Hur lägger du upp valkampanjen
– Det kommer jag att återkomma till. Idag har vi lanserat det här (valaffischerna) och delar av vårt valmanifest, säger Alice Teodorescu Måwe.
Vad kommer EU-valet att handla om?
– Om fred och frihet och frihandel.
Vad krävs för att bli framgångsrik i valet?
– Man behöver adressera de frågor människor känner oro inför. Väldigt många människor känner en stor oro för att vi har ett krig vi inte ser något slut på, vi har en migration som utgör en stor social och ekonomisk utmaning i många medlemsländer. Vi har klimatproblem som vi behöver enas kring. Vi har terrorism och gränsöverskridande kriminalitet som förstör livet för många människor, säger Alice Teodorescu Måwe och lägger till:
– Jag tror att man behöver hitta de frågor som människor pratar om kring sina köksbord och visa att EU i de delarna faktiskt kan göra skillnad.
Hur ska du nå fram till de människorna?
– Ja, på alla sätt som man når människor, genom samtal, genom att vara ute i media, opinionsbilda och genom att göra det jag har gjort i 15 års tid i min tidigare karriär.
Blir det mycket reklam och kampanjande för din del?
– Det blir det säkert. Men fokus är på innehållet. Det är det som är det centrala, de idéer och visioner för Europa som har burit mig hit.
Hur känns det att vara här?
– Det känns väldigt roligt.
Det är ju en ny roll för dig?
– Ja, på ett sätt, men det är också en roll som jag är ganska bekväm med efter att ha kommenterat politik i 15 års tid.
Nu står du på andra sidan?
– Ja, nu kan jag påverka på riktigt. Allt det här har jag ju skrivit om, så det är väldigt roligt att det blir politik av det.
Har du fått någon annan uppfattning om media när du står på den andra sidan?
– Nej. Det skulle jag inte säga. Jag tycker att ni har varit trevliga och initierade.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Vill du vara med och påverka förutsättningarna för Sveriges tjänsteföretag? Har du erfarenhet av public affairs, politik eller strategisk kommunikation och drivs av att få genomslag för viktiga samhällsfrågor? Då kan du vara den vi söker. Almega Tjänsteförbunden samlar flera av Sveriges ledande tjänstebranscher och arbetar för att stärka medlemsföretagens konkurrenskraft och utveckling. Nu söker vi en näringspolitisk expert som vill bidra till att utveckla och synliggöra förbundets närings- och arbetsgivarpolitiska arbete. Om tjänsten Bevaka politiska initiativ, utredningar och beslut som påverkar våra medlemsföretag. Ta fram näringspolitiska förslag och underlag inom förbundets prioriterade frågor. Skriva debattartiklar, nyhetsvinklar, rapporter och annat innehåll för opinionsbildning. Bygga upp och utveckla Almega Tjänsteförbundens närvaro på LinkedIn och andra sociala medier. Ta fram och anpassa innehåll för olika målgrupper och kommunikationskanaler. Driva opinionsbildande aktiviteter för att öka genomslaget för förbundets närings- och arbetsgivarpolitiska budskap. Uppdatera webbplats, producera nyhetsbrev och genomföra medlemsutskick. Bidra praktiskt vid seminarier, event och andra aktiviteter kopplade till förbundets branschfrågor. Vi söker dig som har Relevant högskoleutbildning, gärna inom statsvetenskap, ekonomi, juridik eller kommunikation. Cirka 3–5 års erfarenhet av politiskt arbete, påverkansarbete, public affairs eller strategisk kommunikation. God förståelse för hur politik, opinion och samhällsdebatt påverkar näringslivets förutsättningar. Erfarenhet av att formulera budskap och anpassa kommunikation till olika målgrupper. God kunskap om sociala medier och hur de används strategiskt för att skapa räckvidd, engagemang och genomslag. Mycket god förmåga att uttrycka dig i tal och skrift på svenska och engelska. Om dig Vi tror att du är en nyfiken och initiativrik person...

