– Vi ser att det kommer vara brist på kompetent arbetskraft inom några år och då tror vi att för att man ska kunna attrahera kompetensen så måste man helt enkelt börja teckna kollektivavtal som är attraktiva för akademiker. Vi gör det delvis via avtalsvägar, men vi tror också att om vi medvetandegör våra medlemmar redan nu kan de också börja ställa krav på sin löneutveckling, säger fackets förhandlingschef Markus Furuberg.
Kampanjen Rätt jobb rätt lön drog igång i fredags och syftar till att lyfta frågan om lönesättning. Medlemmarna, som kan vara alltifrån beteendevetare, ekonomer och socionomer till samhällsvetare och personalvetare, uppmanas att tillsammans med kollegor och fackliga företrädare diskutera frågor kring lön och löneutveckling på arbetsplatsen.
– Det handlar om att man ska börja reflektera vad bildar lön och när bildas det, vad påverkar lön utifrån ett individperspektiv, hur ser valmöjligheterna för våra medlemmar ut och hur kan vi bidra och stärka deras position?, säger Markus Furuberg.
Vill ni att lönerna ska höjas?
– Självklart ska man värdera utbildning och kompetens och också få den lön som jobbet är värd, säger han.
Markus Furuberg tar som exempel en typisk arbetsplats som har en ingångslön på 25 000 kronor. Men för de som har över 10 års erfarenhet samt vidareutbildning inom yrket ligger lönen på runt 30 000 kronor, alltså en skillnad på endast 5 000 kronor.
– Jag tror inte att någon kan acceptera den lilla löneutvecklingsmöjlighet som det ger. Vi måste börja bidra mer med lönespridning och lönebildning, att man ska kunna avancera och klättra. Det gäller både inom kommunal sektorn men också statlig sektor, säger Markus Furuberg.
På kampanjsajten har facket därför samlat material kring frågan som ska hjälpa medlemmarna starta en diskussion på arbetsplatsen. Det rör sig om bland annat en lönekarta, lite tips och råd kring utvecklings- och lönesamtal samt Akademikerförbundets lönepolitiska program som redovisar vad facket gör i frågan.
– Om medlemmarna vill engagera sig, få upp relevanta frågor och diskutera sina förutsättningar så ska de kunna göra det med det här materialet. Vad är relevant på den här arbetsplatsen? Vad är problemet kring lönebildning och hur kan vi skapa möjligheter till en bra löneutveckling?, säger Markus Furuberg, som tillägger att de också utbildar sina förtroendevalda och åker ut till arbetsplatserna.
Hur länge pågår kampanjen?
– Det beror på resultat givetvis. Vi gör nu ett krafttag och har precis på den kommunala sidan tecknat ett utvecklingsavtal som löper i fyra år. Då kommer iv försöka understödja det med det här materialet. Men lika relevant är det i den statliga sektorn, där vi har tillsvidare avtal, och inom den ideella sektorn.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
