kritik
  • Fackföreträdare på Academedia: Vår opinionschef…

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram