• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

28 Feb 2012

Bankföreningen om att TCO vill ha billigare banklån: Inte otänkbart

I ett inlägg på DN Debatt i dag skriver TCOs ordförande Eva Nordmark att affärsbankerna är dåliga på att följa Riksbankens räntesänkningar. Detta, säger Svenska Bankföreningen, är att missuppfatta hur verkligheten ser ut. – Det finns inte längre ett starkt samband mellan reporänta och bolån som det tidigare funnits.

I ett inlägg på DN Debatt i dag skriver TCOs ordförande Eva Nordmark att affärsbankerna är dåliga på att följa Riksbankens räntesänkningar. Detta, säger Svenska Bankföreningen, är att missuppfatta hur verkligheten ser ut.
– Det finns inte längre ett starkt samband mellan reporänta och bolån som det tidigare funnits. Det är något vi försökt framhålla under ganska lång tid, säger Johan Hansing, tillförordnad vd på Svenska Bankföreningen.
 
Enligt Johan Hansing ska man alltså inte förvänta sig att bankerna sänker bolåneräntor lika mycket som Riksbanken sänker reporäntan. Det är en förändring som skett sedan finanskrisen 2008-2009.
– Förr kunde bankerna låna pengar på kort sikt. Men numera, både på grund av lärdomar från finanskrisen och nya regleringar, måste bankerna låna på mycket längre sikt. Det gör att bankerna köper pengar från en annan marknad som inte påverkas lika mycket av reporäntan eller interbanksräntan.
 
Samtidigt vill TCO att bankerna erbjuder bättre räntor åt deras medlemmar, något som enligt Johan Hansing inte är ”otänkbart”.
– Det finns närliggande företeelser, med fackliga medlemslån där ett fack har avtal med en eller flera banker om att deras medlemmar ska få en viss rabatt, eller ett särskilt lån. Men det har aldrig funnits på bolån, säger han.
 
Johan Hansing poängterar dock att varje lån oavsett måste beviljas individuellt.
– Man kan inte säga att man per automatik har rätt till bolån med en viss räntesats bara för att man är TCO-medlem. Det gav ju lite sken om att det var en gruppförhandling, men det kan det aldrig vara. Alla lån måste hanteras enskilt, banken måste göra kreditvärdering på låntagaren.
 
Ardalan Samimi

Ardalan

ardalan@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

lobbying

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2025-11-03, 14:46

Mixat intresse när Stegra bjuder riksdagen på middag

Gröna stålbolaget Stegra bjuder tre utskott på middag i morgon, tisdagen 4 november. Det bjuds på ”dryck och enklare mat”. Det pratas på sina håll om en bojkott mot tillställningen.

lobbyingpolitikpr
2025-10-30, 11:44

The Swedish Thing blir byrå för civilsamhället

The Swedish Thing, startade 2023 som en pa-byrå med S-stämpel. Nu tar byrån en ny position som det som kan vara Sveriges första civilsamhällesbyrå.

Affärerlobbyingpr
2025-09-08, 07:56

Attendo bygger om – pa-chefen går

Efter tio år slutar vårdföretaget Attendos pa-chef.

arbetarrörelserlobbyingopinionsbildning
2025-05-08, 15:09

Svensk PR: Lobbyregistret inte rätt väg att gå

Branschorganisationen Svensk PR ser stora brister med det föreslagna upplägget.

lobbyingpolitik
2025-05-08, 12:12

Precis kritiserar förslaget om lobbyregister

Ett lobbyregister riskerar att hämma det demokratiska samtalet, enligt Precis.

lobbyingpolitik
2025-05-06, 17:37

IOGT-NTO gör tummen upp för lobbyregister

Nykterhetsorganisationen IOGT-NTO är tidigt ute och gör tummen upp med en brasklapp för det lobbyregister som inynskommittén förväntas presentera på torsdag.

lobbyingopinionsbildningpolitikpr
2025-05-06, 11:28

Förslag på lobbyregister kommer

Den parlamentariska ”insynskommittén” kommer att på torsdag presentera förslag på ett svenskt lobbyregister, enligt läckor till Dagens Nyheter.

lobbyingpolitikpr
2025-04-17, 01:59

S sätter press på lobbyisternas – och Svenskt Näringslivs opinionsbildning

Inför partikongressen 28 maj – 1 juni 2025 tydliggör Socialdemokraternas sin syn på lobbyregister och branschförbundet Svenskt Näringslivs finansiering av sin opinionsbildning.

lobbyingopinionsbildningpolitik
2025-02-14, 16:55

Stormig Miljömålsberedning får kritik från alla håll

Miljömålsberedningen var oense i flera tunga frågor och resultatet, hur Sverige ska leva upp till sina åtagande vad gäller upptag och utsläpp och biologisk mångfald, får kritik från alla håll och kanter.

lobbyingopinionsbildning
2025-02-12, 23:19

Lumo-konsulter indragna när Region Stockholm polisanmäls

UPPDATERAD. En man har polisanmält Regions Stockholms styrelse, och ytterst finansregionrådet Aida Hadžialić (s) för trolöshet mot huvudman för upphandlingen av ett nytt journalsystem à 10-12 miljarder kronor. Två tunga konsulter på public affairs-byrån Lumo Advice nämndes i samtalen med polisen, berättar anmälaren som vill vara anonym.

Affärerlobbyingpr
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 13:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Skatteverkets rättschef drar tillbaka jobbansökan
  • Byråkoncern-vd har avlidit
  • Skatteverkets förundersökta rättschef vill bli justitieråd
  • Omstridd L-ledamot lämnar banan i riksdagen
  • Kortlivad SKR-direktör till pr-byrå

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram